155FGIS Free software GIS: Porovnání verzí

Z GeoWikiCZ
m (153YFSG šablona upravit)
 
(anotace Základy klasické geometrické vyšší geodézie, řešení úloh na referenčním elipsoidu, souřadnicové systémy a jejich transformace, vývoj geodetických polohových základů. Popis tíhového pole Země)
Řádek 1: Řádek 1:
{{Upravit}}
== Anotace ==
 
Hlavním cílem předmětu je přiblížit studentům možnosti svobodného softwaru na poli geografických informačních systémů. Důraz je kladen na rámcovou orientaci v dané problematice. Během výuky je poskytnut ucelený přehled dostupných nástrojů, jejich využití, pole působnosti a možnosti nasazení v praktických aplikacích.
 
Jako nosný nástroj je na cvičeních používán GIS GRASS. Při jednotlivých úlohách je plně využíváno komplexnosti funkčních nástrojů, které GRASS nabízí. Kromě toho je demonstrováno propojení GRASSu s prostředím R a jeho využití při geostatistických analýzách a tvorbě grafů. Okrajově je poskytnut úvod do GMT, aplikace umožňující mimo jiné sofistikovaný mapový výstup.
Představena je také problematika skladování geoprostorově orientovaných dat v prostředí relačních databázových systémů. Pro praktické účely je použit PostGIS jako rozšíření pro databázový systém PostgreSQL.
 
Prostor je přirozeně věnován i publikování geografických dat v prostředí Internetu. Praktická úloha je řešena pomocí UMN MapServeru. Zmíněny jsou platné standardy, poukázáno je na případné komplikace a výhled do budoucna.
Jako doplněk jsou představeny další nástroje jako je např. QGIS, JUMP či Thuban. Mimo to je dotčena taktéž problematika volně dostupných geoprostorových dat. Porovnání aktuálního stavu v USA, ve vyspělých evropských zemích a v CR.
 
'''Doporučená literatura'''
 
# Neteler M., Mitasova H.: Open source GIS: A GRASS GIS Approach. Kluwer Academic Publishers  Group, 2002. ISBN 1-4020-7088-8.
# Neteler M.: GRASS Handbuch, český překlad: http://gama.fsv.cvut.cz/~grass/docs/handbuch/index.php
# GRASS Documentation Project, http://grass.itc.it/gdp/tutorials.html
# FreeGIS, http://www.freegis.org
 
== Přednášky ==
 
== Cvičení ==

Verze z 10. 3. 2008, 09:02

Anotace

Hlavním cílem předmětu je přiblížit studentům možnosti svobodného softwaru na poli geografických informačních systémů. Důraz je kladen na rámcovou orientaci v dané problematice. Během výuky je poskytnut ucelený přehled dostupných nástrojů, jejich využití, pole působnosti a možnosti nasazení v praktických aplikacích.

Jako nosný nástroj je na cvičeních používán GIS GRASS. Při jednotlivých úlohách je plně využíváno komplexnosti funkčních nástrojů, které GRASS nabízí. Kromě toho je demonstrováno propojení GRASSu s prostředím R a jeho využití při geostatistických analýzách a tvorbě grafů. Okrajově je poskytnut úvod do GMT, aplikace umožňující mimo jiné sofistikovaný mapový výstup. Představena je také problematika skladování geoprostorově orientovaných dat v prostředí relačních databázových systémů. Pro praktické účely je použit PostGIS jako rozšíření pro databázový systém PostgreSQL.

Prostor je přirozeně věnován i publikování geografických dat v prostředí Internetu. Praktická úloha je řešena pomocí UMN MapServeru. Zmíněny jsou platné standardy, poukázáno je na případné komplikace a výhled do budoucna. Jako doplněk jsou představeny další nástroje jako je např. QGIS, JUMP či Thuban. Mimo to je dotčena taktéž problematika volně dostupných geoprostorových dat. Porovnání aktuálního stavu v USA, ve vyspělých evropských zemích a v CR.

Doporučená literatura

  1. Neteler M., Mitasova H.: Open source GIS: A GRASS GIS Approach. Kluwer Academic Publishers Group, 2002. ISBN 1-4020-7088-8.
  2. Neteler M.: GRASS Handbuch, český překlad: http://gama.fsv.cvut.cz/~grass/docs/handbuch/index.php
  3. GRASS Documentation Project, http://grass.itc.it/gdp/tutorials.html
  4. FreeGIS, http://www.freegis.org

Přednášky

Cvičení