Anotace diplomových prací - zimní semestr 2004: Porovnání verzí

Z GeoWikiCZ
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
= Katedra geodézie a pozemkových úprav =
= Katedra geodézie a pozemkových úprav =


==== Jaroslava Frischmannová: Srovnání tradičních a nových technologií určování polohy a výšky bodů v účelových sítích ====
==== Tomáš Čapek: Řešení vyrovnání prostorové sítě v programu MATLAB ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Radim Blažek, CSc.
'''vedoucí:''' Ing. Jan Ratiborský, CSc.
    '''obhájeno:''' 2004-01-22
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


DP řeší problematiku zapojení nově stabilizovaného bodu 319 Nad městem do stávající vědeckovýzkumné sítě ve Starém Městě pod Sněžníkem. Zpracovává dva nezávislé soubory měření (podzim 2002 a jaro 2003)získané za různých observačních podmínek. Vyrovnané souřadnice jsou získány formou vázané i volné sítě včetně kvalitativního hodnocení dosažené přesnosti. Výška bodu byla určena trigonometricky z oboustranně a současně měřených zenitových úhlů a délek. V závěru je provedeno porovnání dosažených výsledků s nezávislým určením všech tří souřadnic metodou GPS. Obě technologie vyhověly danému požadavku na přesnost účelové sítě.
Řešení vyrovnání prostorové sítě v programu MATLAB. Výpočet přibližných souřadni, redukce měřených veličin do kartézského souřadnicovího systému. Řešení ve variantě modelové sítě a prostorové sítě ve Vysokých Tatrách v oblasti Rysů. Vlastní výpočty jsou provedeny v několika kombinacích, např. s eliminací některých typů měřených veličin (s refrakci a bez refrakce).


==== Přemysl Šiffel: Určení souřadnic bodu pomocí kalkulátoru TI-92 (TI-Geo) ====


'''vedoucí:''' Dr. Ing. Zdeněk Skořepa
==== Tomáš Macíček: Analýza použitých postupů určování výškových rozdílů v účelové vědeckovýzkumné síti ve Starém Městě pod Sněžníkem ====
    '''obhájeno:''' 2004-01-22


V diplomové práci je zkoumána možnost využití grafického kalkulátoru Texas Instruments (TI), konkrétně TI-92 pro geodetické výpočty. Tento kalkulátor provádí numerické i symbolické výpočty a disponuje velkým množstvím vestavěných matematických funkcí, které lze snadno využít při programování. Cílem práce bylo napsat program pro geodetické výpočty a vedení seznamu souřadnic v prostředí operačního systému kalkulátorů TI. Vytvořený program (TI-Geo)je dán zdrojovým kódem, referenční uživatelskou příručkou a snadnou instalací uživatelem (instalační soubory na CD-ROM, nebo z internetu).  V práci jsou uvedeny vzorce pro základní počtářské úlohy v geodézii. Program počítá rovněž matematickou redukci délek, je-li měřena šikmá délka a zenitový úhel.
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Radim Blažek, CSc.
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


==== Radek Dubový: Změny technologie měření a zpracování výsledků v účelových sítích s využitím současné měřické a výpočetní techniky. ====
V DP jsou analyzovány možnosti přesného určování výškových rozdílů v konkrétní účelové síti (s délkami stran až 6 km a převýšením až 650 m) z terestrických měření s uvážením vlivu refrakce a z měření metodou GPS, připojeného na nivelované výšky. Dosažené charakteristiky přesnosti potvrdily použitelnost obou technologií s centimetrovou přesností. Z porovnání kvalitativně odlišných druhů výšek je umožněno získat informace o průběhu místního kvazigeoidu v dané oblasti vědeckovýzkumné účelové sítě.


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Radim Blažek, CSc.
    '''obhájeno:''' 2004-01-22


DP je převážně praktického charakteru. Řeší alternativy prvního určení všech tří souřadnic nově stabilizovaného bodu 320 Tetřeví hora(1235 m) zřízeného jednak pro ověření Sanchezovy metody,jednak pro orientaci z většiny bodů vědeckovýzkumné sítě ve Starém Městě P/Sn.Pro terestrické určení byly zpracovány dvě nezávislé měřické etapy, získané za odlišných observačních podmínek. Vyrovnání souřadnic polohy je provedeno formou vázané a volné sítě včetně kvalitativního posouzení dosažené přesnosti. Určení nadmořské výšky bylo provedeno trigonometricky s využitím různých refrakčních modelů.Dosažené výsledky jsou analyzovány a porovnány s nezávislým určením metodou GPS.
==== Radim Malachovský: Experimentální ověření Sanchezovy metody ====
 
==== Ondřej Vojvoda: Porovnání tradiční a nové technologie určení souřadnic ZhB. ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Radim Blažek, CSc.
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Radim Blažek, CSc.
    '''obhájeno:''' 2004-01-22
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


Zadání DP vzniklo z praktické potřeby přestabilizovat a nově určit souřadnice ZhB 221 Kozinec v lokalitě Starého Města P/Sn.,u kterého byla porušena povrchová stabilizace včetně OT.V práci je popsán postup přestabilizace povrchové značky a zaměření dvou nezávislých souborů měření (podzim 2002 a jaro 2003). Vyrovnání spojených souborů měření bylo provedeno formou vázané a volné sítě včetně kvalitativního posouzení dosažené přesnosti.Výsledky z terestrického určení byly porovnány v závěru s nezávislým určením souřadnic metodou GPS.Obě technologie potvrdily dostatečnou přesnost výsledných souřadnic, které umožní kvalitnější zapojení tohoto bodu do stávající účelové sítě.
V DP jsou nejprve analyzovány možné postupy určování výškových rozdílů v horském terénu na účelové síti ve Starém Městě pod Sněžníkem. Těžištěm práce je druhé nezávislé experimentální ověření Sanchezovy metody, která určuje refrakční úhly ve svislém trojúhelníku (o nejdelší straně 6,8 km a převýšení 650 m) z přesně určených délek metodou GPS a měřených zenitových úhlů. Výsledkem je nejenom zpřesnění nadmořské výšky nejvyššího bodu sítě Tetřeví hora (1236 m), ale i zjištění hodnot refrakčních úhlů resp. koeficientů pro typické délky a sklony záměr a odhad průběhu místního kvazigeoidu.




==== Michaela Pečená: Sledování velikosti a časových změn vlivu vertikální složky refrakce na měřené zenitové úhly. ====
==== Ilona Foltinská: Studie vlivu stavby dálnice D11 na pozemkové úpravy ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Radim Blažek, CSc.
'''vedoucí:''' Ing. Josef Vlasák
    '''obhájeno:''' 2004-01-23
    '''obhájeno:''' 2005-01-20
 
Vypracování studie vlivu výstavby a provozu úseku dálnice D11 na pozemkové úpravy. Popis území z hlediska klimatického, geologického, přírodního, pedologického, hydrologického, přehled dotčených katastrálních území, analýza struktury vlastnických vztahů a zastoupení druhů pozemků, návrh změn katastrálních hranic. Výpočet erozní ohroženosti, střety dálnice s cestní sítí a návrhy řešení, delimitace druhů pozemku, výpočet plošných nároků na společná zařízení vyvolana stavbou dálnice D11. Popis a srovnání metodik pro vypracování studie vlivu dálnice na pozemkové úpravy.


V DP jsou analyzovány dvě měřické etapy sledování časového vývoje oboustranně a současně měřených zenitových úhlů na srovnávací výškové základně Tábor - Kunčice o délce 1,7 km (s extrémně nízkou výškou záměry nad terénem) ve Starém Městě pod Sněžníkem. Časový vývoj všech sledovaných veličin (refrakčních úhlů resp.koeficientů a převýšení)je znázorněn pomocí grafů. Výsledná převýšení z jednotlivých etap jsou v závěru porovnána s převýšením získaným PN. Dosažené výsledky potvrdily srovnatelnou přesnost trigonometrického určování výškových rozdílů s PN pro IV.řád i v případě extrémně nízkých záměr nad terénem, kde dochází k největšímu vlivu refrakce na měřené zenitové úhly.


==== Hana Kubů: Studie vlivu stavby dálnice D3 na pozemkové úpravy ====
==== Jaroslav Pleticha: Využití DMT Atlas pro posouzení erozní ohroženosti ====


'''vedoucí:''' Ing. Josef Vlasák
'''vedoucí:''' Ing. Josef Vlasák
    '''obhájeno:''' 2004-01-22
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


Vypracování studie vlivu výstavby a provozu úseku dálnice D3 na pozemkové úpravy. Popis dotčených katastrálních území, základní charakteristiky zájmového území, analýza struktury vlastnických vztahů a zastoupení druhů pozemků. Výpočet erozní ohroženosti, střety dálnice s cestní sítí a návrhy řešení, delimitace druhů pozemku, ÚSES, výpočet plošných nároků na společná zařízení vyvolana stavbou dálnice D3.  
Popis a vysvětlení jevu vodní eroze, její příčiny a důsledky. Metoda USLE. Popis programu Atlas DMT a jeho možností v oblasti erozních výpočtů. Vytvoření modelu erozního smyvu na síti zaměřených bodů a na pravidelné síti bodů. Grafické prezentace modelu, návrh na doplnění funkcionalit pragramu Atlas DMT.




= Katedra vyšší geodézie =
==== Zdeněk Hudec: Přesnost polohopisu zaměřeného polární metodou ====


==== Jaroslav Nágl: Porovnání modelů globálních geoidů ====
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Jiří Streibl, CSc.
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


'''vedoucí:''' prof. Ing. Jan Kostelecký, DrSc.
Opakovaně byly zaměřeny podrobné body polohopisu (rohy domů, kouty, šoupata, chodníky)přístrojem Leica TC-1600 z několika stanovisek a vypočteny jejich souřadnice. Střední souřadnicová chyba jednotlivých skupin je prakticky stejná - v rozmezí 8 až 17 mm, což svědčí o vysoké kvalitě práce figuranta - svislé držení výtyčky s hranolem, přikládání hranolu k rohům, doměrky koutů.
    '''obhájeno:''' 2004-01-23


Na základě kalibračního modelu geoidu EGM96 je provedeno porovnání starších globálních družicových nebo kombinovaných modelů geoidu. Z výsledků je možno posoudit přesnost současných modelů - na oceánech v rámci jednotek dm, na kontinentech cca 1m.


==== Radek Sklenička: Vliv atmosféry na vertikální složku - porovnání s výsledky GPS ====
==== Kateřina Procházková: Přesnost zaměření polohopisu polární metodou ====


'''vedoucí:''' prof. Ing. Jan Kostelecký, DrSc.
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Jiří Streibl, CSc.
    '''obhájeno:''' 2004-01-23
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


Na základě meteorologických dat, měřených na permanentních stanicích GPS je určován teoretický vertikální posun stanice, působený změnou zatížení atmosférou. Tento výsledek je konfrontován se změnami výšek, detekovaných pomocí technologie GPS - výsledků sítě EUREF EPN. V rámci dlouhoperiodických variací byly zjištěny velmi malé korelace. Z výsledku lze usuzovat na velmi malý vliv nezavedení korekce z atmosférického zatížení na výslednou vertikální složku.
Na základě výsledků 4 etap polohopisného měření téže lokality studenty byl proveden rozbor přesnosti zaměřených bodů a oměrných. Z výsledků je patrno, že největší chyby v poloze zaměřených bodů byly způsobeny polohopisným základem, orientací stanovisek, nepřesným přiložením hranolu k objektivu a chybovým přecílením na rohy a středy lamp. Vzájemná poloha sousedních bodů vzhledem k oměrným, ale nepřekročila hodnotu 5 cm při měření z téhož stanoviska.  


= Katedra vyšší geodézie =


= Katedra mapování a kartografie =
= Katedra mapování a kartografie =


==== Linda Poustková: Zpracování složitého GP ====
==== Pavla Rohlíčková: Problematika upřesnění přídělů pozemkovou úpravou ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Jaroslav Michal, CSc.
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Jaroslav Michal, CSc.
    '''obhájeno:''' 2004-01-22
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


Zpracování složitého GP pro stavební firmu, která realizuje v rámci územního plánu v lokalitě Velké Zboží, okres Poděbrady výstavbu rodinných domů. GP byl zpracován pro účely zobrazení parcely ZE do KN, rozdělení pozemků, změnu obvodu budovy, vyznačení věcného břemene. Závaznými podklady jsou: předchozí GP, ZPMZ, mapa PK, katastrální mapa THM + náčrty. Podrobné měření bylo připojeno na body dříve číselně určené, protože PBPP není v této lokalitě dostatečně husté. Poloha vytýčených bodů byla ověřena kontrolním měřením připojeným na body určené GPS (přesnost jejich určení: mxy = 0,06m).
Tato práce pojednává o jedné z metod dokončení přídělového řízení, tedy o upřesnění přídělu pozemkovou úpravou. V diplomové práci je věnována pozornost výběru katastrálních území pro dokončení přídělového řízení a způsobu, jakým bude pozemková úprava provedena – upřesněním nebo rekonstrukcí jednoduchou nebo komplexní pozemkovou úpravou. Objasnění celé problematiky, která je v mnoha případech značně různorodá, je ukázáno na konkrétním řešení dokončení přídělového řízení jednoduchou pozemkovou úpravou v katastrálním území Mutišov. Dále tato práce pojednává o problematice evidence lehkého vojenského opevnění vybudovaného na území naší republiky v letech 1935–1938 v katastru nemovitostí, neboť i tato otázka by měla být při dokončení přídělů pozemkovou úpravou vyřešena. V závěrečné části je proveden rozbor přídělových operátů a způsobů jejich dokončení v okrese Jindřichův Hradec.  




==== Alena Stumerová: Řešení nesouladu zákresu katastrální hranice ve stávajícím platném SGI ====
==== Iva Růžičková: Tvorba kartografických výstupů v programech MS Map a MS Map Point 2002 ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Milan Huml, CSc.
'''vedoucí:''' Ing. Růžena Zimová, PhD.
    '''obhájeno:''' 2004-01-22
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


Úkolem DP je odtranění nesouladu na katastrální hranici mezi k.ú. Vrkoslavice a k.ú. Kokonín, obojí v obci Jablonec nad Nisou. Ve stávajícím platném operátu je k.ú. Vrkoslavice vedená ve formě DKM, zatímco k.ú. Kokonín je grafická mapa v měřítku 1:1000, která byla přetransformována z měřítka 1:1250. Při místním šetření v dané lokalitě byly určeny vlastnické hranice na základě dohody vlastníků, tyto byly zaměřeny, zpracovány a vytvořen ZPMZ kterým byl nesoulad odstraněn. Při řešení problematiky došlo k odvolání dvou vlastníků, následovně bylo založeno správní řízení, které bylo ukončeno zamítnutím ZKI čímž potvrdilo stanovisko diplomantky.
Diplomová práce řeší otázku zpracování kartogramů a kartodiagramů ve dvou programech firmy Microsoft Corporation - MS Map a MS Map Point Europe 2002. První část práce je zaměřena na MS Map a jeho funkce, ve druhé části je uvedena stručná charakteristika a popis hlavních funkcí programu MS Map Point 2002. Podrobněji jsou popsány nástroje pro zpracování statistických údajů v mapě. Připojeny jsou ukázky praktického využití těchto programů pro tvorbu kartogramů a kartodiagramů. V závěru je provedeno porovnání programů především z hlediska použitelnosti v tematické kartografii, resp. prezentace informací v mapě.  


==== Romana Prokopová: Vývoj reprodukce a tisku map velkých měřítek ====
==== Kateřina Ducháčková: Zpracování plánu města v programu OCAD ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Miroslav Mikšovský, CSc.
'''vedoucí:''' Ing. Růžena Zimová, PhD.
    '''obhájeno:''' 2004-01-22
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


Diplomová práce se zabývá reprodukčními a tiskovými technikami používanými pro mapy velkých měřítek. Nejprve jsou přiblíženy techniky používané pro reprodukci a tisk map stabilního katastru, tj. litografie a později fotolitografický přenos obrazu. Je popsána tvorba zahaleného negativu a reflexního negativu na sklo, jejichž pomocí se reprodukovaly mapy pozemkového katastru. Dále jsou zmíněny principy reprodukce map JEP, EN, THM a ZMVM. Poslední část práce se věnuje současným možnostem reprodukce a tisku map velkých měřítek.
Diplomová práce charakterizuje plán města jako kartografický produkt a zmiňuje možné zdroje podkladových dat pro digitální tvorbu plánu města. Popisuje grafický program OCAD 8 švýcarské firmy Steinegger Software a jeho pracovní prostředí, nástroje a funkce. Pomocí tohoto programu byl zpracován plán města Dačice v měřítku 1 : 7 000 s využitím navrženého vlastního značkového klíče. Tvorba plánu města je dokumentována grafickými přílohami.




==== Jiří Fulín: Porovnání výpočetních funkcí geodetických programů ====
==== Martin Hurník: Vývoj metod kartografické prezentace reliéfu ====


'''vedoucí:''' Ing. Petr Soukup
'''vedoucí:''' Ing. Růžena Zimová, PhD.
    '''obhájeno:''' 2004-01-22
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


V diplomové práci jsou porovnávány výpočetní funkce tří geodetických programů - GEUSw, GROMA a KOKEŠ. Byly testovány základní geodetické úlohy (protínání, polygonový pořad, transformace, polární metoda dávkou, vyrovnání sítě). Pro každou úlohu byl vybrán konkrétní příklad, který byl následně vypočten ve všech třech programech (pokud možno jednotným postupem). Porovnávána byla přesnost výsledků a také uživatelské prostředí (intuitivnost, logika ovládání, uspořádání a vzhled dialogů, možnost editace vstupních dat). Byly vytvořeny tři programy ve vývojovém prostředí Kokeš Basic (převod souřadnic, kubatury, konstrukční oměrné).
Diplomová práce zpracovává tématiku vývoje metod zobrazování reliéfu od počátku až do současnosti. Charakterizuje obecně význam reliéfu jako prvku mapy, jeho mapování a přípravu ke grafickému vyjádření. Popisuje hlavní a doplňkové metody zobrazování na analogových mapách od nejstarších primitivních až po v současnosti používané metody. Práce se dále zabývá využitím digitálních technologií při zobrazování reliéfu, zejména využitím digitálního modelu terénu. Shrnuje vývoj metod, jejich výhody a nevýhody a současné trendy v zobrazování reliéfu.


==== Jan Ježek: Vývoj programového modulu pro převod souřadnic mezi kartografickými zobrazeními ====


'''vedoucí:''' Ing. Petr Soukup
==== Simona Matoušková: Možnosti rozšíření prodeje a užití mapových a dalších geografických produktů ČÚZK ====
    '''obhájeno:''' 2004-01-22


Diplomová práce se zabývá převodem souřadnic mezi dvěma různými kartografickými zobrazeními, a to mezi šikmým kuželovým zobrazením a transverzálním válcovým zobrazením v konformní podobě. Obě výše jmenovaná zobrazení jsou základem systémů JTSK, resp.S42, S52 či WGS84, které tvoří základy mapových děl vydávaných pro území České republiky. Práce se zabývá shrnutím matematického základu celé problematiky, stručnou charakteristikou těchto systémů a především vývojem programu v jazyce Kokeš Basic, který provádí přepočet souřadnic mezi uvedenými systémy.  
'''vedoucí:''' Ing. Růžena Zimová, PhD.
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


==== Zdeněk Bartošek: Zobrazení drah družic GPS ====
Diplomová práce se věnuje státním mapovým dílům, datům Základní báze geografických dat ZABAGED a ortofotomapám z pohledu dnes již neopomenutelné disciplíny, kterou je marketing. V předkládané práci jsou tyto produkty Českého úřadu zeměměřického a katastrálního studovány z pozice hlavních marketingových nástrojů, kterými jsou distribuce, propagace a cena. Na základě celkové marketingové studie, která se mimo jiné zaměřuje i na současný tržní stav mapových služeb ve státní, soukromé a zahraniční národní působnosti, jsou provedeny závěry a navrhnuty inovace v propagaci, distribuci a možném užití produktů. 


'''vedoucí:''' Ing. Petr Buchar, CSc.
    '''obhájeno:''' 2004-01-23


Diplomant se zabývá zobrazením pozemních stop družic GPS. Jsou zde vybrána a popsána kartografická zobrazení vhodná pro mapy hemisfér či jejich částí. Analýze jsou podrobeny některé azimutální projekce a jednoduchá kuželová zobrazení případně transverzální válcové zobrazení. V těchto zobrazeních provedl výpočet drah vybraných družic za pomocí systému Projection. Výpočty jsou doprovozeny grafickým zákresem družicových drah do mapových obrazů. Na závěr je uvedeno vzájemné porovnání dosažených výsledků.
==== Monika Patáková: Digitalizace mikrozáznamů ====


==== Přemysl Jindrák: Návrh značkového klíče Mapy záplavových území 1 : 10 000 ====
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Miroslav Mikšovský, CSc.
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


'''vedoucí:''' Ing. Růžena Zimová, PhD.
Cílem diplomové práce bylo podat ucelený pohled na mikrografii, zejména pak na digitalizaci mikrozáznamů. V jednotlivých kapitolách byla popsána oblast mikrografie a mikrosnímkování v resortu ČÚZK, digitalizace mikrozáznamů a hybridní technologie. Bylo provedeno skenování vytvořeného mikrosnímku různými typy skenerů a na základě výsledků také srovnání jednotlivých použitých zařízení. Součástí práce je přehled všech dostupných zařízení pro převod mikrozáznamů do digitální podoby s technickými parametry.
    '''obhájeno:''' 2004-01-22


Diplomová práce pojednává o tvorbě značkového klíče pro tématický obsah Mapy záplavových území 1 : 10 000 (MZÚ10). MZÚ10 vzniká jako tématická mapa ze Základní mapy ČR 1 : 10 000 (ZM10). Nejprve je uveden výčet a charakteristika existujících vodohospodářských map, dále je popsán tématický obsah MZÚ10 a definice důležitých vodohospodářských pojmů. Těžištěm práce je metodika tvorby značkového klíče v prostředí Microstation 95 a programu MGE Map Finisher. Je vysvětlena práce s uživatelskými druhy čar a buňkami a zdůvodněna volba nových barev. Značkový klíč je prezentován na přiloženém ukázkovém listu. Postup prací na tvorbě ukázkového listu je vysvětlen v závěrečné kapitole, kde se autor zabývá výběrem vstupních dat, jejich zpracováním a přípravou tisku mapy. Součástí diplomové práce jsou i další přílohy (značkový klíč pro tématický obsah MZÚ10, struktura nového obsahu MZÚ10 v rámci prostředí Microstation, výpisy dávkových a parametrických souborů, ukázkový list vypracovaný Zeměměřickým úřadem, podkladová ZM10, tiskové výstupy pro jednotlivé barevné pláty mapy).


==== Michal Cepák: Kartografická prezentace statistických údajů v prostředí MicroStation ====
==== Pavlína Jiskrová: Rozvoj vysokého školství v letech 1990-2003 v ČR ====


'''vedoucí:''' Ing. Růžena Zimová, PhD.
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Miroslav Mikšovský, CSc.
    '''obhájeno:''' 2004-01-22
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


Charakteristika základních typů kartogramů a kartodiagramů. Posouzení vhodnosti použití programu MicroStation pro tvorbu jednotlivých druhů kartogramů a kartodiagramů používaných v tématických mapách. Vlastní zpracování statistických údajů o vývoji a využití půdního fondu metodami kartogramů a kartodiagramů, včetně využití možností 3D modelu - dokumentováno grafickými přílohami.
Cílem diplomové práce bylo graficky vyjádřit rozvoj vysokého školství v letech 1990-2003 v České republice s využitím grafických programů Adobe Photoshop a Adobe Illustrator. Zdrojem dat byly statistické ročenky z let 1990-2003, které od roku 1997 obsahují lokalizovaná data o vývoji veřejných vysokých škol a od roku 2002 i o vývoji soukromých vysokých škol. Přílohu práce tvoří 7  barevných kartogramů a kartodiagramů.


==== Jiří Cajthaml: Databázové operace v grafickém informačním systému Infomapa 9.0 ====


'''vedoucí:''' prof. Ing. Bohuslav Veverka, DrSc.
==== Radek Vinš: Cykloturistické mapy ====
    '''obhájeno:''' 2004-01-22


Diplomová práce se zabývá produktem firmy PJSoft Infomapa 9.0. Kromě popisu a zhodnocení funkčnosti ovládácích prvků produktu byl kladen důraz na popis práce s databází. Detailně byly studovány možnosti připojení externích dat, importu a exportu dat či automatické aktualizace. Jako příklad možnosti vytvoření jednoduchého GIS v Infomapě byl vytvořen projekt Okolí stavební fakulty.  
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Miroslav Mikšovský, CSc.
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


Cílem diplomové práce bylo provést analýzu současně vydávaných cykloturistických map, na jejím podkladě navrhnout možnosti zkvalitnění jejich obsahu a vypracovat cykloturistickou mapu zvoleného území v grafickém programu OCAD 8. Práce podrobně popisuje jednotlivé nástroje programu a jejich využití a výsledky autor dokladuje na cykloturistických mapách  trasy New York - Montevideo a Salar de Uyuni -Laguna Verde, které zpracoval na základě vlastních poznatků získaných při jízdě na kole na těchto dálkových trasách. Autor prezentuje své výsledky též na [http://gama.fsv.cvut.cz/~vins gama.fsv.cvut.cz/~vins].


= Katedra speciální geodézie =


==== Josef BÁRTEK: Geodetické práce při výstavbě městských inženýrských sítí ====
==== Radim Balík: Konverze vektorových prostorových dat do formátu VRML ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Pavel HÁNEK, CSc.
'''vedoucí:''' Ing. Jindřich Hodač, PhD.
    '''obhájeno:''' 2004-01-22
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


Diplomová práce se zabývá právními a normativními podklady pro výstavbu městských sítí otevřenou jamou a protlakem. Druhá z metod je těžištěm – jsou zpracovány rozbory přesnosti, popsány měřické postupy připojení a vedení protlaku, součinnost se stavbou, vyhodnocena provozní měření.
Tato diplomová práce je součástí projektu “Živé divadlo”, jehož cílem je vytvořit prostorový informační systém barokního divadla na zámku v Českém Krumlově a vyvinout obecnou technologii tvorby takových systémů. Práce se snaží nalézt vhodný postup převodu vektorových dat zhotovených v CAD systému na interaktivní virtuální model a jejím hlavním výsledkem je návrh příslušné konverzní aplikace.




==== Tomáš CHARVÁT: Místní prostorová síť pro měření svahových posunů ====
==== Markéta Jelínková: Fotogrammetrická dokumentace vybraných částí objektu tvrze v Popovicích na Benešovsku - tvorba podkladů pro stavebněhistorický průzkum objektu ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Pavel HÁNEK, CSc.
'''vedoucí:''' Ing. Jindřich Hodač, PhD.
    '''obhájeno:''' 2004-01-22
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


Diplomová práce je věnována rozborům a vyhodnocení tří etap měření svahových posunů v místní síti Rabenov na části rekultivovaného svahu bývalého povrchového dolu Chabařovice. Práce je součástí řešení grantu GA ČR č. 103/02/1166. V jednotlivých kapitolách je posouzena stabilita 4 pevných bodů sítě a posuny bodů svahu. Výsledky jsou konfrontovány s výsledky geotechnických observací.
Náplní práce je zhotovení různých typů měřické dokumentace konkrétního památkového objektu pro účely stavebněhistorického průzkumu. Zpracovávány jsou části objektu tvrze v Popovicích (u Benešova). V průběhu prací byly použity jak metody fotogrammetrické (digitální průseková a jednosnímková metoda -> zaměření fasád a renesančního sálu), tak metody geodetické (zaměření renesančního sálu). Výsledkem práce jsou 2D (fotoplány + pohledy) i 3D data (model sálu).




==== Jaroslav CHLUP: Přesnost trigonometrických úloh s použitím dálkoměru Leica DISTO ====
= Katedra speciální geodézie =


'''vedoucí:''' Ing. Ilona Janžurová
==== Lenka Gabrielová: Zhodnocení výsledků etapových měření posunů a přetvoření nosných konstrukcí v objektu Starého paláce na Pražském hradě ====
    '''obhájeno:''' 2004-01-22


V práci je přehledně uveden popis typů ručních laserových dálkoměrů, základy teorie funkce, a na základě empirických testů zjištěn vliv teploty, stočení cíle a zacílení na měřenou délku. Závěry jsou porovnány s normou ČSN ISO 8322 a s údaji výrobce.Jsou uvedeny výsledky zkušebních měření určování výšky stavebního objektu, trilateračního určení vodorovného úhlu a porovnání s normou ČSN 73 0420.
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Jaromír Procházka, CSc.
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


==== Jiří KOTOUČ: Přesná místní nivelační síť v poddolovaném území ====
Práce navazuje na diplomovou práci Jitky Vybíralové a hodnotí svislé posuny nosných pilířů a stropních kleneb Vladislavského sálu, svislé posuny a náklony nosných pilířů v objektu Zemských desek a náklony obvodových stěn Vladislavského sálu, a to v devíti etapách zaměřených od července 2002 do října 2004. Posuny a přetvoření hodnotí v závislosti na vlivu periodických teplotních a časových změn. Podrobně je analyzována vnitřní přesnost soupravy pro měření odklonů od svislice, zkonstruované v laboratoři katedry speciální geodézie


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Pavel HÁNEK, CSc.
    '''obhájeno:''' 2004-01-22


Práce hodnotí měřická data 2 etap plošné sítě pro určování svislých posunů historických stavebních objektů metodou přesné nivelace v území, pod nímž byla hornickým způsobem ražena městská kanalizace. Etapy jsou zpracovány  jako a) volné pořady, b) plošná síť s pevným vztažným bodem MNĆ, c) MNČ bez pevného bodu. Je provedeno vzájemné srovnání a posouzena shoda výroků o posunech.
==== Veronika Tesařová: Zhodnocení výsledků etapových měření posunů a přetvoření nosných pilířů katedrály sv.Víta na Pražském hradě ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Jaromír Procházka, CSc.
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


==== Jan ŠAFÁŘ: Měření a prokazování vertikálních posunů metra ====
Práce navazuje na diplomové práce Lubomíra Pavlíčka a Milady Cigánkové a hodnotí výsledky měření posunů, náklonů a přetvoření nosných pilířů střední lodi katedrály sv.Víta na Pražském hradě, dosažené ve dvanácti etapách v období od června 2000 do října 2004. Od 10. etapy je měření rozšířeno na příčnou loď, která se nachází na rozhraní historické a novodobé části katedrály. Posuny a přetvoření jsou hodnoceny vzhledem k vlivu periodických teplotních a časových změn. Nově se uskutečnilo zaměření a vyhodnocení vlivu průběžných teplotních změn během jednoho dne.


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Pavel HÁNEK, CSc.
==== Tomáš Kubín: Možnosti zpřesnění prorážkového polygonu ====
    '''obhájeno:''' 2004-01-22
 
Diplomová práce se v úvodních kapitolách zabývá předpisy a legislativním zajištěním výstavby metra, projekčním řešením, zdroji možných posunů a přetvoření a metodami výškových měření svislých posunů včetně rozborů přesnosti. Značná část je věnována aplikaci geometrické přesné nivelace ze středu a jsou provedeny srovnávací rozbory přesnosti různých způsobů vyrovnání izolovaných a propojených tunelových a staničních pořadů. Závěrem je ekonomická rozvaha.


'''vedoucí:''' Ing. Lenka Línková, PhD.
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


==== Jiří Gärtner: Problematika sledování svislých posunů objektu základní umělecké školy  v Mostě ====
V úvodní části se autor věnuje historii tunelového stavitelství a geodetickým pracem při výstavbě tunelů. Druhá část je věnována simulaci několika variant prorážkového polygonového pořadu doplněného dalšími zaměřovanými body a modelování geodetické úlohy. Analýza dat byla provedena v programu Neptan/GPS.


'''vedoucí:''' Ing. Jitka Suchá
    '''obhájeno:''' 2004-01-23


Diplomová práce obsahuje teoretické zpracování problematiky svislých posunů i číselné zpracování výsledků tří etap měření uskutečněných na objektu ZUŠ v roce 2003. Dále jsou zde vyvozeny závěry o stabilitě objektu z výsledků osmi etap měření uskutečněných v letech 2001 až 2003. V práci je také řešena otázka  vhodně zvoleného výškového bodového pole, otázka určení stability vztažných bodů a metodika měření užitá při pravidelném sledovaní posunů objektu ZUŠ v Mostě.
==== Zdeněk Indra: Zaměření "estakády Chomutov" 3D skenerem, vyhodnocení a porovnání s výsledky klasických metod ====
 
==== Jan Vitáček: Testování laserového skenovacího systému Cyrax 2500 ====


'''vedoucí:''' Ing. Lenka Línková, PhD.
'''vedoucí:''' Ing. Lenka Línková, PhD.
    '''obhájeno:''' 2004-01-23
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


V první části diplomové práce je podána informace o jednotlivých výrobcích laserových skenovacích systémů a jejich produktech. Podrobněji je popsán systém Cyrax 2500 firmy Leica. V rámci práce byly testovány možnosti spojování skenů pomocí vlícovacích bodů a jiných identifikovatelných objektů a přesnost určení prostorové vzdálenosti metodou laserového skenování.
V teoretické části se práce zabývá obecnš problematikou laserových skenovacích systémů, detailně je popsán skenovací systém Cyrax 2500, který byl použit k zaměření objektu. V praktické části je popsán postup zaměření estakády Chomutov ve třech etapách tímto skenerem a následné zpracování získaných dat. Pro každou etapu byl vyhotoven 3D rastrový model mostu a příčné řezy v osách pilířů.




==== Jiří Kocian: Sledování svislých posunů na objektech čerpacích stanic v Ústí nad Labem ====
==== Michala Vyroubalová: Zpracování a vyhodnocení etapových měření v místní síti Rabenov pro měření svahových posunů ====


'''vedoucí:''' Ing. Lenka Línková, PhD.
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Pavel Hánek, CSc.
    '''obhájeno:''' 2004-01-22
    '''obhájeno:''' 2005-01-20
 
Diplomová práce se zabývá metodou geometrické nivelace a jejího využití při sledování svislých posunů. Jsou zde zpracovány výsledky pěti etap měření svislých posunů u dvou čerpacích stanic v Ústí nad Labem.


==== Martina Sýkorová: Vytyčování střechy stavebního objektu - Pavilon Indonéská džungle ZOO Praha ====
Diplomová práce zpracovala 3 etapy pozemních teodolitových měření v místní prostorové síti Rabenov, určené pro sledování svahových posunů a připojení geotechnických měření v rekultivované oblasti bývalého dolu Chabařovice. Síť má 4 stanoviska a 34 pozorovaných bodů, měření se provádělo totálními stanicemi Leica 1800 a 1700. Práce je součástí zpracování grantu GA ČR 103/02/166. Obsahově souvisí s DP sl. J. Neumanové, která vyhodnocovala měření GPS.


'''vedoucí:''' Ing. Ludmila Matějíčková
    '''obhájeno:''' 2004-01-22


Problematika vytyčování prostorových objektů,budování vytyčovací sítě v místním souřadnicovém systému, její vyrovnání a posouzení přesnosti jednotlivých bodů vytyčovací sítě. Odvození přesnosti pro polární metodu při vytyčování podrobných bodů,zhodnocení dosažených odchylek na konstrukci pavilonu.
==== Jana Neumanová: Použití aparatur GPS pro sledování svahových posunů v pohornické krajině ====


==== Jitka Vybíralová: Zhodnocení výsledků etapových měření posunů a přetvoření nosných konstrukcí v objektu Starého paláce na Pražském hradě ====
'''vedoucí:''' Ing. Ilona Janžurová
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Jaromír Procházka, CSc.
Diplomová práce zpracovala 3 etapy GPS měření v místní prostorové síti Rabenov, určené pro sledování svahových posunů a připojení geotechnických měření v rekultivované oblasti bývalého dolu Chabařovice. Síť má 4 stanoviska a 34 pozorovaných bodů, měření se provádělo 2 aparaturami Trimble geodetické přesnosti (5700) a GIS přesnosti (GeoExplorer CE Series). Práce je součástí zpracování grantu GA ČR 103/02/166. Obsahově souvisí s DP sl. M. Vyroubalové, která vyhodnocovala terestrická teodolitová měření.
    '''obhájeno:''' 2004-01-22


Práce se zabývá učením svislých posunů nosných pilířů a stropních kleneb Vladislavského sálu, svislých posunů nosných pilířů v objektu Zemských desek a dále určením náklonů obvodových stěn Vladislavského sálu v areálu Starého královského paláce na Pražském hradě. V rozborech přesnosti hodnotí dosaženou přesnost měřených veličin a dosažených výsledků, včetně vyhodnocení vlivu teplotních a časových změn. Součástí práce je též posouzení možností bezkontaktního teploměru Ahlborn Amir k měření teploty konstrukce na nepřístupných místech.
==== Adam Fiala: Geodetické zaměření a vyhotovení dokumentace skutečného provedení budovy ====


==== Milada Cigánková: Zhodnocení výsledků etapových měření posunů a přetvoření nosných pilířů katedrály sv.Víta ====
'''vedoucí:''' Ing. Ludmila Matějíčková
 
    '''obhájeno:''' 2005-01-20
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Jaromír Procházka, CSc.
    '''obhájeno:''' 2004-01-22


Práce hodnotí výsledky měření posunů a přetvoření v chrámu sv.Víta dosažené v devíti etapách měření, zabývá se přesností měřených veličin a dosažených výsledků, včetně vyhodnocení vlivu teplotních a časových změn na chování konstrukčních prvků objektu a hodnotí stabilitu vztažné výškové sítě v okolí katedrály. Z vyhodnocení dosažených výsledků a atypického chování některých konstrukčních prvků vzešly požadavky na sledování posunů v dalších význačných řezech konstrukce katedrály, zejména pak v místě styku historické a novodobé části.
DP se zabývala zaměřením skutečného provedení stavby činžovního domu v Praze 2 před rekonstrukcí. Je uvedena související teoretická část včetně rozborů přesnosti a ocenění výkonů. V druhé části je zpracováno konkrétní měření a vyhotovení dokumentace.


==== Jiří Hautke: Porovnání přesnosti měření vytyčovací sítě metodou GPS a terestrickými metodami ====


'''vedoucí:''' Ing. Martin Štroner, PhD.
==== Zbyněk Kugler: PERIODICKÁ VÝŠKOVÁ MĚŘENÍ NUSELSKÉHO MOSTU ====
    '''obhájeno:''' 2004-01-22


Zaměření základní vytyčovací sítě metodou GPS, výpočet v místním souřadnicovém systému a transformace do S-JTSK. Zaměření téhož terestrickými metodami a porovnání přesnosti obou postupů.
'''vedoucí:''' Ing. Václav Čech
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


Vývoj výškových měření této unikátní stavby z hlediska využití přístrojové techniky, metod, přesnosti, časové a ekonomické náročnosti. Výsledky dosažené nivelačním přístrojem Ni 004 s libelou, nivelačním přístrojem Ni 007 s kompensátorem a digitálním přístrojem Na 3003. Zhodnocení výsledků měření v 11 etapách od dubna 1997 do srpna 2004 a to i na základě výsledků vlastních měření.


==== Petr Turczer: Vyšetření geometrie gotických kleneb geodetickými metodami ====
==== Miroslav Vacek: URČOVÁNÍ OBJEMŮ ZEMNÍCH PRACÍ ====


'''vedoucí:''' Ing. Martin Štroner, PhD.
'''vedoucí:''' Ing. Václav Čech
    '''obhájeno:''' 2004-01-22
    '''obhájeno:''' 2005-01-20


Zaměření geometrických parametrů pro vytvoření podkladů, 3D modelů a vizualizací sloužících k ujasnění stavebního postupu některých kleneb z přelomu 14. a 15. století. Měření, jeho zpracování, tvorba a vizualizace 3D modelu.
Obecný popis metod pro určování objemů zemních prací a vhodnost jejich využití. Pro zpracování výsledků vlastních měření byly vybrány tyto metody : polyedrická, čtvercové sítě, profilová a vrstevnicová. Použité přístroje : nivelační přístroj kompenzátorový  N-ZKL, autoredukční teodolit DAHLTA 010 A, totální stanice TOPCON GPT-2006. Porovnání vybraných metod z hlediska využití přístrojové a výpočetní techniky, přesnosti, časové a ekonomické náročnosti.

Verze z 20. 11. 2005, 14:29

Katedra geodézie a pozemkových úprav

Tomáš Čapek: Řešení vyrovnání prostorové sítě v programu MATLAB

vedoucí: Ing. Jan Ratiborský, CSc.     obhájeno: 2005-01-20

Řešení vyrovnání prostorové sítě v programu MATLAB. Výpočet přibližných souřadni, redukce měřených veličin do kartézského souřadnicovího systému. Řešení ve variantě modelové sítě a prostorové sítě ve Vysokých Tatrách v oblasti Rysů. Vlastní výpočty jsou provedeny v několika kombinacích, např. s eliminací některých typů měřených veličin (s refrakci a bez refrakce).


Tomáš Macíček: Analýza použitých postupů určování výškových rozdílů v účelové vědeckovýzkumné síti ve Starém Městě pod Sněžníkem

vedoucí: Doc. Ing. Radim Blažek, CSc.     obhájeno: 2005-01-20

V DP jsou analyzovány možnosti přesného určování výškových rozdílů v konkrétní účelové síti (s délkami stran až 6 km a převýšením až 650 m) z terestrických měření s uvážením vlivu refrakce a z měření metodou GPS, připojeného na nivelované výšky. Dosažené charakteristiky přesnosti potvrdily použitelnost obou technologií s centimetrovou přesností. Z porovnání kvalitativně odlišných druhů výšek je umožněno získat informace o průběhu místního kvazigeoidu v dané oblasti vědeckovýzkumné účelové sítě.


Radim Malachovský: Experimentální ověření Sanchezovy metody

vedoucí: Doc. Ing. Radim Blažek, CSc.     obhájeno: 2005-01-20

V DP jsou nejprve analyzovány možné postupy určování výškových rozdílů v horském terénu na účelové síti ve Starém Městě pod Sněžníkem. Těžištěm práce je druhé nezávislé experimentální ověření Sanchezovy metody, která určuje refrakční úhly ve svislém trojúhelníku (o nejdelší straně 6,8 km a převýšení 650 m) z přesně určených délek metodou GPS a měřených zenitových úhlů. Výsledkem je nejenom zpřesnění nadmořské výšky nejvyššího bodu sítě Tetřeví hora (1236 m), ale i zjištění hodnot refrakčních úhlů resp. koeficientů pro typické délky a sklony záměr a odhad průběhu místního kvazigeoidu.


Ilona Foltinská: Studie vlivu stavby dálnice D11 na pozemkové úpravy

vedoucí: Ing. Josef Vlasák     obhájeno: 2005-01-20

Vypracování studie vlivu výstavby a provozu úseku dálnice D11 na pozemkové úpravy. Popis území z hlediska klimatického, geologického, přírodního, pedologického, hydrologického, přehled dotčených katastrálních území, analýza struktury vlastnických vztahů a zastoupení druhů pozemků, návrh změn katastrálních hranic. Výpočet erozní ohroženosti, střety dálnice s cestní sítí a návrhy řešení, delimitace druhů pozemku, výpočet plošných nároků na společná zařízení vyvolana stavbou dálnice D11. Popis a srovnání metodik pro vypracování studie vlivu dálnice na pozemkové úpravy.


Jaroslav Pleticha: Využití DMT Atlas pro posouzení erozní ohroženosti

vedoucí: Ing. Josef Vlasák     obhájeno: 2005-01-20

Popis a vysvětlení jevu vodní eroze, její příčiny a důsledky. Metoda USLE. Popis programu Atlas DMT a jeho možností v oblasti erozních výpočtů. Vytvoření modelu erozního smyvu na síti zaměřených bodů a na pravidelné síti bodů. Grafické prezentace modelu, návrh na doplnění funkcionalit pragramu Atlas DMT.


Zdeněk Hudec: Přesnost polohopisu zaměřeného polární metodou

vedoucí: Doc. Ing. Jiří Streibl, CSc.     obhájeno: 2005-01-20

Opakovaně byly zaměřeny podrobné body polohopisu (rohy domů, kouty, šoupata, chodníky)přístrojem Leica TC-1600 z několika stanovisek a vypočteny jejich souřadnice. Střední souřadnicová chyba jednotlivých skupin je prakticky stejná - v rozmezí 8 až 17 mm, což svědčí o vysoké kvalitě práce figuranta - svislé držení výtyčky s hranolem, přikládání hranolu k rohům, doměrky koutů.


Kateřina Procházková: Přesnost zaměření polohopisu polární metodou

vedoucí: Doc. Ing. Jiří Streibl, CSc.     obhájeno: 2005-01-20

Na základě výsledků 4 etap polohopisného měření téže lokality studenty byl proveden rozbor přesnosti zaměřených bodů a oměrných. Z výsledků je patrno, že největší chyby v poloze zaměřených bodů byly způsobeny polohopisným základem, orientací stanovisek, nepřesným přiložením hranolu k objektivu a chybovým přecílením na rohy a středy lamp. Vzájemná poloha sousedních bodů vzhledem k oměrným, ale nepřekročila hodnotu 5 cm při měření z téhož stanoviska.

Katedra vyšší geodézie

Katedra mapování a kartografie

Pavla Rohlíčková: Problematika upřesnění přídělů pozemkovou úpravou

vedoucí: Doc. Ing. Jaroslav Michal, CSc.     obhájeno: 2005-01-20

Tato práce pojednává o jedné z metod dokončení přídělového řízení, tedy o upřesnění přídělu pozemkovou úpravou. V diplomové práci je věnována pozornost výběru katastrálních území pro dokončení přídělového řízení a způsobu, jakým bude pozemková úprava provedena – upřesněním nebo rekonstrukcí jednoduchou nebo komplexní pozemkovou úpravou. Objasnění celé problematiky, která je v mnoha případech značně různorodá, je ukázáno na konkrétním řešení dokončení přídělového řízení jednoduchou pozemkovou úpravou v katastrálním území Mutišov. Dále tato práce pojednává o problematice evidence lehkého vojenského opevnění vybudovaného na území naší republiky v letech 1935–1938 v katastru nemovitostí, neboť i tato otázka by měla být při dokončení přídělů pozemkovou úpravou vyřešena. V závěrečné části je proveden rozbor přídělových operátů a způsobů jejich dokončení v okrese Jindřichův Hradec.


Iva Růžičková: Tvorba kartografických výstupů v programech MS Map a MS Map Point 2002

vedoucí: Ing. Růžena Zimová, PhD.     obhájeno: 2005-01-20

Diplomová práce řeší otázku zpracování kartogramů a kartodiagramů ve dvou programech firmy Microsoft Corporation - MS Map a MS Map Point Europe 2002. První část práce je zaměřena na MS Map a jeho funkce, ve druhé části je uvedena stručná charakteristika a popis hlavních funkcí programu MS Map Point 2002. Podrobněji jsou popsány nástroje pro zpracování statistických údajů v mapě. Připojeny jsou ukázky praktického využití těchto programů pro tvorbu kartogramů a kartodiagramů. V závěru je provedeno porovnání programů především z hlediska použitelnosti v tematické kartografii, resp. prezentace informací v mapě.

Kateřina Ducháčková: Zpracování plánu města v programu OCAD

vedoucí: Ing. Růžena Zimová, PhD.     obhájeno: 2005-01-20

Diplomová práce charakterizuje plán města jako kartografický produkt a zmiňuje možné zdroje podkladových dat pro digitální tvorbu plánu města. Popisuje grafický program OCAD 8 švýcarské firmy Steinegger Software a jeho pracovní prostředí, nástroje a funkce. Pomocí tohoto programu byl zpracován plán města Dačice v měřítku 1 : 7 000 s využitím navrženého vlastního značkového klíče. Tvorba plánu města je dokumentována grafickými přílohami.


Martin Hurník: Vývoj metod kartografické prezentace reliéfu

vedoucí: Ing. Růžena Zimová, PhD.     obhájeno: 2005-01-20

Diplomová práce zpracovává tématiku vývoje metod zobrazování reliéfu od počátku až do současnosti. Charakterizuje obecně význam reliéfu jako prvku mapy, jeho mapování a přípravu ke grafickému vyjádření. Popisuje hlavní a doplňkové metody zobrazování na analogových mapách od nejstarších primitivních až po v současnosti používané metody. Práce se dále zabývá využitím digitálních technologií při zobrazování reliéfu, zejména využitím digitálního modelu terénu. Shrnuje vývoj metod, jejich výhody a nevýhody a současné trendy v zobrazování reliéfu.


Simona Matoušková: Možnosti rozšíření prodeje a užití mapových a dalších geografických produktů ČÚZK

vedoucí: Ing. Růžena Zimová, PhD.     obhájeno: 2005-01-20

Diplomová práce se věnuje státním mapovým dílům, datům Základní báze geografických dat ZABAGED a ortofotomapám z pohledu dnes již neopomenutelné disciplíny, kterou je marketing. V předkládané práci jsou tyto produkty Českého úřadu zeměměřického a katastrálního studovány z pozice hlavních marketingových nástrojů, kterými jsou distribuce, propagace a cena. Na základě celkové marketingové studie, která se mimo jiné zaměřuje i na současný tržní stav mapových služeb ve státní, soukromé a zahraniční národní působnosti, jsou provedeny závěry a navrhnuty inovace v propagaci, distribuci a možném užití produktů.


Monika Patáková: Digitalizace mikrozáznamů

vedoucí: Doc. Ing. Miroslav Mikšovský, CSc.     obhájeno: 2005-01-20

Cílem diplomové práce bylo podat ucelený pohled na mikrografii, zejména pak na digitalizaci mikrozáznamů. V jednotlivých kapitolách byla popsána oblast mikrografie a mikrosnímkování v resortu ČÚZK, digitalizace mikrozáznamů a hybridní technologie. Bylo provedeno skenování vytvořeného mikrosnímku různými typy skenerů a na základě výsledků také srovnání jednotlivých použitých zařízení. Součástí práce je přehled všech dostupných zařízení pro převod mikrozáznamů do digitální podoby s technickými parametry.


Pavlína Jiskrová: Rozvoj vysokého školství v letech 1990-2003 v ČR

vedoucí: Doc. Ing. Miroslav Mikšovský, CSc.     obhájeno: 2005-01-20

Cílem diplomové práce bylo graficky vyjádřit rozvoj vysokého školství v letech 1990-2003 v České republice s využitím grafických programů Adobe Photoshop a Adobe Illustrator. Zdrojem dat byly statistické ročenky z let 1990-2003, které od roku 1997 obsahují lokalizovaná data o vývoji veřejných vysokých škol a od roku 2002 i o vývoji soukromých vysokých škol. Přílohu práce tvoří 7 barevných kartogramů a kartodiagramů.


Radek Vinš: Cykloturistické mapy

vedoucí: Doc. Ing. Miroslav Mikšovský, CSc.     obhájeno: 2005-01-20

Cílem diplomové práce bylo provést analýzu současně vydávaných cykloturistických map, na jejím podkladě navrhnout možnosti zkvalitnění jejich obsahu a vypracovat cykloturistickou mapu zvoleného území v grafickém programu OCAD 8. Práce podrobně popisuje jednotlivé nástroje programu a jejich využití a výsledky autor dokladuje na cykloturistických mapách trasy New York - Montevideo a Salar de Uyuni -Laguna Verde, které zpracoval na základě vlastních poznatků získaných při jízdě na kole na těchto dálkových trasách. Autor prezentuje své výsledky též na gama.fsv.cvut.cz/~vins.


Radim Balík: Konverze vektorových prostorových dat do formátu VRML

vedoucí: Ing. Jindřich Hodač, PhD.     obhájeno: 2005-01-20

Tato diplomová práce je součástí projektu “Živé divadlo”, jehož cílem je vytvořit prostorový informační systém barokního divadla na zámku v Českém Krumlově a vyvinout obecnou technologii tvorby takových systémů. Práce se snaží nalézt vhodný postup převodu vektorových dat zhotovených v CAD systému na interaktivní virtuální model a jejím hlavním výsledkem je návrh příslušné konverzní aplikace.


Markéta Jelínková: Fotogrammetrická dokumentace vybraných částí objektu tvrze v Popovicích na Benešovsku - tvorba podkladů pro stavebněhistorický průzkum objektu

vedoucí: Ing. Jindřich Hodač, PhD.     obhájeno: 2005-01-20

Náplní práce je zhotovení různých typů měřické dokumentace konkrétního památkového objektu pro účely stavebněhistorického průzkumu. Zpracovávány jsou části objektu tvrze v Popovicích (u Benešova). V průběhu prací byly použity jak metody fotogrammetrické (digitální průseková a jednosnímková metoda -> zaměření fasád a renesančního sálu), tak metody geodetické (zaměření renesančního sálu). Výsledkem práce jsou 2D (fotoplány + pohledy) i 3D data (model sálu).


Katedra speciální geodézie

Lenka Gabrielová: Zhodnocení výsledků etapových měření posunů a přetvoření nosných konstrukcí v objektu Starého paláce na Pražském hradě

vedoucí: Doc. Ing. Jaromír Procházka, CSc.     obhájeno: 2005-01-20

Práce navazuje na diplomovou práci Jitky Vybíralové a hodnotí svislé posuny nosných pilířů a stropních kleneb Vladislavského sálu, svislé posuny a náklony nosných pilířů v objektu Zemských desek a náklony obvodových stěn Vladislavského sálu, a to v devíti etapách zaměřených od července 2002 do října 2004. Posuny a přetvoření hodnotí v závislosti na vlivu periodických teplotních a časových změn. Podrobně je analyzována vnitřní přesnost soupravy pro měření odklonů od svislice, zkonstruované v laboratoři katedry speciální geodézie


Veronika Tesařová: Zhodnocení výsledků etapových měření posunů a přetvoření nosných pilířů katedrály sv.Víta na Pražském hradě

vedoucí: Doc. Ing. Jaromír Procházka, CSc.     obhájeno: 2005-01-20

Práce navazuje na diplomové práce Lubomíra Pavlíčka a Milady Cigánkové a hodnotí výsledky měření posunů, náklonů a přetvoření nosných pilířů střední lodi katedrály sv.Víta na Pražském hradě, dosažené ve dvanácti etapách v období od června 2000 do října 2004. Od 10. etapy je měření rozšířeno na příčnou loď, která se nachází na rozhraní historické a novodobé části katedrály. Posuny a přetvoření jsou hodnoceny vzhledem k vlivu periodických teplotních a časových změn. Nově se uskutečnilo zaměření a vyhodnocení vlivu průběžných teplotních změn během jednoho dne.

Tomáš Kubín: Možnosti zpřesnění prorážkového polygonu

vedoucí: Ing. Lenka Línková, PhD.     obhájeno: 2005-01-20

V úvodní části se autor věnuje historii tunelového stavitelství a geodetickým pracem při výstavbě tunelů. Druhá část je věnována simulaci několika variant prorážkového polygonového pořadu doplněného dalšími zaměřovanými body a modelování geodetické úlohy. Analýza dat byla provedena v programu Neptan/GPS.


Zdeněk Indra: Zaměření "estakády Chomutov" 3D skenerem, vyhodnocení a porovnání s výsledky klasických metod

vedoucí: Ing. Lenka Línková, PhD.     obhájeno: 2005-01-20

V teoretické části se práce zabývá obecnš problematikou laserových skenovacích systémů, detailně je popsán skenovací systém Cyrax 2500, který byl použit k zaměření objektu. V praktické části je popsán postup zaměření estakády Chomutov ve třech etapách tímto skenerem a následné zpracování získaných dat. Pro každou etapu byl vyhotoven 3D rastrový model mostu a příčné řezy v osách pilířů.


Michala Vyroubalová: Zpracování a vyhodnocení etapových měření v místní síti Rabenov pro měření svahových posunů

vedoucí: Doc. Ing. Pavel Hánek, CSc.     obhájeno: 2005-01-20

Diplomová práce zpracovala 3 etapy pozemních teodolitových měření v místní prostorové síti Rabenov, určené pro sledování svahových posunů a připojení geotechnických měření v rekultivované oblasti bývalého dolu Chabařovice. Síť má 4 stanoviska a 34 pozorovaných bodů, měření se provádělo totálními stanicemi Leica 1800 a 1700. Práce je součástí zpracování grantu GA ČR 103/02/166. Obsahově souvisí s DP sl. J. Neumanové, která vyhodnocovala měření GPS.


Jana Neumanová: Použití aparatur GPS pro sledování svahových posunů v pohornické krajině

vedoucí: Ing. Ilona Janžurová     obhájeno: 2005-01-20

Diplomová práce zpracovala 3 etapy GPS měření v místní prostorové síti Rabenov, určené pro sledování svahových posunů a připojení geotechnických měření v rekultivované oblasti bývalého dolu Chabařovice. Síť má 4 stanoviska a 34 pozorovaných bodů, měření se provádělo 2 aparaturami Trimble geodetické přesnosti (5700) a GIS přesnosti (GeoExplorer CE Series). Práce je součástí zpracování grantu GA ČR 103/02/166. Obsahově souvisí s DP sl. M. Vyroubalové, která vyhodnocovala terestrická teodolitová měření.

Adam Fiala: Geodetické zaměření a vyhotovení dokumentace skutečného provedení budovy

vedoucí: Ing. Ludmila Matějíčková     obhájeno: 2005-01-20

DP se zabývala zaměřením skutečného provedení stavby činžovního domu v Praze 2 před rekonstrukcí. Je uvedena související teoretická část včetně rozborů přesnosti a ocenění výkonů. V druhé části je zpracováno konkrétní měření a vyhotovení dokumentace.


Zbyněk Kugler: PERIODICKÁ VÝŠKOVÁ MĚŘENÍ NUSELSKÉHO MOSTU

vedoucí: Ing. Václav Čech     obhájeno: 2005-01-20

Vývoj výškových měření této unikátní stavby z hlediska využití přístrojové techniky, metod, přesnosti, časové a ekonomické náročnosti. Výsledky dosažené nivelačním přístrojem Ni 004 s libelou, nivelačním přístrojem Ni 007 s kompensátorem a digitálním přístrojem Na 3003. Zhodnocení výsledků měření v 11 etapách od dubna 1997 do srpna 2004 a to i na základě výsledků vlastních měření.

Miroslav Vacek: URČOVÁNÍ OBJEMŮ ZEMNÍCH PRACÍ

vedoucí: Ing. Václav Čech     obhájeno: 2005-01-20

Obecný popis metod pro určování objemů zemních prací a vhodnost jejich využití. Pro zpracování výsledků vlastních měření byly vybrány tyto metody : polyedrická, čtvercové sítě, profilová a vrstevnicová. Použité přístroje : nivelační přístroj kompenzátorový N-ZKL, autoredukční teodolit DAHLTA 010 A, totální stanice TOPCON GPT-2006. Porovnání vybraných metod z hlediska využití přístrojové a výpočetní techniky, přesnosti, časové a ekonomické náročnosti.