155TG1 Teoretická geodézie 1 / úloha 1
Název úlohy
Referenční koule, ortodroma, loxodroma
Zadání úlohy
Příklad 1.
Ortodroma je dána bodem A o zeměpisných souřadnicích [,] a azimutem v tomto bodě . Dopočtěte hodnoty charakterizující tuto ortodromu (tj. zeměpisné souřadnice a azimut v daném bodě) pro následující specifické body ortodromy:
- oba průsečíky ortodromy s rovníkem,
- průsečík ortodromy s nultým poledníkem,
- nejsevernější bod ortodromy .
Příklad 2.
Nechť je dále dána ortodroma body C,D o zeměpisných souřadnicích [,] a [,]. Spočtěte průsečík ortodrom a , který leží blíže k bodům A,C,D.
Příklad 3.
Nechť jsou definovány dvě loxodromy: loxodroma je dána bodem A ležícím na ortodromě a azimutem ortodromy v bodě A; loxodroma je dána bodem C ležícím na ortodromě a azimutem ortodromy v bodě C. Vypočtěte průsečík loxodrom a , který leží nejblíže k bodu C.
Veškeré výpočty uvažujte na náhradní kouli o poloměru R = 6378km. Výpočty provádějte s přesností na 0,1´´. Výsledky příkladů 2 a 3 vzájemně srovnejte.
Numerické zadání
Numerické zadání s body A,C,D a azimutem naleznete v adresáři http://athena.fsv.cvut.cz:8000/TG1/koule/zadani v souboru tg1_2023_u1_xx.m, kde xx je číslo zadání. Všechna numerická zadání jsou z území ČR. Číslo zadání studenta odpovídá číslování uvedenému na stránkách cvičení TGD1.
Dokumenty ke stažení
Poznámky k loxodromě: loxodroma.pdf.
Souhrn potřebného matematického aparátu (vztahy sférické trigonometrie) jsou sepsány zde.
Pro testování správnosti vašich výpočtů můžete využít modelové náhodně vygenerované zadání s přehledem výsledků: tg1ul1_test.pdf.