Geoinformace 2006: Rozhovor o novém studijním oboru Geoinformatika: Porovnání verzí

Z GeoWikiCZ
Řádek 11: Řádek 11:
==== Jak se liší váš obor Geoinforamtiky od obdobných studijních oborů, které nabízejí jiné české univerzity? ====
==== Jak se liší váš obor Geoinforamtiky od obdobných studijních oborů, které nabízejí jiné české univerzity? ====


;AČ: Geoinformatiku jako obor nabízí dnes již několik českých univerzit. Nemělo by smysl abychom se snažili je kopírovat. Protože nabídka studia musí obstát v konkurenci, snažili jsem využít toho co můžeme nabídnout my a to v těch oblastech, kde je naše postavení nejsilnější. Jestliže většina našich univerzit ve výuce geoinforamtiky navazuje spíše na zázemí oborů jako je např. geografie, pro nás byly dva základní pilíře na kterých jsem formulovali náš nový obor byly teoretická geodézie a aplikovaná informatika. Domníváme se, že v těchto oblastech nám v České republice může konkurovat jen málokdo. Za jednu z priorit považujeme i aktivní vývoj softwaru. Pokud bych měl vyjmenovat několik našich projektů, pak by to byl  
;AČ: Geoinformatiku jako obor nabízí dnes již několik českých univerzit. Nemělo by smysl abychom se snažili je kopírovat. Protože nabídka studia musí obstát v konkurenci, snažili jsem využít toho co můžeme nabídnout my a to v těch oblastech, kde je naše postavení nejsilnější. Jestliže většina našich univerzit ve výuce geoinforamtiky navazuje spíše na zázemí oborů jako je např. geografie, pro nás byly dva základní pilíře na kterých jsem formulovali náš nový obor byly teoretická geodézie a aplikovaná informatika. Domníváme se, že v těchto oblastech nám v České republice může konkurovat jen málokdo. Za jednu z priorit považujeme i aktivní vývoj softwaru. Pokud bych měl vyjmenovat několik našich projektů, pak by to byl Bernský GPS software jehož spoluautorem je prof. Mervart, GNU projekt Gama vyrovnání geodetických sítí (AČ) anebo například obecné komunikační rozhraní pro geinformatiku Manala, jehož autorem je Ing. Jan Pytel (viz sborník semináře Družicové metody v geodézii, VUT Brno, 2006).  
Bernský GPS software jehož spoluautorem je prof. Mervart, GNU projekt Gama vyrovnání geodetických sítí (AČ) anebo například obecné komunikační rozhraní pro geinformatiku Manala, jehož autorem je Ing. Jan Pytel (viz sborník semináře Družicové metody v geodézii, VUT Brno, 2006).  
;JC:
;JC:

Verze z 7. 2. 2006, 10:18

Od nového akademického roku 2006/07 bude na Fakultě stavební, ČVUT v Praze otevřen nový studijní obor Geoinformatika. Jedním z hlavních tvůrců studijních plánů byl Prof. Ing. Aleš Čepek, CSc., kterého jsmo požádali o rozhovor. Rozhovoru se dále účastní Ing. Jiří Cajthaml, odborný asistent katedry mapování a kartografie.

Proč vůbec na ČVUT vzniká nový obor se zaměřením na geoinformatiku?

Stručně řečeno proto, že jsem museli reflektovat celosvětový vývoj v daném oboru. Inspirací nám byly jednak naš zkušenosti a kontakty s mezinárodní organizací FIG, samořejmě pak i naše zkušenosti s výukou a výhled do budoucna v horizontu minimálně 15 let, jaké je a hlavně jaké bude uplatnění našich absolventů.
JC

Jak se liší váš obor Geoinforamtiky od obdobných studijních oborů, které nabízejí jiné české univerzity?

Geoinformatiku jako obor nabízí dnes již několik českých univerzit. Nemělo by smysl abychom se snažili je kopírovat. Protože nabídka studia musí obstát v konkurenci, snažili jsem využít toho co můžeme nabídnout my a to v těch oblastech, kde je naše postavení nejsilnější. Jestliže většina našich univerzit ve výuce geoinforamtiky navazuje spíše na zázemí oborů jako je např. geografie, pro nás byly dva základní pilíře na kterých jsem formulovali náš nový obor byly teoretická geodézie a aplikovaná informatika. Domníváme se, že v těchto oblastech nám v České republice může konkurovat jen málokdo. Za jednu z priorit považujeme i aktivní vývoj softwaru. Pokud bych měl vyjmenovat několik našich projektů, pak by to byl Bernský GPS software jehož spoluautorem je prof. Mervart, GNU projekt Gama vyrovnání geodetických sítí (AČ) anebo například obecné komunikační rozhraní pro geinformatiku Manala, jehož autorem je Ing. Jan Pytel (viz sborník semináře Družicové metody v geodézii, VUT Brno, 2006).
JC