Mutt

Z GeoWikiCZ
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Domovská stránka emailového clientu Mutt je http://www.mutt.org/.

Tipy pro nastavení .muttrc

Pro osobní doladění konfigurace programu Mutt je možné použít online muttrc builder. V následujícím přehledu je uvedeno několik málo tipů pro nastavení voleb z široké nabídky konfiguračních možností.

set charset = utf-8
nastavení terminálu pro zobrazení a vkládání textových dat (utf-8 je v dnešní době již patrně nejlepší volbou, nutno ale mít vygenerovány příslušné locales, v Debianu dpkg-reconfigure locales)
set rfc2047_parameters = yes
Při nastavení této volby bude Mutt dekódovat parametry zapsané podle RFC-2047, tj. bude například zapisovat jména souborů s diakritikou a nebude nabízet k uložení přílohy se jmény jako =?iso-8859-1?Q?file=5F=E4=5F991116=2Ezip?=
set markers = yes
Volba yes způsobí, že při zobrazení příliš dlouhých řádků, které nelze v terminálu celé zobrazit, jsou zalomené řádku na začátku označeny znakem + (pokud je to URL, nelze pak použít funkci open link pro otevření ve www prohlížeči). Při nastavení volby na no (nebo zakomentářování) se znak + pro označení zalomených řádků nepoužívá a lze pomocí myši otevírat i URL, která se nevejdou na jeden řádek terminálu. Viz též smarkers

Nastavení přístupu na IMAP server

Pro přístup k IMAP (Internet Mail Access Protocol) serveru je nutné v souboru .muttrc nastavit imap server, uživatelské jméno a heslo:

set imap_user = "jmeno"
Uživatelské jméno, na fsv je uživatelské jméno shodné s tzv. "přihlašovacím jménem FSv".
set imap_pass = "heslo"
Uživatelské heslo, na fsv je uživatelské heslo stejné jako heslo k fakultnímu Intranetu.
set imap_passive = no
Pokud je nastaveno na yes, Mutt nebude otevírat nové IMAP spojení na server pro kontrolu nové pošty. Mutt kontrolu nové pošty provede přes již existující IMAP spojení. Nastavení yes je vhodné pro pomalé spojení.
set timeout = 15
Počet sekund které určují, jak často bude Mutt kontrolovat novou poštu, resp. jak často bude mutt kontaktovat IMAP server. Na pomalých linkách se doporučuje tuto hodnotu zvětšit.
set spoolfile="imaps://imap.fsv.cvut.cz"
Nastavení cesty k defaultnímu spool mailboxu.

Nastavení SMTP serveru

Mutt je pouze MUA(Mail User Agent). Pro odesílání pošty programem Mutt potřebuje program typu MTA (Mail Transport Agent) který je nutné korektně nastavit (např. exim4, sendmail, postfix, ...).

Standardním MTA v distribuci Debian GNU/Linux je exim4. Jeho konfigurace pro použití s programem Mutt je triviální:

dpkg-reconfigure exim4-config
Stopping MTA for restart: exim4_listener.
Restarting MTA: exim4.

How To

Hromadné označení zpráv

Stiskněte klávesu T a napište regulární výraz. Např. ~A pro označení všech zpráv ve schránce, ~f krpamayii pro odesílatele "krpamayii", ~s donna pro zprávy s předmětem obsahující slovo "donna" či ~h "Content-Type: text/plain; charset=us-asci" pro zprávy s hlavičkou obsahující daný řetězec. ENTER.

Například pro smazání všech zpráv ve schránce je sekvence příkazů

T ~A RET ;s vyber-folderu RET