152TG1 Teoretická geodézie 1 - úloha 1

Z GeoWikiCZ
Verze z 10. 10. 2012, 08:23, kterou vytvořil Holesovsky (diskuse | příspěvky) (vytvoření stránky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Název úlohy

Referenční koule, ortodroma, loxodroma

Zadání úlohy

Příklad 1.

Ortodroma je dána bodem A o zeměpisných souřadnicích [,] a azimutem v tomto bodě . Dopočtěte hodnoty charakterizující tuto ortodromu (tj. zeměpisné souřadnice a azimut v daném bodě) pro následující specifické body ortodromy:

  • oba průsečíky ortodromy s rovníkem,
  • průsečík ortodromy s nultým poledníkem,
  • nejsevernější bod ortodromy .

Příklad 2.

Nechť je dále dána ortodroma body C,D o zeměpisných souřadnicích [,] a [,]. Spočtěte průsečík ortodrom a , který leží blíže k bodům A,C,D.

Příklad 3.

Nechť jsou definovány dvě loxodromy: loxodroma je dána bodem A ležícím na ortodromě a azimutem ortodromy v bodě A; loxodroma je dána bodem C ležícím na ortodromě a azimutem ortodromy v bodě C. Vypočtěte průsečík loxodrom a , který leží nejblíže k bodu C.

Veškeré výpočty uvažujte na náhradní kouli o poloměru R = 6378km. Výpočty provádějte s přesností na 0,001´´.

Numerické zadání

Body A,C,D si sami zvolte tak, aby se nacházely zhruba na území České republiky. Azimut si zvolte libovolný. Zvolené numerické hodnoty musí být takové, aby žádná z ortodrom nebyla rovnoběžkou ani poledníkem, a taktéž aby vaše numerické zadání bylo jedinečné (tj. nebude totožné s žádným jiným zadáním).

Součástí odevzdání bude i textový soubor zvolených numerických hodnot v předepsaném formátu. Vzor bude brzy k dispozici zde.