154GDZ1 Geodézie 1

Z GeoWikiCZ
Verze z 12. 9. 2011, 18:15, kterou vytvořil Kubin (diskuse | příspěvky) (→‎Cvičení: nový odkaz na cvičení)

Anotace

Historický úvod, zobrazení Země a redukce měřených veličin. Základní geodetické přístroje (teodolity, dálkoměry) a pomůcky a jejich části. Přístrojové chyby a jejich eliminace. Teoretické základy měření vodorovných i svislých úhlů a délek. Centrace měřených veličin. Základní souřadnicové výpočty.

Doporučená literatura
  1. RATIBORSKÝ, J. Geodézie 10. 2. vyd. Praha: ČVUT v Praze. 2005. 234 s.
  2. FORMANOVÁ, P. – KUBÍN, T. Geodézie 1, 2 (Návody na cvičení). 1. vyd. Praha: ČVUT v Praze. 2009. 136 s.

Přednášky

Přednášející: Ing. Jan Ratiborský CSc.

  1. Zeměměřické orgány, legislativa, literatura. Historie. Tvar Země. Rozbory přesnosti při nahrazení koule rovinou (vliv na: výšky, délky, výměry a úhly).
  2. Měrné jednotky, převod jednotek, teodolity-základní součásti. Libely (parametry, zkoušky). Optické součásti přístrojů, ryskový kříž, cílení. Odečítací pomůcky (index, mřížka, mikrometr, koincidence, elektronické teodolity).
  3. Teodolity (charakteristika a rozdělení), horizontace a centrace. Měření vodorovných směrů a úhlů (řada, skupina, jednoduchá laboratorní jednotka, (násobení), výpočet a zpracování zápisníku, registrace dat).
  4. Osové podmínky, zkoušky, rektifikace. Neperovo pravidlo. Chyba kolimační (vliv, odvození) a úklonná. Chyba z excentricity přístroje a signálu, nucená centrace, trojpodstavcová souprava. Chyba z neurovnání přístroje a signálu, chyba v cílení a odečtení. Měření svislých úhlů, refrakce, indexová chyba, automatický index, rektifikace, přesnost výškových úhlů. (Doma: magnetické azimuty, busola, busolní teodolity, měření magnetických azimutů, deklinace a její změny, konvergence).
  5. Přímé měření délek pásmem. Měření délek elektrooptickými dálkoměry, redukce délek. Dřívější způsoby měření délek: optické dálkoměry, měření délek s konstantní délkou latě, chyby a přesnost, nitkový dálkoměr, (dvojobrazový dálkoměr), chyby a přesnost, (autoredukční dálkoměry).
  6. Základní informace z vyrovnávacího počtu v návaznosti na vykládanou látku (rozdělení chyb, Gaussův zákon, aritmetický průměr, směrodatná odchylka jednoho měření, směrodatná odchylka aritmetického průměru, směrodatná odchylka měřených směrů a délek). Souřadnicové systémy. Stabilizace a signalizace měřických bodů, geodetické údaje. Číslování bodů. Základní výpočetní úlohy: délka, směrník a rajón.
  7. Transformace souřadnic, výpočet transformačních koeficientů.
  8. Délkové protínání.
  9. Protínání vpřed z úhlů, orientace osnovy vodorovných směrů, protínání vpřed z orientovaných směrů. Výpočet nepřístupné vzdálenosti.
  10. Protínání zpět. Hansenova úloha (doma). Polygonové pořady: rozdělení. Polygonový pořad oboustranně připojený a oboustranně orientovaný.
  11. Nepřímé připojení polygonového pořadu. Polygonový pořad vetknutý. Volný polygonový pořad.
  12. Aplikace podobnostní transformace: pevná a volná měřická přímka, vyrovnání bodu do přímky. Trojúhelníkové řetězce. Centrace měřených veličin (osnovy vodorovných směrů, excentrické stanovisko, excentrický cíl, centrace délek).

Cvičení

151GDZ1cv Geodézie 1 - cvičení

Cvičení navazují na látku probíranou na přednáškách.