Diskuse:153ZODH Zpracování obrazových dat

Z GeoWikiCZ

Zadání pro akademický rok 2011/2012

1

Do pristiho cviceni (17.10.) vytvorte model, ktery ve vasem mapsetu
vytvori kopii vstupnich dat a nahradi hodnotu 0 (pro MSS 0,1) hodnotou
NULL. Za predpokladu, ze si bude zkouset model na Vasem osobnim
pocitaci, tak budete potrebovat

# nainstalovat GRASS, doporucuji denni snapshoty verze 6.5 [1]**
# stahnout data (GRASS mapsety) [2], navod najdete na wiki [3]

Pote jiz muzete postupovat jako na minulem cviceni [4]. Je tu drobna
zmena, pred spustenim modulu r.null, nenastavite region na cely
snimek, ale pouze na okoli Vaseho mesta [4] a to s offsetem 10km
(mapove jednotky lokace jsou metry). Rozpis lokalit najdete take na
wiki [5].

** Poznamka pro uzivatele GNU/Linux: Vase distribuce bude
  pravdepodobne obsahovat verzi 6.4.X, casto asi pomerne dost
  zastaralou. V nasledujicich dnech pripravim denni snapshoty GRASS
  6.5 minimalne pro Debian/Ubuntu. Do te doby pouzivejte verzi,
  kterou Vam distribuce nabizi.

S pozdravem Martin Landa

[1] http://wingrass.fsv.cvut.cz/grass65/
[2] http://geo102.fsv.cvut.cz/zodh/2011/grassdata/
[3] http://geo.fsv.cvut.cz/gwiki/153YZOD_Zpracov%C3%A1n%C3%AD_obrazov%C3%BDch_dat#P.C5.99.C3.ADklad_sta.C5.BEen.C3.AD_GRASS_dat
[3] http://geo.fsv.cvut.cz/gwiki/GRASS_GIS_-_Pozn%C3%A1mky_pro_dru%C5%BEicov%C3%A1_data_Landsat#P.C5.99edzpracov.C3.A1n.C3.AD_dat_.28no-data.29
[4] http://geo.fsv.cvut.cz/gwiki/GRASS_GIS_-_Pozn%C3%A1mky_pro_dru%C5%BEicov%C3%A1_data_Landsat#Z.C3.A1jmov.C3.A9_.C3.BAzem.C3.AD
[5] http://geo.fsv.cvut.cz/gwiki/153YZOD_Zpracov%C3%A1n%C3%AD_obrazov%C3%BDch_dat#Rozpis

PS: V pripade potizi (napr. s instalaci) se na me samozrejme obratte,
reportuje take pripadne chyby v softwaru.

2

1) Vytvorte rastrovou mapu s NDVI [1] pro puvodni data (B3,
B4) a pro data po atmosfericke korekci (vystup z modulu `i.atcorr`,
3. a 4. kanal). Vznikle mapy oznacme jako `ndvi1` a `ndvi2`.

2) Vytvorte mapu rozdilu pomoci `r.mapcalc` (`diff = abs(ndvi1 -
ndvi2)`) a pro tuto mapu vypiste statistiku pokryti v procentech a
poctem 5 trid (`r.report map=diff unist=p nsteps=5`), tento vystup
ulozte do textoveho souboru `r-report.txt`.

3) Reklasifikujte `ndvi2` (tj. data po atmosfericke korekci) - viz
[2]. Pravidla reklasifikace

-100 thru 5   = 1
 5   thru 55  = 2
 55  thru 87  = 3

Reklasifikovanou mapu nazveme napr. `ndvi_r`, pro tuto mapu nastavte
nasledujici tabulku barev

1 red
2 yellow
3 0 136 26

4) Dale pridejte legendu (navod [3]) a vse vyexportujte do obrazku `ndvi_r.png`.

Jako reseni ulohy mi poslete v priloze textovy vystup z `r.report` (2)
a mapu s legendou (4).

* termin odevzdani 9.11. formou e-mailu s prilohou

* forma odevzdani: zip soubor (pojmenovan podle vaseho uzivatelskeho
 uctu, napr. `landamar.zip`) obsahujici dva soubory (r-report.txt a
 ndvi_r.png) priklad najdete na [4]

[1] http://geo.fsv.cvut.cz/gwiki/153YZOD_Zpracov%C3%A1n%C3%AD_obrazov%C3%BDch_dat_-_cvi%C4%8Den%C3%AD_4#NDVI
[2] http://geo.fsv.cvut.cz/gwiki/153YZOD_Zpracov%C3%A1n%C3%AD_obrazov%C3%BDch_dat_-_cvi%C4%8Den%C3%AD_4#Reklasifikace_rastrov.C3.BDch_dat
[3] http://www.youtube.com/watch?v=PY8aytvfQqA
[4] http://geo102.fsv.cvut.cz/zodh/2011/zadani/02/landam/

Hodnocení

Student Zadání Nalezené
chyby
1
1.1 1.2 1.3
Bejdová Viera
Bocan Lukáš X X X
Faitová Barbora X X X
Fuňáková Marie X X X
Gardoňová Alžbeta X X X
Hynková Kateřina X X X
Kyzlíková Eliška X X X
Lžíčař Martin X X X
Med Michal X X X
Šubrtová Anna X X X 1
Tomášů Martin X X X
Turek Štěpán
Vojtěchovský Tomáš X X X
Vorlíček Chrudoš X X X 1
Zajíček Jan X X X

Ohlasy studentů

Poznámka: Text není nijak jazykově upraven či korigován.

Akademický rok 2010/2011

Co se tyce meho nazoru, byla jsem se samotnym vedenim cviceni spokojena, jelikoz jste ochotne odpovidal na veskere me dotazy. Program Grass mi bohuzel k srdci neprirostl. Pokud ho porovnam s programem ArcGis, chybi mi hlavne ikonky, ktere jsou intuitivni, coz bohuzel v Grassu neni. Hlavni okno mi pride pro laika neprehledne.

Reakce ML: Přehlednější organizace nástrojů v GRASSu chybí, v procesu návrhu je model toolboxů podobně jak ho znáte z ArcGIS, viz http://grass.osgeo.org/wiki/Toolboxes

Na druhou stranu je pro me, jako cloveka co grassu nerozumi, dobre, ze se pri vyplnovani dialogoveho okna jednotlivych funkci v dolni liste vypisuje cely prikaz, ktery by se psal do prikazoveho radku. Nejvetsi problemy mi zpusobila vektorizace, protoze si delala co chtela - mazala radky z atributove tabulky,... dalsim problemem pro me bylo, ze jsem az na poslednim cviceni zjistila, ze potvrzeni se provadi pravym tlacitkem.


Co se týče Grassu, pracovalo se mi s ním poměrně špatně, já osobně jsem stále hledala, jak ze záložek otevřít požadované okno. Tím, že se okna automaticky nezavírala po dokončení příkazu jsem dosáhla toho, že jsem na liště měla otevřených několik oken a nemohla jsem najít to, které jsem potřebovala. Často jsem měla pocit, že něco hledám, program na mě působil nepřehledným dojmem a ovládání nebylo příliš intuitivní. Nicméně konkrétní vylepšení nejsem schopná navrhnout, možná automaticky zaškrtávat checkbox zavřít okno po dokončení..

Reakce ML: Dialog se automaticky zavřou při zaškrtnutí "Close dialog on finish". Výchozí nastavení lze změnit v `Settings->Preferences->Command`. Jinak viz předchozí dotaz.

Nicméně, když se člověk na něčem nezasekl, tempo nebylo příliš rychlé...

Nic dalšího už mě nenapadá, bohužel jsem nebyla schopná vymyslet nic moc konstruktivního. Doufám, že mám nárok na zápočet.


Co se týče cvičení, největší problém byl, když se člověk "ztratil", chvíli hledal. Dále bych se trochu zmínil k tomuto předmětu. V softwaru GRASS jsme de facto dělali stejné (či podobné) operace s družicovými snímky, jako loni v předmětu DPZ. Proto měl aspoň každý zhruba tušení, jaká operace se provádí. Určitě bylo zajímavé poznat další nástroj na zpracování obrazových dat. Nicméně GRASS bych rozhodně nedoporučil méně pokročilým uživatelům, neboť mi nepřipadnul dostatečně intuitivní (a některým lidem je přístup přes příkazovou řádku - mnohdy účinnější - proti srsti). Navíc jistě celý postup v semestru brzdily různé nedostatky v programu a bugy, které se v průběhu cvičení objevovaly. Na druhou stranu je pozice takového beta-testera, do které jsme se vlastně všichni dostali, určitě zajímavá zkušenost.

Nakonec mě docela mrzí, že několik cvičení jsme strávili nad stahováním dat pro každého zvlášť, když nakonec (asi z časových důvodů) k žádnému porovnávání výsledků či vytvoření časové řady z určité lokality nedošlo. Složku ze záložky a už byl pozadu a nevěděl, co má dělat dál...


Žádné zásadní připomínky ani výtky k předmětu nemám. Snad jen, že by to chtělo více času na procvičování a osvojování Grassu, byla to pro nás novinka. Zdálo se mi,že jsme toho probrali hodně.


Vase cviceni se mi libila. Cviceni jsou jina nez ostatni. Nejsou nudna a stereotypni. Co se tyce programu: Nevim, pro jakeho uzivatele je program urcen. Mozna by bylo vhodne vytvorit neco jako tutorial, ve kterem by byly priklady zpracovani snimku - pekne jsou popsane ve cviceni na wiki. A kdyby se pripojila testovaci data, uzivatel by se naucil sam rychle pracovat s programem. Slozitejsi veci, ktere by nevedel, by si pak nasel v dokumentaci (ktera je podle meho nazoru moc hezky zpracovana). S programem bych se casem naucila pracovat, a verim, ze bych zvladla i slozitejsi ukony. Mi spoluzaci tvrdi, ze je program neprehledny. Ja si myslim, ze neni neprehledny, pouze obsahuje mene ikonek nez nektere programy dostupne pro windows. To neni na skodu. Prikazy lze vyhledavat, rovnou je psat do prikazoveho radku a nalezt v prislusnych combo-boxech - nemusi mit tedy vlastni ikonku. Az na par "spadnuti", par chybek zpusobenych vyvojem, se mi s GRASSem pracovalo dobre. Bavi me zpracovavat data, proto me trochu mrzi, ze nejsem na takove intelektualni vysi, abych hned pochopila problem a mohla se podilet na vyvoji tohotu programu.


Co se tyce zpusobu a vedeni predmetu. Probihaly se 2 veci zaroven Grass a Zod - to byla 1. komplikace (pro vyuku GRASS bych pouzil cviceni probirane v GIS 1 v ArcMapu tam uz zname problematiku) a 2. komplikace byly problemy s Grassem (asi vlivem zabíhání řešení předmětu v Grassu)

Výhodou širšího použití Grassu ve firmách je pouze jeho cena. Jinak by se musel platit člověk, který by systém spravoval a samotný uživatel by také musel být na vyšší úrovni. Verze, se kterou jsme pracovali byla velmi nestabilní, to na mě působilo velmi negativně. Na druhou stranu věřím, pokud člověk program opravdu ovládá, stává mocným nástrojem.

Reakce ML: Na cvičeních používám záměrně vývojovou větev. Tento fakt, mi dovoluje opravovat drobnější chyby téměř během cvičení. GRASS se během doby, kdy se používá na těchto cvičení posunul (studenti v akademickém roce 2006/2007 ještě používali pouze příkazovou řádku a tzv. X-monitor). Od té doby GRASS přišel s novým GUI, které se mimojiné "ladí" i na těchto cvičeních.


S kratkym odstupem casu musim podotknout, ze zacatek semestru byl znacne rozpacity, mozna az trochu zmateny, v porovnani s koncem semestru. Za to jste se nam vsak jiz omlouval a slibil, ze priste to uz bude urcite lepsi. Ja sam bych asi uvital, kdybyste nas do prace s Grassem trochu nutil a to i mimo cviceni, tudiz kdybyste nam daval drobne domaci ukoly z hodiny na hodinu (pripadne na 14 dni). Ukoly by nebyly tezke a mela by jim predchazet dostatecna a hlavne jasna priprava na cvicenich. Idealni by asi bylo, kdyby kazdy na zacatku semestru dostal kousek sveho uzemi a na nem by postupne vypracovaval sve ukoly (predpriprava rastru, atmosfer. korekce... az rizena klasifikace, pripadne i neco dalsiho). Je to jen muj osobni navrh, ale prijde mi, ze bysme si praci v Grassu takto trochu vice osvojili, 1x tydne 1.5 hodiny je totiz velmi malo. Tot asi vse co jsem chtel rici. Snad Vam moje navrhy pomohou s pripadnym zlepsenim vyuky.


S GRASSem jsem byla vesmes spokojena - jakmile se uzivatel nauci zakladni pohyb v GUI, je prace celkem intuitivni. U nekterych funkci jsem nicmene mela problem najit jejich spusteni pomoci menu, takze jsem musela dialogove okno zavolat pomoci prikazu (coz je problem, pokud ten prikaz neznate).

Ocenila bych to, ze se v prikazove radce nabizely nazvy jednotlivych funkci pro automaticke doplneni, a take mi prislo zajimave a celkem poucne, jak se pri klikani v dialogovem okne generovala textova podoba prikazu.

Par veci, ktere si myslim, ze by mohly byt vylepsene:

  • Digitalizace - tvorba vektorove vrstvy trenovacich ploch pro

klasifikaci (nase pouziti) - tam se mi nelibil postup vytvoreni kategorii a jednotlivych trenovacich ploch. Bud bych obecne pro tvorbu trenovacich ploch zavedla vlastni dialogove okno, kde si uzivatel pojmenuje jednotlive kategorie, priradi jim plochy, prohlidne si jednotlive jiz hotove plochy na displaji apod.. Vzpominam si, ze vytvoreni trenovacich ploch v GRASSu nebylo zrovna pohodlne (vytvoreni kategorii, jejich pojmenovani a prirazeni jednotlivych ploch do kategorii).

Reakce ML: GRASS nyní nabízí možnost digitalizovat plochy přímo, to by mělo usnadnit digitalizaci.

Tady mi jen prislo pomerne neintuitivni, co jednotlive moznosti znamenaji (pripadne, co vlastne cela nabidka umoznuje).

  • Pridavani novych vrstev - po pouziti nekterych funkci se nove

vznikla vrstva pridala rovnou do stromu pouzivanych vrstev, aktualni workspacu, a nekdy si ji uzivatel musel pro zobrazeni a praci s ni pridat rucne. Tam by mi prislo dobre, aby v kazdem dialogovem okne byla moznost si zaskrtnout, zda chci nove vzniklou vrstvu do prostredi pridat, pripadne zobrazit.

Reakce ML: Je potřeba doplnit příkazy u kterých tato možnost chybí.

  • Prepis zkopirovaneho prikazu v prikazovem radku - ukazovala jsem Vam

to na posledni hodine. Jednalo se o to, ze jsem zkopirovala nejak prikaz z navodu ke cviceni (myslim, ze tento: i.maxlik group=Brg subgroup=Brg sigfile=sig class=Brg_mlc reject=Brg_mlc_ref, problem je podle me v tom, ze je tam podrzitko) a kdyz jsem pak chtela prepsat napriklad nazev vrstvy Brg_mlc_ref, kurzor byl "jinde, nez kde blikal":-) Doufam, ze si pamatujete, co myslim, protoze se to spatne popisuje:-)


Na GUI mi nevyhovuje, že po ukončení výpočtu se nezavře okno s daným modulem a tak se hromadí otevřená okna. S tím souvisí i má druhá připomínka, tudíž to, že by bylo podle mého názoru lepší, kdyby se okna s moduly otevírala v nějakém uzavřeném pracovním prostoru a ne samostatně mimo. Doufám, že jsou připomínky dostačující a myšlenka pochopitelná.

Reakce ML: viz první dotaz


Predmet ZODH bych hodnotila kladne, s programem GRASS se mi pracovalo celkem dobre, i kdyz mi obcas delsi dobu trvalo, nez jsem nasla hledanou polozku u v menu nebo si pripadne vzpomnela na prislusny prikaz. U jinych programu ale samozrejme take nejakou dobu trva, nez se uzivatel szije s rozlozenim prvku uzivatelskeho rozhrani. Nenapada me nic, co bych zmenila at uz v samotnem GRASSu nebo ve vedeni cviceni.