155FGIS Free software GIS: Porovnání verzí

Z GeoWikiCZ
(Není zobrazeno 671 mezilehlých verzí od 5 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
{{Upravit}}
{{citat|...If I like a program I must share it with other people who like it|http://cs.wikipedia.org/wiki/Richard_Stallman|Richard Stallman}}
{{toc|right}}
 
== Základní údaje o předmětu==
* '''Aktuální a kompletní informace jsou na této stránce'''
* Kód předmětu: 155FGIS
* Garant předmětu: {{Lidé|Ing. Martin Landa, Ph.D.}}
* Přednášející: {{Lidé|Ing. Martin Landa, Ph.D.}}, {{Lidé|Ing. Ondřej Pešek}}
* Rozsah: 2+2
* Počet kreditů: 5
* Ukončení: z, zk
 
== Anotace ==
== Anotace ==


Hlavním cílem předmětu je přiblížit studentům možnosti svobodného softwaru v geoinformačních technologiích. Důraz je kladen na rámcovou orientaci v dané problematice. Během výuky je poskytnut ucelený přehled dostupných nástrojů, jejich využití, pole působnosti a možnosti nasazení v praktických aplikacích.
Free a open source software v geoinformačních technologiích. Důraz je kladen na rámcovou orientaci v problematice. Během výuky je poskytnut ucelený přehled dostupných nástrojů, jejich využití a nasazení v praktických aplikacích.
 
Na cvičeních se studenti seznámí s desktopovými nástroji jako je GRASS GIS, QGIS, SAGA či gvSig, knihovnami GDAL, PROJ, PDAL a dalšími podobnými nástroji. Část výuky je zaměřena na aktivní tvorbu skriptů a zásuvných modulů s využitím programovacího jazyka Python. Kromě toho se studenti rámcově seznámí s publikování geografických dat a implementací GIS analýz v prostředí Internetu, mapovým serverem GeoServer a MapServer, knihovnami pygeoapi a OWSLib, publikačními platformami jako je Gisquick, GeoNode či Margin Maps. Dále je zmíněna i problematika volně dostupných geografických dat, open geodata, aktivní sběr dat pro komunitní projekt OpenStreetMap. Okrajově je zmíněna automatizace nasazení pomocí technologií Ansible a Docker.
 
Výuka je realizována na open source platformě [https://github.com/gislab-npo/gislab GIS.lab].
 
== Semestrální projekt ==
 
;Požadavky
 
* Prezentace ve formátu PDF náhrána v Git repositáři
* Souhrná zpráva (rozsah cca 5 stránek A4) ve formátu PDF anebo alternativní forma (např. dokumentace ke QGIS pluginu ve formě HTML stránek)
* Oba dokumenty musí být uvolněny pod otevřenou licencí, např. {{wikipedia|GNU Free Documentation License}} nebo {{wikipedia|Creative Commons}} a budou dostupné ze stránek [[GeoWikiCZ]]
* Zdrojové kódy projekty jsou spravovány v prostředí '''[https://github.com/ctu-fgis GitHub]'''
** [[Git]] {{bullet}} [http://knihy.nic.cz/files/nic/edice/scott_chacon_pro_git.pdf Pro Git] {{bullet}} [http://www.slideshare.net/karmi/verzovani-kodu-s-gitem-karel-minarik Verzování kódu s Gitem] {{bullet}} [https://windows.github.com/ GitHub for Windows] {{bullet}} [[Git#Git (nejen) pro MS Windows|Git (nejen) pro MS Windows]]
 
;Hodnocení
 
* Projekt bude prezentován '''XX.06. od XX:XXhod''' (15min + diskuze)
* Výsledná známka bude udělena na základě prezentace (mluvený projev), souhrné zprávy (písemný projev) a záznamů v Git repositáři
 
;Témata prací


Jako nosný nástroj je na cvičeních používán GRASS GIS. Při jednotlivých úlohách je plně využíváno komplexnosti funkčních nástrojů, které GRASS nabízí. Kromě toho je demonstrováno propojení GRASSu s prostředím R a jeho využití při geostatistických analýzách a tvorbě grafů. Okrajově je poskytnut úvod do GMT, aplikace umožňující mimo jiné sofistikovaný mapový výstup.
* [[Diskuse:155FGIS_/_Semestrální_práce#Project pool|Seznam témat]]
Představena je také problematika skladování geoprostorově orientovaných dat v prostředí relačních databázových systémů. Pro praktické účely je použit PostGIS jako rozšíření pro databázový systém PostgreSQL.


Prostor je přirozeně věnován i publikování geografických dat v prostředí Internetu. Praktická úloha je řešena pomocí UMN MapServeru. Zmíněny jsou platné standardy, poukázáno je na případné komplikace a výhled do budoucna.
<center>
Jako doplněk jsou představeny další nástroje jako je např. QGIS, JUMP či Thuban. Mimo to je dotčena taktéž problematika volně dostupných geoprostorových dat, např. komunitní projekt OpenStreetMap. Porovnání aktuálního stavu v USA, ve vyspělých evropských zemích a v ČR.
&rarr; '''[[155FGIS / Semestrální práce|Přehled zpracovaných prací]]'''
</center>


'''Doporučená literatura'''
== Harmonogram ==


# Neteler M., Mitasova H.: [http://www.grassbook.org Open source GIS: A GRASS GIS Approach]. Kluwer Academic Publishers  Group, 2007. ISBN 038735767X.
'''Vyučující:''' {{lide|Ing. Martin Landa, Ph.D.}}, {{lide|Ing. Ondřej Pešek}}
# Neteler M.: [http://grass.itc.it/gdp/handbuch/index.html GRASS Handbuch], [http://grass.fsv.cvut.cz/wiki/index.php/GIS_GRASS_-_Praktick%C3%A1_rukov%C4%9B%C5%A5 český překlad]
::čtvrtek 12:00 - 13:40 Bs111
# Neteler M.: [http://www.gdf-hannover.de/dl.php?download=gdf_grass60_v11_toc.pdf GRASS GIS 6.0 Kursskript], [http://grass.fsv.cvut.cz/wiki/index.php/GIS_GRASS_6.0_-_Praktick%C3%A1_rukov%C4%9B%C5%A5_za%C4%8D%C3%ADnaj%C3%ADc%C3%ADch_u%C5%BEivatel%C5%AF český překlad]
::čtvrtek 14:00 - 15:40 Bs111
# GRASS Documentation Project, http://grass.osgeo.org/gdp/index.php


== Přednášky ==
# 22.02. Úvod do problematiky, Free Software a Open Source v geoinformatice, OSGeo Foundation ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/Free-Software-GIS-01-uvod-osgeo-ogc.pdf přednáška])
# 29.02. Otevřená data, komunitní mapování, projekt OpenStreetMap ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/Free-Software-GIS-02-geodata-osm.pdf přednáška], [https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/02_osm.html cvičení])
# 07.03. QGIS - nástroje zpracování, modelář, PyQGIS ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/03_qgis.html cvičení])
# 14.03. QGIS - tvorba zásuvných modulů ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/04_qgis_plugin.html cvičení])
# 21.03. Úvod do GRASS GIS ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/Free-Software-GIS-05-grass-gis.pdf přednáška], [https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/05_grass_gis.html cvičení])
# 28.03. ''Děkanské volno''
# 04.04. Automatizace v GRASS GIS, PyGRASS ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/06_grass_gis.html cvičení])
# 11.04. Zpracování časoprostorových dat v GRASS GIS ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/07_grass_gis.html cvičení])
# 18.04. Další otevřený GIS (SAGA, gvSIG) ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/08_saga_gvsig.html cvičení])
# 25.04. Knihovny pro práci s geoprostorovými daty (PROJ, GDAL, PDAL) ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/09_knihovny.html cvičení])
# 02.05. GIS online (Gisquick, Margin Maps, GeoNode) ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/10_gis_online.html cvičení])
# 09.05. Mapové servery (GeoServer, MapServer) & Python klient (OWSLib) ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/11_map_server.html cvičení])
# 16.05. Nasazení výpočetních procesů online (OGC, Actinia) ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/12_procesy_online.html cvičení])<!--


'''Přednášející:''' [[Ing. Martin Landa]]
# (23.2.) Úvod do problematiky, Free Software a Open Source v geoinformatice, OSGeo Foundation, Open Geospatial Consortium ({{data|vyuka/155fgis/Free-Software-GIS-01-uvod-osgeo-ogc.pdf|PDF}})
# (02.3.) Otevřená data, komunitní mapování, projekt OpenStreetMap (QGIS: OpenLayers, QuickOSM - [https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Map_Features Map Features]) ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/Free-Software-GIS-02-geodata-osm.pdf PDF])
# (09.3.) [http://training.gismentors.eu/qgis-zacatecnik/ Úvod do QGIS]
# (16.3.) [http://training.gismentors.eu/qgis-pokrocily/geoprocessing/index.html QGIS - pokročilejší témata (modeler, processing)]
# (23.3.) [http://training.gismentors.eu/geopython-zacatecnik/python/index.html Úvod do programovacího jazyka Python], [http://training.gismentors.eu/qgis-plugins/ QGIS - tvorba zásuvných modulů]
# (30.3.) Knihovny [http://training.gismentors.eu/geopython-zacatecnik/vektorova_data/index.html Fiona, Shapely] a [http://training.gismentors.eu/geopython-zacatecnik/rastrova_data/index.html RasterIO] ([https://geo.fsv.cvut.cz/courses/155isdp/06_lesson.html 155ISDP])
# <strike>(06.4.) Děkanské volno</strike>
# (13.4.) [http://training.gismentors.eu/geopython-zacatecnik/owslib/index.html OWSLib], GDAL ([https://training.gismentors.eu/open-source-gis/knihovny/gdal.html konzolové nástroje], [https://pcjericks.github.io/py-gdalogr-cookbook/ Python API] - [https://training.gismentors.eu/geopython-zacatecnik/vektorova_data/ogr/index.html vektorovová data] & [https://training.gismentors.eu/geopython-zacatecnik/rastrova_data/gdal/index.html rastrová data]) ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/Free-Software-GIS-04-gdal-proj.pdf PDF])
# (20.4.) [http://training.gismentors.eu/grass-gis-zacatecnik Úvod do systému GRASS GIS] ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/Free-Software-GIS-05-grass-gis.pdf PDF])
# (27.4.) [http://training.gismentors.eu/qgis-pokrocily/grass/index.html Propojení systému GRASS a QGIS], [http://training.gismentors.eu/grass-gis-pokrocily/skripty/index.html Skriptování v GRASS GIS], [http://training.gismentors.eu/grass-gis-pokrocily/pygrass/index.html PyGRASS] (příklad: [http://training.gismentors.eu/grass-gis-zacatecnik/rastrova_data/analyza-nakladu.html Rastrová analýza nákladů] - [http://training.gismentors.eu/grass-gis-pokrocily/_static/skripty/costpath.py costpath.py]); (anglicky: [http://training.gismentors.eu/grass-gis-workshop-jena/units/10.html Python intro], [http://training.gismentors.eu/grass-gis-workshop-jena/units/11.html NDVI example script]) ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/Free-Software-GIS-06-grass-gis-pokrocila-temata.pdf PDF])
# (04.5.) [http://training.gismentors.eu/grass-gis-pokrocily/tgrass/index.html Časoprostorová data v GRASS GIS]: [https://www.slideshare.net/Luis_de_Sousa/presentation-soeren Presentation], [http://training.gismentors.eu/grass-gis-workshop-jena/units/17.html Intro], [http://training.gismentors.eu/grass-gis-workshop-jena/units/24.html MODIS], [http://training.gismentors.eu/grass-gis-workshop-jena/units/20.html Sentinel]
# (11.5.) [https://training.gismentors.eu/geoserver-zacatecnik/ GeoServer], [http://www.opengeospatial.org/standards/wps Web Processing Service], [http://training.gismentors.eu/grass-gis-pokrocily/pywps/index.html PyWPS] (další příklady: [http://training.gismentors.eu/grass-gis-workshop-jena/units/27.html MODIS], [http://freegis.fsv.cvut.cz/gwiki/PyWPS viewshed]),
# (18.5.) Úvod do tvorby webových mapových aplikací, publikování QGIS projektů [http://gisquick.org Gisquick], javascriptové knihovny [https://leafletjs.com/ Leaflet] ([https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/priklady/leaflet/ příklad]), [https://openlayers.org/ OpenLayers] ([http://geo102.fsv.cvut.cz:8080/viewshed/ příklad])


== Cvičení ==
 
::''Přednášky ke stažení ve formátu [https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/Free-Software-GIS.pdf PDF] jako jeden soubor {{bullet}} [https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/fgis-src.tar.gz LaTeX]''
:: [https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/priklady Příklady]
-->
=== Materiály ===
 
* OpenStreetMap
** https://www.openstreetmap.org
** http://overpass-turbo.eu/
** QGIS QuickOSM
** http://tasks.hotosm.org/
** https://streetcomplete.app/
* Návody na {{freegis|Portál FreeGIS|portálu Free Software GIS}}
** {{freegis|GDAL#Ukázky Python skriptů|GDAL}}
*** {{freegis|GDAL / Programování / Vektorová data#Python|ukázka Python skriptu pro přístup k vektorovým datům}}
*** {{freegis|GDAL / Programování / Rastrová data#Python|ukázka Python skriptu pro přístup k rastrovým datům}}
*** [http://geo102.fsv.cvut.cz/~landa/vyuka/155YFSG/gdal/ ukázky ze cvičení]
** {{freegis|PostGIS}}
** {{freegis|PyWPS}}
*** [http://training.gismentors.eu/grass-gis-pokrocily/pywps/index.html GRASS a PyWPS]
** {{freegis|OpenStreetMap}}
*** {{freegis|OpenStreetMap / GDAL|přístup k datům pomocí knihovny GDAL}}
* '''Materiály školení GISMentors'''
** [https://gismentors.github.io/open-source-gis/ Open Source GIS pro začátečníky]
** [https://gismentors.github.io/grass-gis-zacatecnik/ GRASS GIS pro začátečníky]
** [https://gismentors.github.io/grass-gis-pokrocily/ GRASS GIS pro pokročilé]
*** [https://gismentors.github.io/grass-gis-workshop-jena/ Jena GRASS GIS Workshop]
** [https://gismentors.github.io/geopython-zacatecnik GeoPython pro začátečníky]
** [https://gismentors.github.io/postgis-zacatecnik/ PostGIS pro začátečníky]
** [https://gismentors.github.io/postgis-pokrocily PostGIS pro pokročilé]
** [https://gismentors.github.io/qgis-zacatecnik/ QGIS pro začátečníky]
** [https://gismentors.github.io/qgis-pokrocily/ QGIS pro pokročilé]
** [https://gismentors.github.io/qgis-plugins/ Tvorba QGIS pluginů]
 
;Pracovní prostředí
 
Většina zmíněných softwarových projektů je multiplatformních, nainstalujete je v rámci Vaší distribuce GNU/Linux či stáhnete instalační soubory přímo ze stránek projektů (většinou pro GNU/Linux, Mac OSX a MS Windows). Pro uživatele MS Windows lze doporučit [https://trac.osgeo.org/osgeo4w/ OSGeo4W] jako meta-instalátor pro vybrané projekty OSGeo ({{freegis|GRASS GIS}}, {{freegis|QGIS}}, {{freegis|MapServer}} a další) - [https://training.gismentors.eu/geopython-zacatecnik/ruzne/instalace/windows.html#prvni-moznost-preferovana-instalace-osgeo4w podrobný návod]. Můžete také vyzkoušet [http://live.osgeo.org OSGeoLive].
 
JupyterHub: http://gislab.fsv.cvut.cz:8000
 
;Testovací data
 
* [http://training.gismentors.eu/geodata/eu-dem/dmt.zip DMT (GeoTIFF)]
* [http://training.gismentors.eu/geodata/postgis/gismentors.dump PostGIS databáze GISMentors] ([http://training.gismentors.eu/postgis-zacatecnik/kapitoly/7_instalace.html#import-databaze-gismentors návod])
* [http://training.gismentors.eu/geodata/grass GRASS lokace gismentors]
* [http://geo.fsv.cvut.cz/gwiki/Cvi%C4%8Dn%C3%A1_datab%C3%A1ze_PostGIS Cvičná databáze PostGIS]
 
; WMS
 
* QGIS Server: http://gislab.fsv.cvut.cz/qgisserver?MAP=/mnt/publish/<user>/<dir>/<project>.qgz&service=WMS&request=GetCapabilities
* GeoServer: http://gislab.fsv.cvut.cz:8080/geoserver
** Barrel/geoserver_data_dir
 
; WPS
 
* GRASS GIS: /usr/lib/bin/grass
* PyWPS demo: https://github.com/geopython/pywps-flask
** http://localhost:5000/wps?request=execute&service=WPS&identifier=model&version=1.0.0&datainputs=vbuffer7_distance=100
 
''Příklady dotazů:''
 
* [http://geo102.fsv.cvut.cz/services/yfsgwps?service=wps&version=1.0.0&request=GetCapabilities GetCapabilities]
* viewshed-4 ([http://geo102.fsv.cvut.cz/~landa/vyuka/155FGIS/viewshed.py viewshed.py], [http://geo102.fsv.cvut.cz/~landa/vyuka/155FGIS/eu-dem-merc.zip data])
** [http://geo102.fsv.cvut.cz/services/yfsgwps?service=wps&version=1.0.0&request=DescribeProcess&identifier=viewshed-4 DescribeProcess]
** [http://geo102.fsv.cvut.cz/services/yfsgwps?service=wps&version=1.0.0&identifier=viewshed-4&datainputs=%5Bobs_x=1550820.86;obs_y=6542921.33%5D&request=execute Execute]
* obce_psc
** [http://geo102.fsv.cvut.cz/services/yfsgwps?service=wps&version=1.0.0&request=DescribeProcess&identifier=obce_psc DescribeProcess]
** [http://geo102.fsv.cvut.cz/services/yfsgwps?service=wps&version=1.0.0&identifier=obce_psc&datainputs=%5Bpsc=41115%5D&request=execute Execute]
 
Ukázka jednoduché webové aplikace: https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/priklady/viewshed.zip
 
* http://geo102.fsv.cvut.cz:8080/fgis/services/wps?service=wps&version=1.0.0&request=getcapabilities
* http://geo102.fsv.cvut.cz:8080/fgis/services/wps?service=wps&version=1.0.0&request=describeprocess&identifier=viewshed
* http://geo102.fsv.cvut.cz:8080/fgis/services/wps?service=wps&version=1.0.0&request=execute&identifier=viewshed&datainputs=obs_x=1551394;obs_y=6543313
Poznámka k Google Chrome:
 
<syntaxhighlight lang="bash">
"C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" --disable-web-security --disable-gpu --user-data-dir=%APPDATA%/Local/Temp/chromeTemp
</syntaxhighlight>


== Odkazy ==
== Odkazy ==


==== Iniciativa ====
* Free Geography Tools, http://freegeographytools.com
* FreeGIS, http://www.freegis.org
* FreeGIS, http://www.freegis.org
* Open Geospatial Consortium, http://www.opengeospatial.org
* '''Open Geospatial Consortium''', http://www.opengeospatial.org
** OpenGIS Standards and Specifications, http://www.opengeospatial.org/standards
** OpenGIS Standards and Specifications, http://www.opengeospatial.org/standards
* OpenStreetMap, http://www.openstreetmap.org
* '''OSGeo''', http://www.osgeo.org
* OSGeo, http://www.osgeo.org
** OSGeo Wiki, http://wiki.osgeo.org
* OpenGeo, http://opengeo.org


==== Software ====
===== Knihovny =====
* {{freegis|GDAL/OGR}}, http://gdal.org
* GeoPy, http://exogen.case.edu/projects/geopy
* GeoTools, http://geotools.codehaus.org
* PROJ, https://proj.org
* libLAS, http://liblas.org
* libspatialindex, http://libspatialindex.github.com
===== Desktop =====


* GDAL/OGR, http://gdal.osgeo.org
* GMT, http://gmt.soest.hawaii.edu
* GMT, http://gmt.soest.hawaii.edu
* GRASS GIS, http://grass.osgeo.org
* GeoNetwork, http://geonetwork-opensource.org
* {{freegis|GRASS GIS}}, http://grass.osgeo.org
** GRASS-Wiki, http://grass.osgeo.org/wiki
** GRASSwikiCZ, http://grass.fsv.cvut.cz
** GRASSwikiCZ, http://grass.fsv.cvut.cz
* OpenLayer, http://www.openlayers.org
* MapAnalyst, http://mapanalyst.cartography.ch
* PostGIS, http://postgis.refractions.net
* PyWPS, http://pywps.wald.intevation.org
* R Project for Statistical Computing, http://www.r-project.org
* R Project for Statistical Computing, http://www.r-project.org
* QGIS, http://qgis.org
** Spatial data in R, http://r-spatial.sourceforge.net
* UMN MapServer, http://mapserver.gis.umn.edu
* {{freegis|QGIS}}, http://qgis.org
* UDig, http://udig.refractions.net
* {{freegis|GPSBabel}}, http://www.gpsbabel.org
* JOSM, http://wiki.openstreetmap.org/index.php/JOSM
* GISVM, http://www.gisvm.com
* SAGA GIS, http://www.saga-gis.org
* gvSig, http://gvsigce.org/
 
===== Web =====
 
* OpenLayers, http://www.openlayers.org
* GeoExt, http://www.geoext.org/
* {{freegis|PyWPS}}, http://pywps.wald.intevation.org
* {{freegis|MapServer}}, http://mapserver.org
* {{freegis|GeoServer}}, http://www.geoserver.org
* Geomajas, http://www.geomajas.org
* Fusion, http://trac.osgeo.org/fusion/
* MapFish, http://mapfish.org
* QGIS Server, http://hub.qgis.org/projects/quantum-gis/wiki/QGIS_Server_Tutorial
* MapOSMatic, http://maposmatic.org
* ZOO-project, http://www.zoo-project.org
* GeoMoose, http://geomoose.org
* Leaflet, http://leafletjs.com
 
===== Geodatabáze =====
 
* {{freegis|PostGIS}}, http://postgis.net
* {{freegis|SpatiaLite}}, https://www.gaia-gis.it/fossil/libspatialite/index
* MySQL Spatial, http://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/en/spatial-extensions.html
* CouchDB, http://couchdb.apache.org
* MongoDB, http://www.mongodb.org
* rasdaman, http://rasdaman.eecs.jacobs-university.de/trac/rasdaman
 
===== Obrazová data =====
 
* Opticks, http://opticks.org
* Orfeo Toolbox, http://www.orfeo-toolbox.org/otb
* OSSIM, http://www.ossim.org
 
==== Geodata ====
 
* Global Datasets, https://grasswiki.osgeo.org/wiki/Global_datasets
* 10 Free GIS Data Sources: Best Global Raster and Vector Datasets , http://gisgeography.com/best-free-gis-data-sources-raster-vector/
* FreeGeodataCZ, http://freegis.fsv.cvut.cz/gwiki/FreeGeoDataCZ
* GeoNames, http://www.geonames.org
* OpenAerialMap, http://openaerialmap.org
* OpenGeodata - a blog about open maps, geographical data and openstreetmap, http://www.opengeodata.org
* {{freegis|OpenStreetMap}}, http://www.openstreetmap.org
* OpenTopoMap, http://opentopomap.org
* OSGeo Edu dataset, North Carolina, http://www.grassbook.org/data_menu3rd.php
* OSGeo Geodata Repository, http://wiki.osgeo.org/wiki/Geodata_Repository
 
==== Dokumentace ====
 
;Česky
* Prezentace pro školení GIS (Jáchym Čepický), http://les-ejk.cz/skoleni/grass/
 
;Anglicky
* GRASS Documentation Project, http://grass.osgeo.org/documentation/
* OSGEO Library, http://wiki.osgeo.org/wiki/Library
 
==== Různé ====
 
* [http://casoilresource.lawr.ucdavis.edu/drupal/node/96 Open Source Software Tools for Soil Scientists]
* [http://www.spatialserver.net/osgis/ An Overview of Free & Open Source Desktop GIS (FOS-GIS)]
* [http://www.gis.usu.edu/~chrisg/python/2009/ Geoprocessing with Python using Open Source GIS]
* [http://courses.ncsu.edu/mea582/common/GIST.html Online přednášky] Heleny Mitášové, NC State University, U.S.A
* [http://elogeo.nottingham.ac.uk/xmlui ELOGeo Repository]
* [http://geotux.tuxfamily.org/index.php/en/component/k2/item/291-comparacion-clientes-web-v6 Web mapping client comparison]
* [http://prezi.com/hv18xf8_wolq/open-source-geospatial-software-education-and-research/?utm_source=twitter&utm_medium=landing_share Open-Source Geospatial Software, Education and Research] Presented at AGF September 2013
 
<!--
== Doporučená literatura ==
 
<bibtex>
@book{neteler2004open,
  title={Open Source GIS: A Grass GIS Approach},
  author={Neteler, M. and Mitasova, H.},
  isbn={9781402080647},
  lccn={04051566},
  series={The International Series in Engineering and Computer Science Series},
  url={http://books.google.cz/books?id=Qvp9iFg\_WPEC},
  year={2004},
  publisher={Kluwer Academic Pub}
}
</bibtex>
<bibtex>
@book{sherman2008desktop,
  title={Desktop GIS: Mapping the Planet With Open Source Tools},
  author={Sherman, G.E.},
  isbn={9781934356067},
  lccn={2010280046},
  series={Pragmatic Bookshelf Series},
  url={http://books.google.cz/books?id=xZ7tHwAACAAJ},
  year={2008},
  publisher={Pragmatic Bookshelf}
}
</bibtex>
<bibtex>
@book{hall2008open,
  title={Open Source Approaches in Spatial Data Handling},
  author={Hall, G.B. and Leahy, M.G.},
  isbn={9783540748311},
  lccn={2008932589},
  series={Advances in geographic information science},
  url={http://books.google.cz/books?id=JZNuu8XODQMC},
  year={2008},
  publisher={Springer London, Limited}
}
</bibtex>
<bibtex>
@book{ramm2010openstreetmap,
  title={OpenStreetMap: Using and Enhancing the Free Map of the World},
  author={Ramm, F. and Topf, J. and Chilton, S.},
  isbn={9781906860110},
  url={http://books.google.cz/books?id=AnCNQQAACAAJ},
  year={2010},
  publisher={Uit Cambridge Limited}
}
</bibtex>
<bibtex>
@book{de2007geospatial,
  title={Geospatial Analysis: A Comprehensive Guide to Principles, Techniques and Software Tools},
  author={De Smith, M.J. and Goodchild, M.F. and Longley, P.A.},
  isbn={9781905886609},
  url={http://books.google.cz/books?id=SULMdT8qPwEC},
  year={2007},
  publisher={Matador}
}
</bibtex>
-->


[[Kategorie:Výuka]]
{{GIS}}
[[Kategorie:Geoinformatika]]
{{GFOSS}}
[[Kategorie:GIS]]

Verze z 16. 5. 2024, 08:09

...If I like a program I must share it with other people who like it
--- Richard Stallman

Základní údaje o předmětu

  • Aktuální a kompletní informace jsou na této stránce
  • Kód předmětu: 155FGIS
  • Garant předmětu:

Ing. Martin Landa, Ph.D.

  • Přednášející:

Ing. Martin Landa, Ph.D., Ing. Ondřej Pešek

  • Rozsah: 2+2
  • Počet kreditů: 5
  • Ukončení: z, zk

Anotace

Free a open source software v geoinformačních technologiích. Důraz je kladen na rámcovou orientaci v problematice. Během výuky je poskytnut ucelený přehled dostupných nástrojů, jejich využití a nasazení v praktických aplikacích.

Na cvičeních se studenti seznámí s desktopovými nástroji jako je GRASS GIS, QGIS, SAGA či gvSig, knihovnami GDAL, PROJ, PDAL a dalšími podobnými nástroji. Část výuky je zaměřena na aktivní tvorbu skriptů a zásuvných modulů s využitím programovacího jazyka Python. Kromě toho se studenti rámcově seznámí s publikování geografických dat a implementací GIS analýz v prostředí Internetu, mapovým serverem GeoServer a MapServer, knihovnami pygeoapi a OWSLib, publikačními platformami jako je Gisquick, GeoNode či Margin Maps. Dále je zmíněna i problematika volně dostupných geografických dat, open geodata, aktivní sběr dat pro komunitní projekt OpenStreetMap. Okrajově je zmíněna automatizace nasazení pomocí technologií Ansible a Docker.

Výuka je realizována na open source platformě GIS.lab.

Semestrální projekt

Požadavky
Hodnocení
  • Projekt bude prezentován XX.06. od XX:XXhod (15min + diskuze)
  • Výsledná známka bude udělena na základě prezentace (mluvený projev), souhrné zprávy (písemný projev) a záznamů v Git repositáři
Témata prací

Přehled zpracovaných prací

Harmonogram

Vyučující: Ing. Martin Landa, Ph.D., Ing. Ondřej Pešek

čtvrtek 12:00 - 13:40 Bs111
čtvrtek 14:00 - 15:40 Bs111
  1. 22.02. Úvod do problematiky, Free Software a Open Source v geoinformatice, OSGeo Foundation (přednáška)
  2. 29.02. Otevřená data, komunitní mapování, projekt OpenStreetMap (přednáška, cvičení)
  3. 07.03. QGIS - nástroje zpracování, modelář, PyQGIS (cvičení)
  4. 14.03. QGIS - tvorba zásuvných modulů (cvičení)
  5. 21.03. Úvod do GRASS GIS (přednáška, cvičení)
  6. 28.03. Děkanské volno
  7. 04.04. Automatizace v GRASS GIS, PyGRASS (cvičení)
  8. 11.04. Zpracování časoprostorových dat v GRASS GIS (cvičení)
  9. 18.04. Další otevřený GIS (SAGA, gvSIG) (cvičení)
  10. 25.04. Knihovny pro práci s geoprostorovými daty (PROJ, GDAL, PDAL) (cvičení)
  11. 02.05. GIS online (Gisquick, Margin Maps, GeoNode) (cvičení)
  12. 09.05. Mapové servery (GeoServer, MapServer) & Python klient (OWSLib) (cvičení)
  13. 16.05. Nasazení výpočetních procesů online (OGC, Actinia) (cvičení)

Materiály

Pracovní prostředí

Většina zmíněných softwarových projektů je multiplatformních, nainstalujete je v rámci Vaší distribuce GNU/Linux či stáhnete instalační soubory přímo ze stránek projektů (většinou pro GNU/Linux, Mac OSX a MS Windows). Pro uživatele MS Windows lze doporučit OSGeo4W jako meta-instalátor pro vybrané projekty OSGeo (GRASS GIS, QGIS, MapServer a další) - podrobný návod. Můžete také vyzkoušet OSGeoLive.

JupyterHub: http://gislab.fsv.cvut.cz:8000

Testovací data
WMS
WPS

Příklady dotazů:

Ukázka jednoduché webové aplikace: https://geo.fsv.cvut.cz/vyuka/155fgis/priklady/viewshed.zip

Poznámka k Google Chrome:

"C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" --disable-web-security --disable-gpu --user-data-dir=%APPDATA%/Local/Temp/chromeTemp

Odkazy

Iniciativa

Software

Knihovny
Desktop
Web
Geodatabáze
Obrazová data

Geodata

Dokumentace

Česky
Anglicky

Různé