Přeskočit obsah

GIS online (Gisquick, GeoNode)

Gisquick

Viz cvičení GIS1

Note

Tato část bude v akademickém roce 2024/2025 nahrazena tématem Margin Maps.

GeoNode

GeoNode je systém pro správu geoprostorového obsahu a publikaci prostorových dat licencovaný pod silně copyleftovou otevřenou licencí GNU GPLv3.

GeoNode lze nalézt integrovaný v mnoha existujících projektech. Jako příklady mohou sloužiti na příklad GeoINTA - argentinský národní institut pro agrikulturní techniku, SDI ECLAC - databáze prostorových dat zemí Latinské Ameriky nebo Thünen-Atlas - německá data na využití půdy.

V našem příkladu budeme pracovat s rekreační zelení na území Prahy pro účel územního plánování.

Rozhraní GeoNode

Než přejdeme na práci se zelení, bylo by dobré věnovati terminologii uživatelského rozhraní GeoNode. Ta se týká polí lišty vlevo nahoře. Setkáváme se zde s několika termíny:

  • Data - tvorba a editace dat umožňující i linkování k externím datům a GeoNode instancím. Dělí se na dva následující typy dat:
    • Datasets - nejdůležitější komponenta GeoNode, publikovaná rastrová nebo vektorová data
    • Documents - tabulky, textová data, obrázky, PDF soubory
  • Maps - konvolut libovolného množství datasetů a jejich stylů
  • GeoStories - kombinace interaktivních map, textů a dalších multimedálních souborů
  • Dashboards - prostor pro widgety, mapy, grafy, texty, atd., které mezi sebou mohou interagovati
  • Featured

Data - download a upload

Nejprve si obstarejme data, s kterými budeme pracovati. K tomu použijme již probíraný nástroj Overpass Turbo. Skript, který nám stáhne parky na území Prahy, může vypadat následujícím způsobem:

[out:json][timeout:25];
// Set the bounding box for Prague (southwest corner and northeast corner coordinates)
(
  relation["leisure"="park"](50.011, 14.224, 50.177, 14.706);
);
// Collect the results
out body;
>;
out skel qt;

Data je zapotřebí z Overpass Turbo extrahovat ve formátu kompatibilním s GeoNode. GeoNode momentálně (květen 2024) podporuje následující formáty: ESRI Shapefile, CSV, GeoPackage, GeoJSON, KML/KMZ, GeoTIFF, Zip Archive, XML Metadata File, Styled Layer Descriptor (SLD).

Následně data můžeme nahrát do GeoNode. Testovací instance běží na adrese http://b802-01.fsv.cvut.cz/. Pro nahrání dat se musíme na stránce registrovati.

Tip

Na testovací instanci b802-01 neprobíhá žádná validace e-mailové adresy. Pokud nechcete zadávati svou vlastní adresu, použití falešné se netrestá.

Data nahrajeme přes Add Resource -> Upload dataset. Po nahrání dat je uvidíme v záložce Data -> Datasets.

Úkol

Základem rychlého zobrazování jestiť minimalizace zobrazovaného, tedy odřez nepotřebného. Proplejte data od zbytných parametrů, než je nahrajete do GeoNode.

Dá se říci, že lidé tráví volný čas také na hřbitovech, přičemž poměr volného času tráveného v parcích a na hřbitovech se s přibývajícím věkem překlápí. Zopakujme tentýž postup pro hřbitovy (v OSM je identifikujeme pomocí parametru "landuse"="cemetery")

Data - editace, vizualizace, symbologie

Aby byla data dobře identifikovatelná a vyhledatelná, bývá dobrým zvykem vyplniti jejich metadata. Otevřeme si data (View), a následně jejich metadata vyplňme v záložce (Edit -> Edit Metadata)

Z hlediska bezpečnosti jest také vhodné nastaviti odpovídajícím uživatlům odpovídající práva. Učiňme tak skrze záložku Share.

Důležité

Po úpravě není od věci kliknouti na tlačítko Save, záložka zcela vlevo.

Výchozí nastavení ve formě šedých víceúhelníků není pro parky vhodné. Nastavme jim v Edit -> Edit Style zelenou barvu a zobrazme jejich názvy.

Parky nám bohužel neskýtají mnoho příležitostí pro stylistickou ekvilibristiku. Za využití tlačítka Open filter builder přiřaďme tedy hřbitovům styl závisející na některém z jejich atributů.

Mapy

K vizualizaci celkové městské zeleně (parky a hřbitovy najednou) můžeme využíti typu Map. Novou mapu vytvoříme v Add Resource -> Create map.

Pomocí tlačítka Add group si přidejme skupinu, do níž jednotlivé vrstvy nahrajeme. Jestiť prozřetelné opatřiti ji smysluplným názvem.

Naplňme tuto skupinu jednotlivými datasety za využití Add dataset v horním panelu. Po přidání si můžeme pohráti s pořadím datasetů v mapě (užitečné při překryvu jednotlivých prvků v různých datasetech) či jejich průsvitností.

Mapa pak zpravidla bývá tím, co sdílíte s ostatními uživateli. V záložce Share najdeme jak odkaz ke sdílení, tak také odkaz pojmenovaný Embed This Map, který po vložení do html kódu webové stránky vloží interaktivní mapu. Uživatelé si mohou data prohlížeti, zobrazovati, vyhledávati v nich (pole vpravo nahoře), nebo se na ně dotazovati/zobrazovati jejich atributy (je zapotřebí rozkliknouti další možnosti vpravo dole). Uživateli je též umožněno přepínati se mezi různými podkladovými mapami (vlevo dole).

Dokumenty

Máme-li nějaké dokumenty, které by pro uživatele mohly býti zajímavé, můžeme je také nahráti do GeoNode a následně je propojiti s datasety. Stáhněme si např. wikistránku termínu hřbitov ve formátu PDF a propojme ji s daným datasetem.

Nejdříve ji je zapotřebí nahráti do GeoNode. Učiňme tak skrze Add Resource -> Upload document. K datasetu dokument pak připojme skrze editaci metadat datasetu.

Připojené dokumenty pak najdete v záložce Linked Resources v informacích o datasetu.

GeoStories

GeoStory přidáme prostřednictvím tlačítka Add Resource -> Create geostory. Zde nastavme vhodný titulek a přes tlačítko Edit story/Change media source (záleží na tom, zda už máme zapnutý mód editování) změňme pozadí na námi vytvořenou mapu.

Nový prvek přidejme skrze tlačítko + ve spodní části obrazovky.