Bakalářské státní závěrečné zkoušky: Porovnání verzí

Z GeoWikiCZ
m (Zamyká „Bakalářské státní závěrečné zkoušky“ (‎[edit=sysop] (do odvolání) ‎[move=sysop] (do odvolání)))
m (Obsah stránky nahrazen textem „{{Výuka}}{{Bakalářské státní zkoušky}} {{PopisBcSZZ}}“)
 
Řádek 1: Řádek 1:
{{Výuka}}
{{Výuka}}{{Bakalářské státní zkoušky}}
 
{{PopisBcSZZ}}
== SZZ tříletého bakalářského oboru Geodézie, kartografie a geoinformatika ==
 
Státní závěrečná bakalářská zkouška na oboru '''Geodézie, kartografie a geoinformatika''' se skládá ze tří částí, z nichž každá se klasifikuje zvlášť:
 
# obhajoby bakalářské práce
# ústní zkoušky z '''geodézie a kartografie'''
# ústní zkoušky z '''geoinformatiky'''
 
Větší důraz je přitom kladen na ústní zkoušky, výsledná známka z obhajoby SZZ se počítá jako vážený průměr ze tří známek, kde každá ústní zkouška má váhu 0.3 a obhajoba bakalářské práce 0.4 (žádná ze známek přitom nesmí být F).
 
Zkouška z '''geodézie a kartografie''' je zaměřena na znalosti z obecného teoretického základu oboru a pokrývá tématické okruhy
 
* Historie a postavení geodézie mezi ostatními vědami o Zemi, tvar tělesa Země, referenční plochy, řešení základních geodetických úloh na referenčním elipsoidu, redukce měřených veličin. Prostorové globální souřadnicové systémy, princip technologie GNSS, pohyb družic v reálném silovém poli, GNSS systémy, principy zpracování pozorování, mezinárodní služba IGS a EUREF-EPN, metody pozorování v reálném čase.
* Základní geodetické přístroje (teodolity, dálkoměry, nivelační přístroje), přístrojové chyby a jejich eliminace. Měření vodorovných i svislých úhlů a délek, centrace měřených veličin, základní souřadnicové výpočty, geodetické polohové základy, souřadnicové systémy na území ČR, metody podrobného polohopisného a výškového měření.  Geodetické podklady pro projektování, legislativní podklady pro geodetické práce v investiční výstavbě, teorie vytyčovacích prací, geodetické práce v pozemním stavitelství, v dopravním stavitelství, vodním hospodářství, průmyslu a energetice, určování polohy podzemních vedení, měření posunů a deformace staveb.
* Teorie pravděpodobnosti, pravděpodobnost, podmíněná pravděpodobnost,náhodná veličina a náhodný vektor, jednorozměné a vícerozměrné rozdělení pravděpodobnosti, charakteristiky rozdělení pravděpodobnosti, kovarianční matice, vyrovnání, vyrovnání geodetických veličin, účelové sítě, Kalmánův filtr, bodové a intervalové odhady, testování statistických hypotéz.
 
Zkouška z '''geoinformatiky''' pokrývá následující základní okruhy
 
* Základy relačních databázových systémů, jazyk SQL, kategorie SQL dotazů, návrh databáze, normální formy, integritní omezení, klíče a indexy, databáze PostgreSQL, úložné procedury a jazyk PLPGSQL. Zpracování maticových dat v systému Matlab včetně zpracování rastrů, jednoduché programové řídící příkazy a funkce, číselné soustavy.  Objektové konstrukce, třídy zapouzdření, dedičnost a polymorfismus.
* Fotogrammetrie, základní analytické a digitální řešení fotogrammetrických úloh, technologie pořízení fotografických snímků, souřadnicové soustavy ve fotogrammetrii, vnitřní a vnější orientace snímků, určování prvků vnitřní a vnější orientace komor, současné fotogrammetrické komory, základy pozemní fotogrammetrie jednosnímkové, průsekové a stereofotogrammetrie, letecká fotogrammetrie a určování prvků vnější orientace, digitální fotogrammetrie se zaměřením na tvorbu ortofota, aerotriangulace.
* Geografické informační systémy, vektorový a rastrový GIS a jejich převody, třídy, atributy, domény, geometrie a topologie, atributové a prostorové dotazy, formáty dat v GIS a jejich chyby, transformace souřadnic, prostorové analýzy v GIS, digitální modely terénu, webové mapové služby. Matematická kartografie, důležité křivky na referenčních plochách, kartografická zkreslení a jejich zákony, zkreslení délek, ploch a úhlů, podmínky konformity, kartografická díla, jazyk mapy, základní obsahové prvky map, jejich zobrazení a generalizace, webová kartografie. Současné mapové dílo ČR, digitální topografická data (ZABAGED), tématické mapy.
 
== Dobíhající SZZ čtyřletého bc studia ==
 
'''SZZ se skládá ze tří částí''', z nichž každá se klasifikuje zvlášť:
 
a) obhajoby bakalářské práce,<br/>
b) ústní zkoušky ze dvou tematických okruhů
 
===== obor geodézie a kartografie =====
 
# '''geodézie a kartografie:'''  Znalosti z obecného teoretického základu, technické geodézie, teoretické geodézie, mapování, kartografie, základů GIS, dálkového průzkumu Země, fotogrammetrie. Při ústní zkoušce jsou otázky orientovány na zvolený studijní modul (technická geodézie; teoretická geodézie; mapování fotogrammetrie a DPZ; kartografie a GIS; inženýrská geodézie)
# '''katastr nemovitostí:''' Vývoj právních vztahů k nemovitostem, veřejné knihy a knihovní zákon, katastrální zákon a prováděcí vyhláška, předmět a obsah katastru, činnosti při vedení katastrálního operátu, činnosti při obnově katastrálního operátu, zápisy právních vztahů k nemovitostem, geometrický plán a jeho úloha, vytyčování hranic pozemků, poskytování údajů katastru,  Informační systém KN, vazby na ISVS.
 
===== obor geoinformatika =====
 
# '''geoinformatika:'''  Obecné znalosti teoretického základu oboru – matematika, teoretická geodézie a informatika.  Dále pak znalosti ze skupiny předmětů které jsou zaměřeny na  problematiku aplikací geografických informačních systémů. Na úrovni bakalářské státní závěrečné zkoušky se přepodkládá, že absolvent bakalářského studia je převážně uživatelem informačních technologií (zatímco absolvent studia magisterského by měl být i jejich tvůrcem).
# '''katastr nemovitostí:'''  viz obor g+k

Aktuální verze z 28. 1. 2014, 15:05

Od akademického roku 2013-2014 se na Stavební fakultě ČVUT konají bakalářské státní zkoušky odděleně od obhajoby bakalářské práce. Státní zkoušky na bakalářském oboru Geodézie, kartografie a geoinformatika jsou dvě

Otázky jsou u obou SZZ členěny na dva tématické okruhy. Z tématických okruhů si studenti losují vždy po jedné otázce, po 15 minutách, které mají na přípravu pak obhajují před komisí (doba zkoušky je plánována na 15 minut, komise ji v případě nutnosti může prodloužit).

Obhajoby bakalářských prací se konají v intervalu určeném harmonogramem Fakulty stavební. Obhajoba práce se koná až po státních závěrečných zkouškách. Obhajoba bakalářské práce trvá 30 minut, z toho 10 minut na prezentaci práce, pokud komise nerozhodne jinak.