GNU Octave

Z GeoWikiCZ
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

GNU Octave je vysokoúrovňový jazyk určený především pro numerické výpočty. Nabízí standartní rozhraní příkazové řádky pro numerické řešení lineárních a nelineárních problémů. Je do jisté míry kompatibilní s komerčním programem Matlab firmy The MathWorks. Často se používá pro dávkové zpracování dat.

Octave má mnoho nástrojů pro numerické řešení problémů lineární algebry, hledání kořenů nelineárních rovnic, integrování běžných funkcí, polynomů a diferenciálních rovnic. Je jednoduše rozšiřitelný pomocí uživatelských funkcí napsaných v programovacím jazyku Octave, nebo pomocí dynamicky načítaných funkcí napsaných v C++, C, Fortranu a jiných jazycích.

Ve spojení s programem Gnuplot nabízí také vizualizaci dat ve 2D a 3D. Octave má několik zpřátelených projekdů. Patří mezi ně především projekt Octave forge, který nabízí celou řadu knihoven funkcí pro různé účely např. zpracování obrázků, interpolace, splainy, statistika, symbolické výpočty, jednoduché GUI a mnoho dalších.

GNU Octave je volně šiřitelný software, který může každý distribuovat nebo modifikovat podle pravidel GNU General Public Licence (GPL) publikované organizací Free Software Foundation.

Autor programu Octave je John W. Eaton za pomoci mnoha dalších dobrovolníků. Protože je Octave svobodný software, je každý uživatel pozván ke spolupráci na rozvoji a zdokonalování Octave. Pomoc spočívá především v psaní dalších novvých uživatelských funkcí a hlášení problémů a chyb v Octave.

Domovská stránka projektu GNU Octave: www.gnu.org/software/octave
Domovská stránka projektu Octave forge: octave.sourceforge.net
Český průvodce Octave: www.octave.cz

Výuka

Studijní texty