(Není zobrazeno 40 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1:
Řádek 1:
[[Image:Grass-logo.png|left]]
[[Image:Grass-logo.png|left]]
'''GRASS GIS''' (''Geographic Resources Analysis Support System'') je [http://cs.wikipedia.org/wiki/Free_software svobodný software] - [http://cs.wikipedia.org/wiki/Geografick%C3%BD_informa%C4%8Dn%C3%AD_syst%C3%A9m geografický informační systém] (GIS) umožňující správu geoprostorových dat, jejich analýzu, zpracování obrazových dat, produkci mapových výstupů, geoprostorové modelování a vizualizaci dat. GRASS je běžně používán jak v akademické tak v komerční sféře po celém světě. GRASS je oficiální projektem [http://www.osgeo.org Open Source Geospatial Foundation], multiplatformní aplikací šířenou pod licencí [http://cs.wikipedia.org/wiki/GNU_GPL GNU GPL].
'''GRASS GIS''' (''Geographic Resources Analysis Support System'') je {{wikipedia|Free software|free software}} - desktopový geografický informační systém ({{wikipedia|GIS}}) umožňující správu geografických dat, jejich analýzu, zpracování obrazových dat, produkci mapových výstupů, geoprostorové modelování a vizualizaci dat. GRASS je běžně používán jak v akademické tak v komerční sféře po celém světě. GRASS je oficiální projektem [http://www.osgeo.org Open Source Geospatial Foundation], multiplatformním nástrojem šířeným pod licencí [http://cs.wikipedia.org/wiki/GNU_GPL GNU GPL].
Vývoj systému GRASS byl započat výzkumnými laboratořemi ženijního vojska armády USA v roce 1982, později pronikl do akademické sféry a dnes nachází uplatnění i ve sféře komerční. Mezi významné uživatele systému GRASS patří například [http://cs.wikipedia.org/wiki/NASA NASA] nebo [http://cs.wikipedia.org/wiki/NOAA NOAA].
: '''Podrobné informace včetně návodů a tutoriálů na portálu {{freegis|GRASS GIS|FreeGIS}}'''.
: '''Materiály školení GRASS pro začátečníky:''' http://training.gismentors.eu/grass-gis-zacatecnik/
Vývoj GRASSu byl započat výzkumnými laboratořemi ženijního vojska armády USA v roce 1982, později pronikl do akademické sféry a dnes nachází uplatnění i ve sféře komerční. Mezi významné uživatele GRASSu patří například [http://cs.wikipedia.org/wiki/NASA NASA] nebo [http://cs.wikipedia.org/wiki/NOAA NOAA].
* Projekt [https://wiki.ubuntu.com/UbuntuGIS UbuntuGIS]
==== Příklad kompilace ====
Návod je určen pro Debian/Ubuntu a pro verzi [http://trac.osgeo.org/grass/wiki/DownloadSource#GRASS6.5 GRASS 6.5].
Nejprve si stáhneme zdrojové kódy dané verze GRASS ze [http://svn.osgeo.org/grass/grass/branches/develbranch_6/ SVN], prvním krokem tedy bude instalace [[Subversion]].
''Poznámka:'' Konfigurace nemusí na první pokus nemusí proběhnout v pořádku. Je pravděpodobné, že bude chybět celá řada balíčků, které jsou pro kompilaci nutné. Např.
checking whether to use Python... yes
checking for python-config... /usr/bin/python-config
./configure: 16446: /usr/bin/python-config: not found
checking for Python.h... no
configure: error: *** Unable to locate Python includes.
Název chybějícího balíčku lze najít podle referovaného souboru, v tomto případě <tt>Python.h</tt>. Pro vyhledání balíčku lze použít příkaz <tt>apt-file</tt>. Pokud tento příkaz není dostupný, tak nejprve daný balíček doinstalujeme a sestavíme seznam balíčků.
sudo apt-get install apt-file
sudo apt-file update
Poté
apt-file search Python.h
...
python2.6-dev
...
sudo apt-get install python2.6-dev
a tak dále až do okamžiku, kdy <tt>configure</tt> proběhne v pořádku.
V tomto případě se spustitelný soubor nainstaluje do <tt>/usr/local/bin/grass65</tt> a GRASS 6.5 se spustí příkazem
GRASS GIS (Geographic Resources Analysis Support System) je free software - desktopový geografický informační systém (GIS) umožňující správu geografických dat, jejich analýzu, zpracování obrazových dat, produkci mapových výstupů, geoprostorové modelování a vizualizaci dat. GRASS je běžně používán jak v akademické tak v komerční sféře po celém světě. GRASS je oficiální projektem Open Source Geospatial Foundation, multiplatformním nástrojem šířeným pod licencí GNU GPL.
Vývoj systému GRASS byl započat výzkumnými laboratořemi ženijního vojska armády USA v roce 1982, později pronikl do akademické sféry a dnes nachází uplatnění i ve sféře komerční. Mezi významné uživatele systému GRASS patří například NASA nebo NOAA.
Podrobné informace včetně návodů a tutoriálů na portálu FreeGIS.