Anotace diplomových prací - zimní semestr 2001: Porovnání verzí

Z GeoWikiCZ
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
= Katedra geodézie a pozemkových úprav =
= Katedra geodézie a pozemkových úprav =


==== Kamila Saláková-Sihelníková: Studie určení vnější hranice při pozemkových úpravách ====


'''vedoucí:''' Ing. Jan Kubík
==== Tomáš Jehlička: Program MATLAB a jeho využití pro výpočty chybových modelů geodetických úloh ve výuce geodezie ====
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


Smyslem DP bylo provést studii rozdílů vzniklých při určení průběhu vnější hranice pozemkových úprav v úseku procházejícím po katastrálních hranicích. Porovnán byl průběh hranice určené nezávisle ze dvou sousedních katastrálních map. Problém je aktuální především pro nutnost zajistit návaznosti vlastnických hranic i na sousedních katastrálních mapách a to nejen při pozemkových úpravách, ale i při vytyčování vlastnických hranic.
'''vedoucí:''' Ing. Josef Vlasák
    '''obhájeno:''' 2002-01-24
 
Stručný popis programu MATLAB se zaměřením na použité funkce. Aplikace zákona hromadění středních chyb na základní geodetické úlohy. Rozšíření stávajího programu o vstup souřadnic, volný polygonový pořad, nepřístupnou vzdálenost, opakované grafické zadávání úloh. Množství příkladů s obrázky a komentáři, vhodné pro výuku v předmětu Geodézie 40.




==== Jaroslav Podloucký: Studie společných zařízení se zaměřením na cestní síť a projekt polní cesty ====
==== Jana Doležalová: Způsoby eliminace vlivu refrakce na měřené zenitové úhly při trigonometrickém určování výškových rozdílů v účelové síti ====


'''vedoucí:''' Ing. Jan Kubík
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Radim Blažek, CSc.
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


Smyslem DP je posoudit z dopravního i ekonomického hlediska stávající cestní síť a navrhnout její úpravu v návaznosti na silnice a místní kominukace. Dále pak vypracovat projekt jedné z nově navržených polních cest. Přínosem DP je, že celou studii a vlastní projekt PC po doplnění finančím rozpočtem bude možné realizovat při zpracování pozemkových úprav.
Práce se zabývá nejužívanějšími postupy eliminace vlivu refrakce na měřený zenitový úhel pomocí dvou základních refrakčních modelů s konstantním refrakčním koeficientem pro záměru a pro stanovisko. Je zjišťována možná velikost časové změny vlivu refrakce v podmínkách podhorského terénu na účelové síti ve Starém Městě pod Sněžníkem.




==== Jana Sýkorová: Studie cestní sítě a projekt polní cesty ====
==== Jitka Jeníčková: Srovnání tradiční a nové technologie určování polohy bodů v účelových sítích ====


'''vedoucí:''' Ing. Jan Kubík
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Radim Blažek, CSc.'
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


DP analyzuje stávající cestní síť v k.ú. Radešín, ležící na okraji okresu Příbram, jako nevyhovující. V provedené studii navrhuje úpravu cestní sítě ať již zrušením, rekonstrukcí, či návrhem nových polních cest v návaznosti na silnice a místní komunikace. Projekt jedné hlavní polní cesty je také předmětem DP. Přínosem DP je skutečnost, že výsledky DP budou použity při právě probíhajících pozemkových úpravách ve zmíněném k.ú.
Je řešena aktuální problematika zapojení nově stabilizovaného bodu do věděcko-výzkumné sítě ve Starém Městě pod Sněžníkem. Použita je jak klasická technologie úhlových a délkových měření, tak technologie GPS. Analyzováno je celkem 6 alternativ vyrovnání vázané i volné sítě s odpovídajícími charakteristikami přesnosti.




==== Martin Šára: Vyrovnání výškové sítě ====
==== Kristýna Eisnerová: Porovnání dosažitelné přesnosti nejužívanějších technologických postupů při určování výšek bodů v lokálních účelových sítích ====


'''vedoucí:''' Dr. Ing. Zdeněk Skořepa
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Radim Blažek, CSc.
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


V diplomové práci je uvedeno na konkrétním příkladu geodetické sítě s měřenými délkami a zenitovými úhly vyrovnání výškové sítě dvěma způsoby. Jsou to samostatné vyrovnání výšek (podmínkové vyrovnání s neznámými; rovnice oprav jsou sestaveny pro zenitové úhly) a vyrovnání prostorové sítě jako volné (vyrovnání zprostředkujících měření; rovnice oprav jsou sestaveny pro šikmé délky a zenitové úhly v trojrozměrné soustavě souřadnic). Cílem práce je porovnání trigonometrických výškových rozdílů z prvního vyrovnání a transformovaných z-ových souřadnicových rozdílů na trigonometrické výškové rozdíly z druhého vyrovnání.  
Pro daný účel je analyzována metoda trigonometrického  určování výškových rozdílů z obousměrně a současně měřených zenitových úhlů, použitá ve věděcko-výzkumné síti ve Starém Městě pod Sněžníkem. Je navržen obecný postup výškového vyrovnání. Dosažené výsledky jsou srovnatelné s přesnou geometrickou nivelací (PN) pro IV. řád.




==== Pavel Kohout: Zaměření části jevištního prostoru barokního divadla v Českém Krumlově ====
==== Jan Jandourek: Sanchezova metoda ====


'''vedoucí:''' Dr. Ing. Zdeněk Skořepa
'''vedoucí:''' Dr. Ing. Zdeněk Skořepa
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


Diplomová práce se zabývá geodetickým zaměřením jevištního prostoru barokního divadla v Českém Krumlově. Těžiště práce spočívá v grafickém zpracování výsledků geodetického měření - vyhotovení 3D modelu pomocí systému MicroStation. Je provedena vizualizace a animace prostorových dat.
V diplomové práci je zkoumán vliv vertikální refrakce na měřené zenitové úhly pomocí Sanchezovy metody. Podle příslušné odborné literatury je uvedena definice Sanchezovy metody, která vychází z geometrických podmínek sestavených pro refrakční úhly ve svislém trojúhelníku. Nově se řeší vzniklá soustava šesti lineárních rovnic (matice soustavy má hodnost pět)pomocí singulárního rozkladu matice soustavy pro různě formulované modely výpočtu refrakčních úhlů, resp. refrakčních koeficientů. Na základě teoretického odvození bylo provedeno i numerické řešení - zenitové úhly a šikmé délky ve svislém trojúhelníku měřil diplomant ve vědeckovýzkumné síti ve Starém Městě pod Sněžníkem.




==== Štěpán Vondráček: Studie společných zařízení a návrh komplexních pozemkových úprav v k.ú. Záborná Lhota ====
==== Jaroslav Kovačka: Řešení chybového modelu plynového potrubí při přechodu vodního toku ====


'''vedoucí:''' Ing. Miloslav Vaňous
'''vedoucí:''' Ing. Jan Ratiborský, CSc.
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


Práce řeší úpravu sítě polních cest, úpravu území podle generelu ÚSES, návrh vodohospodářských opatření, prostorovou a funkční optimalizaci druhů pozemků v krajině. Úspěšnost práce je potvrzena i skutečností, že plán společných zařízení byl projednán a odsouhlasen sborem zástupců.
Téma diplomové práce vychází z okamžité potřeby praxe a bylo zadáno firmou GEFOS a.s., a bylo vyvoláno katastrofálními povodněmi roku 2002. Zabývá se problematikou přesnosti při sledování přechodu potrubního mostu tranzitního plynovodu přes vodní tok. Úkolem diplomové práce bylo provést apriorní rozbor modelového řešení celého měření a vyvodit z toho závěry, které by byly použitelné pro měření dalších potrubních přechodů přes vodní toky.


==== Petr Šlik: Geodetické podklady pro přípravné práce projektu KPÚ v KÚ Všeň ====


==== Lubomír Smrž: Program MATLAB a jeho využití v geodézii ====
'''vedoucí:''' Ing. Miloslav Vaňous
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


'''vedoucí:''' Ing. Josef Vlasák
Diplomant provedl revizi současného bodového pole, rozvržení a jeho doplnění na požadovanou hustotu. Nově určované body byly zaměřeny jednak terestrickým měřením, jednak metodou GPS a bylo provedeno srovnání výsledků obou použitých metod.
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


Výsledkem diplomové práce jsou funkce programu MATLAB pro výuku chybových modelů geodetických úloh. Součástí funkcí je grafická prezentace včetně chybových elips chyb a možnosti grafického zadávání polohy bodů kurzorem myši.


= Katedra vyšší geodézie =


==== Miroslav Čábelka: Program MATLAB a jeho využití v geodézii ====
==== Vratislav Šlehofer: Analýza vertikální složky kinematiky bodů GEODYN (Základní geodynamická síť České republiky) ====


'''vedoucí:''' Ing. Josef Vlasák
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Antonín Zeman, DrSc.
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


Výsledkem diplomové práce jsou funkce programu MATLAB pro výuku chybových modelů geodetických úloh. Součástí funkcí je grafická prezentace včetně chybových elips chyb a možnosti grafického zadávání polohy bodů kurzorem myši.
Cíl práce byl prostudovat z různých aspektů opakované zaměření v názvu zmíněné sítě s tím, že případné tendence změn ve vertikální složce budou analyzovány z hlediska jejich významnosti. Vzhledem ke krátkému intervalu opakovaných měření však mohly být významné změny indikovány jen stěží, a tak byla navržena metoda porovnání reziduí transformace evropského kvazigeoidu (EGG97) na výšky kvazigeoidu, tvořeného výsledky měření metodou GPS a variantami normálních výšek bodů GEODYN z různých historických etap.


= Katedra mapování a kartografie =


==== Oldřich Forman: Řešení účelových sítí v E2 a E3 zaměřených metodou GPS s ohledem na možnosti teoretického řešení v t ====
==== Pavel Hruška: Databázový systém Oracle v prostředí sítě Internet ====


'''vedoucí:''' Ing. Jiří Loula (Doc. Ing. Jan Jandourek, CSc.)
'''vedoucí:''' Ing. Petr Soukup
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


Diplomová práce Oldřicha FORMANA se zabývá řešením účelových geodetických sítí v E2  a E3 zaměřených metodou GPS s ohledem na možnosti teoretického řešení v teorii lineárních zobrazení. Obsahuje teoretické řešení problému, rozebírá alternativní metody vyrovnání sítí  ( metody MNAS a MINIMAX ) a porovnává je s metodou MNČ včetně porovnání výsledků zpracování modelových dat. Zbývající část práce je věnována zaměření a zpracování vědeckovýzkumné sítě  ve Starém Městě pod Sněžníkem.
Diplomová práce popisuje databázový systém Oracle8i a zejména jeho možnosti prezentace a správy dat na Internetu. Dále pak obsahuje popis vytvoření webové databázové aplikace (skriptovací jazyk PHP + databáze MySQL). Hlavní části textu tvoří: úvod do relačních databází, stručný popis databázového systému Oracle8i, práce s hlavními administrátorskými nástroji Oracle8i, nástroje pro prezentaci a správu dat na Internetu (Oracle Web Publishing Assistant, Oracle WebBD), popis vytvoření webové databázové aplikace (PHP+MySQL), dodatky - instalace a konfigurace Oracle8i, Oracle WebDB, PHP, MySQL, Apache, ODBC, přílohy - výpisy skriptů a důležitých souborů.  


==== Doláková Martina: Sledování velikosti a časových změn vlivu refrakce na měření zenitových úhlů ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Radim Blažek, CSc.
==== Roman Poustka: Test homogenity podrobných bodů DKM s nově určeným polohovým bodovým polem při obnově katastrálního ====
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


Diplomová práce se zabývá časovými změnami (vývojem) vlivu refrakce na měřený zenitový úhel na dvou extremně nízkých záměrách nad terénním reliefem ve Starém Městě pod Sněžníkem. Experimentální měření potvrdilo největší očekávané refrakční změny těsně po východu a před západem Slunce. Na závěr je provedeno zcela nezávislé porovnání výsledného celodenního převýšení s výsledky získanými metodou GPS.Dosažené výsledky byly využity při řešení VZ č.7 Komplexní inovace technologií v GaK.
'''vedoucí:''' Ing. Milan Huml, CSc.
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


Zjištění reálného stavu přesnosti podrobných bodů polohopisu DKM, vzniklé přepracováním stávající katastrální mapy (na bázi ZMVM)v lokalitě k.ú.Čerčany. Ověření podrobého polohového bodového pole (měření GPS a klasickými metodami).Výběr reprezentativního souboru podrobných bodů, zaměření na nové bodové pole, statistické zpracování dosažených výsledků, vyhledání lokálních deformací a návrh na vyřešení nesouladů v poloze (souřadnice z DKM a souřadnice z kontrolního měření). 


==== Lenka Holomojová: Nové technologie určování výšek v účelových sítích ====
==== Pavel Růžička: Reprodukce rastrových obrazů ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Radim Blažek, CSc.
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Miroslav Mikšovský, CSc.
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


Diplomová práce je zaměřena na technologii trigonometrického určování výškových rozdílů z oboustranně a současně měřených zenitových úhlů na excentrických stanoviscích.Experimentální ověření metody bylo provedeno na účelové síti ve Starém Městě pod Sněžníkem, která se nachází v podhorském terénu, kde se stále jako nejlepší osvědčuje model s konstantním refrakčním koeficientem pro záměru. Dosažené výsledky jsou velmi optimistické, přesnost vyrovnaných převýšení je kvalitativně srovnatelná s přesnou geometrickou nivelací pro IV.řád.
Reprodukce rastrových obrazů s použitím analogových a digitálních technologií. Teoretické a praktické řešení zadaného problému. Zkoušky technologie přesíťování s pomocí zvláštního softwaru fotografického reprodukčního přístroje Theimer Jupiter a porovnání výsledků s přesíťováním pomocí skeneru UMAX Astra 4000U. Praktická aplikace dosažených výsledků na reprodukci barevného výtisku faksimile Ebsdorfské mapy z r.1234.  


==== Jan Kříž: Ověření vztahů totální reflexe nálepných odrazných folií používaných pro signalizaci cílových bodů na stavebních objektech z důvodu ověření spolehlivosti prostorové polohy bodů. ====
==== Jiří Pastyřík: Automatizovaná vektorizace rastrových souborů ====


'''vedoucí:''' Ing. Jiří Loula (Doc. Ing. Jan Jandourek, CSc.)
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Miroslav Mikšovský, CSc.
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


Diplomová práce řeší využití plastických folií místo odrazných hranolů při měření délek elektrooptickými dálkoměry. Výsledkem zpracovaného souboru měření je konstatování, že odrazné folie jsou použitelné pro vzdálenosti do cca 150 m a určované délky jsou stejně hodnotné, jako při použití odrazných hranolů.
Možnosti automatizované vektorizace rastrových souborů v programu Adobe Streamline 4.0 a jeho porovnání s výsledky dosaženými v  programu MicroStation Descartes 6.0 při zpracování map velkých měřítek a výškopisu. Optimalizace rozlišení bitmapových souborů pro automatizovanou vektorizaci.Přehled a hodnocení vektorizačních programů jiných softwarových firem.


==== Martin Mudra: Studium způsobů řešení účelových geodetických sítí v E2 a E3 s ohledem na klasickou cestu geodetického zaměření a použití metod GPS. ====
==== Jana Vicherova: Mericky operat katastru nemovitosti CR ====


'''vedoucí:''' Ing. Jiří Loula (Doc. Ing. Jan Jandourek, CSc.)
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Jaroslav Michal, CSc.
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


Diplomová práce Martina MUDRY se zabývá způsoby řešení účelových geodetických sítí v E2 a v E3 s ohledem na klasické geodetické zaměření  a použití metod GPS. Součástí je zpracování měření sítě ve Starém Městě pod Sněžníkem.  
Obsahem diplomove prace je posouzeni kvality soucasne platnych map operatu katastru nemovitosti na zaklade podrobneho rozboru o vzniku, tvorbe a technologiijejich zpracovani a na zvolene lokalite konkretni posouzeni presnosti zakresu obsahu mapy.


= Katedra vyšší geodézie =


==== Jan Pytel: Objektové uživatelské rozhraní pro vyrovnání geodetických sítí ====


==== Jaroslav Krejčí: Aplikace robustních metod vyrovnání na geodetické úlohy. ====
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Aleš Čepek, CSc.
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Miroslav Hampacher, CSc.
Cílem diplomové práce bylo vytvoření grafického uživatelského prostředí pro program [http://www.gnu.org/software/gama GNU GaMa]. V první části diplomové práce je popis datovývh struktur projektu GNU GaMa. Druhá část porovnává existující grafické knihovny. V třetí části je detailněji popsána grafická knihovna Qt, která byla použita při tvorbě GUI pro GNU GaMa. Závěrečné dvě kapitoly se zabývají cílem této diplomové práce - programem [http://www.gnu.org/software/gama/rosinante Rosinante]. Program Rosinante je GUI projektu GNU GaMa a umožňuje uživateli využívat vyrovnání z projektu GNU GaMa bez znalosti XML vstupní dávky.
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


Aplikace robustních metod pro odhalování hrubých chyb měření. Prošetření na zvolených příkladech, pomocí programu sestaveného v jazyce C++ pro M-odhad a L1-normu. Grafy závislosti odhadu na simulovaných hrubých chybách. Tabulky výsledků. Závěry.
==== Kateřina Todtová: Digitalizace mikrozáznamů ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Miroslav Mikšovský, CSc.
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


==== Vratislav Filler: Použití metody kolokace MNČ k predikci časových řad a aplikace  na předpověď polohy pólu a variace ====
Mikrografie a její dosavadní upltňování v zeměměřictví.Mikrofilmová dokumentace a návrh na její digitalizaci. Skenování mikrozáznamů při rozlišení 1200dpi a úprava digitalizovaných obrazů grafických a textových souborů v programu Adobe Photoshop 5.5 CZ. Zkoušky převodu digitalizovaných mikrozáznamů s textovými dokumenty do textových editorů.


'''vedoucí:''' prof. Ing. Jan Kostelecký, DrSc.
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


Práce se zabývá metodou kolokace nejmenších čtverců a aplikací  na predikce časových řad. V teoretické části je popsána metoda kolokace, její vztah k MNČ a teorie aplikace na časové řady a zejména  problematika odstranění trendu. V praktické je metoda aplikována  na pohyb pólu a variaci v rotaci Země. Testováním různých metod  na reálných datech jsou potvrzeny některé zásady praktického výpočtu.  Poté je hledána nejvhodnější vyrovnávací křivka trendu pro uvedené  časové řady. V závěru práce je řečeno, že kolokace zlepší výsledky  predikce oproti MNČ, ale volba nejvhodnější vyrovnávací křivky je stále  hlavním problémem.
==== Robert Štolba: Posouzení možností klasifikace využití půdy z družicových pomocí nového software eCognition a určení vývoje okresu mezi lety 1975 - 1994 ====


'''vedoucí:''' Ing. Lena Halounová, CSc.
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


==== Kateřina Plecháčková: Testovací základna pro GPS na geodetické observatoři Pecný ====
Diplomová práce posuzuje možnost využití nového software eCognition pro klasifikaci území na družicových snímcích Landsat Thematic Mapper a MSS v oblasti okresu Chomutov s ohledem na určení vývoje v okresu za období 1975 - 1994 a porovnává plošné změny tříd les, doly, zemědělské území zástavba.


'''vedoucí:''' Doc. Ing. František Krpata, CSc.
==== Klára Žambochová: Posouzení možnosti automatické klasifikace a vizuální interpretace leteckých měřických snímků několika časových úrovní pro určení vývoje města Chomutova ====
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


Tématem diplomové práce je zaměření testovací základny pozemními metodami a určení souřadnic bodů sítě pro následné posouzení přijí-  macích aparatur při technologiích GPS. Práce obsahuje popis základny, observační plán a charakteristiku měřických metod s úvahami o přes-nosti.Zpracování výsledků měření je věnováno redukcím, kontrole a hodnocení výsledků měření. Výsledkem jsou souřadnice bodů sítě v lo-kální soustavě a grafické přílohy, které ilustrují dosaženou přes- nost v určení jednotlivých bodů.
'''vedoucí:''' Ing. Lena Halounová, CSc.
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


Diplomová práce zpracovávala časový vývoj města Chomutov podle klasifikačního klíče převzatého z projektu CORINE a používaného výzkumným záměrem katedry ekonomiky a řízení ve stavebnictví FSv ČVUT nazvaným Projekt sledování rozvoje měst. Zpracovány a vyhodnoceny byly snímky z let 1938, 1953, 1964, 1975, 1992, 1998, přičemž byly určeny časové změny jednotlivých tříd. Projekt byl zpracován a vyhodnocen v software GeoMedia, Image Analyst, eCognition.


==== Radek Hampl: Problematika numerické interpolace drah družic GPS ====


'''vedoucí:''' Doc. Dr. Ing. Leoš Mervart, PhD. , DrSc.
==== Jana Zaoralová: Posouzení interaktivní manipulace s vektorovými a rastrovými formáty v prostředí ArcView Internet Map Server verze 1.0a ====
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


Autor se zabývá jednoduchými metodami interpolace drah družic GPS. To jest jednoduchými metodami interpolace v terestrických souřadnicích družic a dále také v jejich keplerových dráhových elemetech. Autor odvodil tvary interpolačních funkcí na základě FFT a časových průběhů vstupních dat. Dále je v práci posouzena praktická použitelnost těchto postupů interpolace pro extrapolaci poloh družic GPS. Zároveň je v práci provedeno srovnání obou metod interpolace s oficiálními výsledky výpočtů extrapolovaných souřadnic. V závěru pak autor nastínil alternativní metody interpolace a extrapolace, které by s největší pravděpodobností dávaly přesnější výsledky (Kolokace nejm. čtverců). Práce je doplněna CD s použitými programy.
'''vedoucí:''' Ing. Lena Halounová, CSc.
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


Byly posouzeny jednotlivé druhy rastrových a vektorových formátů pro použití v internetovém GIS produktu firma ESRI Internet Map Server. Porovnání  bylo provedeno s ohledem na rychlost přenosu převážně skenovaných mapových podkladů, kdy byla použita státní mapová díla - katastrální mapa, základní mapa 1 : 10 000 a dvě komerční mapy. Byla vytvořena tabulka nejvhodnější rozlišovací schopnosti skenování, aby čitelnost map zůstala zachována.


= Katedra mapování a kartografie =
==== Martina Poláková: Určení časových změn pomocí leteckých měřických snímků, určení nejlepší metody detekce změn na tomto typu snímků ====


==== Karol Janda: Prostorové modely terénu ve virtuální realitě na Internetu ====
'''vedoucí:''' Ing. Lena Halounová, CSc.
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


'''vedoucí:''' Ing. Petr Soukup'
Ze tří leteckých měřických snímků, pořízených přibližně z téhož území v oblasti Severočeské hnědouhelné pánve ve třech časových úrovních, byl vyhodnocen vývoj dané lokality v okolí nádrže Barbora a bylo určeno, jakým způsobem je nejvhodnější zjišťovat změny na těchto černobílých snímcích automaticky či poloautomaticky pro vodní plochy, linie vodních toků, zástavbu a ostatní část území snímku. Vyhodnocení snímků bylo provedeno v software Image Analyst. Výsledkem je přehled možností využití metody překrytí v rastrovém modelu a porovnání s ruční intrepretací.
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


Diplomová práce se zabývá stávajícími možnostmi virtuální reality, jejím významem obecně, používáním na Internetu a významem pro obor geodézie. Dále pak jazykem VRML 97, jakožto v současnosti jediným standardem pro popis virtuální reality v prostředí Internetu. Rovněž zde lze najít popis využití jazyku VRML 97 pro obor geodézie a prezentaci výstupů geodetických prací. Dle několika podrobně popsaných způsobů tvorby prostorových modelů lze snadno tvořit modely vlastní.  Je zde okrajově zmíněn i právě vznikající jazyk GeoVRML 1.0, který by v blízké budoucnosti mohl nabýt na významu pro obor geodézie, přestože v současné podobě se pro účely této práce nehodil. 


==== Sylvie Zuščáková: Vyhodnocení současného stavu využití půdy v poddolovaném území v prostředí GIS ====


==== Markéta Třešňáková: Reprodukce barevných předloh ====
'''vedoucí:''' Ing. Lena Halounová, CSc.
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Miroslav Mikšovský, CSc.
Pomocí souboru leteckých měřických snímků pořízených v roce 1999 byla posouzena aktuálnost vektorových dat z map v měřítku 1 : 5000 a provedena aktualizace těchto dat. Aktuální stav  byl porovnán s geologickými podklady o důlní těžbě, která zde probíhala v minulosti. Byla vyznačena území, kde tato poddolovaná území mohou být zdrojem nestabilních ploch při případném rozšiřování zástavby a určeno, jaké je současné využití půdy těchto ploch a vyznačena místa, kde je na těchto plochách zástavba GIS řešení bylo provedeno v programu GeoMedia
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


Práce se zabývá stabilizací technologie reprodukce barevné předlohy výtažkováním na fotografickém přístroji Theimer-Jupiter. Byly stanoveny optimální doby expozice pro jednotlivé barevné výtažky na panchromatický film ORWO PF1 a tyto korigovány jednostupňovým maskováním UCR. Výsledek reprodukce byl porovnán s reprodukcí pomocí skeneru. Pro ověření výsledků byl použit výřez z reprodukce otisku kolorované mědirytiny Hamburgu z Homannova díla Atlas Novus.
==== Petr Lambert: InfoMapa 7.0 firmy PJSOFT - kartografické hodnocení.   ====


'''vedoucí:''' prof. Ing. Bohuslav Veverka, DrSc.
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


==== Luboš Matějů: Možnosti využití skenerů s vysokým rozlišením pro kartografické aplikace ====
Kartografické hodnocení digitálního grafického informačního systému Infomapa 7.0. Hodnocení rozděleno na na oblast počítačového prostředí a oblast kartografického provedení. V počítačovém prostředí hodnocena snadnost instalace, ovládání infomapy pomocí kurzoru a tlačítkových funkcí, testování funkčnosti volitelných parametrů, práce s vestavěnými souřadnými systémy aj.  Z kartografického hlediska hodnocena kompozice mapy, její matematické prvky, úplnost a obsahová správnost obsahu, čitelnost, estetika a geometrická přesnost mapy. V závěru práce kartometrická měření, výpočetní protokoly, tabulky naměřených hodnot a výsledků. Též srovnání  verzí 7.0 a 3.0 InfoMapy PJSOFT Praha.


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Miroslav Mikšovský, CSc.
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


V teoretické části práce jsou popsány jednotlivé druhy skenerů, které se v současnosti vyskytují na trhu. Je uveden princip činnosti stolních skenerů a jejich parametry, podrobně pak popis skeneru UMAX Astra 4000U, technologie skenování a možnosti úpravy naskenovaných obrazů v programu ADOBE Photoshop 5.5. Praktická část se věnuje testování uvedeného skeneru a možnostem jeho využití pro skenování katastrální mapy s následnou automatickou vektorizací v programu ADOBE StreamLine, pro skenování map pro účely reprodukce a pro skenování mikrozáznamů s textovou předlohou s následným převodem do textových editorů.
==== Petr Junek: Možnosti využití ortofotomapy jako podkladu pro mapy pro orientační běh. ====


'''vedoucí:''' prof. Ing. Bohuslav Veverka, DrSc.
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


==== Jan Šlegr: Možnosti aplikace metod kartografické generalizace při publikování vektorových dat v GIS systémech ====
Problematika tvorby map pro orientační běh s možnostmi aplikace fotogrammetrických metod použitelných pro tvorbu a obnovu těchto map. Možnosti využití Základní báze geografických dat - ZABAGED, v rámci Zeměměřického úřadu v Praze. V práci popsána historie tvorby map pro orientační běhy a mezinárodní organizace tohoto sportovního odvětví.


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Miroslav Mikšovský, CSc.
==== Pavla Kubátová: Tvorba referenčního bodového pole pro kalibrace měřických i neměřických komor a určování prvků jejich vnitřní orientace ====
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


V teoretické části jsou definovány geografické informační systémy, typy jejich dat, struktura a jejich funkce, a dále kartografická generalizace s jejími metodami, činiteli a přístupy. V další části jsou uvedeny možnosti využití postupů kartografické generalizace při procesu publikování vektorových dat v geografických informačních systémech s cílem najít způsob, jak snížit množství přenášených mapových dat a zvýšit jejich přehlednost.
'''vedoucí:''' Dr. Ing. Karel Pavelka
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


Diplomová práce se zabývá možností určit prvky vnitřní orientace u měřických i neměřických komor (digitální fotoaparáty), u nichž nejsou tyto prvky známy a zkoumá tak možnosti jejich využití v pozemní fotogrammetrii.


==== Jan Kolář: NÁVRH TECHNOLOGIE SPRÁVY WEBOVÉHO INFORMAČNÍHO SYSTÉMU SE ZAMĚŘENÍM NA GEOINFORMACE ====
==== Filip Čermák: Nové metody presentace a dokumentace staveb pomocí digitální fotogrammetrie ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Aleš Čepek, CSc.
'''vedoucí:''' Dr. Ing. Karel Pavelka
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


Současný nevyřešený problém v moderním světě geomatiky je dostupnost a přenositelnost získaných geodetických měření, fotogrammetrických snímků, map a ostatních geografických dat a informací. Tato práce představuje systém WebMachinek, který je internetovou aplikací umožňující prezentaci libovolných geografických informací prostřednictvím služby World Wide Web světové sítě Internet. Systém může být zároveň nositelem aplikace v jazyce Java, nebo použit jako uživatelské rozhraní libovolné aplikace dostupné v síti Internet nebo lokální síti. Práce představuje moderní technologie, z nichž některé se teprve začínají prosazovat v profesionálním použití. Nicméně s jejich použitím lze navrhovat a realizovat informační systémy zaměřené na geoinformace, které jsou nezávislé na platformě uživatele a jejichž dostupnost je prakticky okamžitá s připojením uživatelova počítače k síti Internet či intranet.
Práce pojednavá o fotogrammetrickém zaměření kostela sv. Jakuba Většího ve Vroutku u Podbořan. Cílem práce bylo využití digitální fotogrammetrie pro tvorbu 3D modelu stavby v programu MicroStation. Dále je obsahem práce rozbor možností animace ve formě rastrového, vektorového a anaglyfického zpracování výstupů.




==== Petr Souček: Analýza výstupních formátů digitálních nivelačních přístrojů ====
==== Jiří Švejda: Použití digitální fotogrammetrie pro dokumentaci nástěnných maleb ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Aleš Čepek, CSc.
'''vedoucí:''' Dr. Ing. Karel Pavelka
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


Cílem této diplomové práce je seznámit čtenáře s dostupnými digitálními nivelačními přístroji. Převážně pak s jejich výstupními formáty, které používají k ukládání naměřených dat. Kromě vlastní specifikace výstupních formátů je zde uveden přehled klasických i digitálních nivelačních přístrojů dostupných dnes na trhu. První kapitoly patří historii výškových měření, stručnému úvodu do nivelace a do problematiky značkovacích jazyků převážně XML. Součástí DP je návrh univerzálního formátu DNP pro ukládání nivelačních měření, který je založen právě na bázi XML, a také konverzní program Convert.exe, který slouží k převodu dostupných formátů do formátu DNP. Vlastní text DP, zdrojové kódy k programu, vlastní program Convert.exe a ukázky výstupních formátů jsou volně přístupné na [http://gama.fsv.cvut.cz/~soucek/dp http://gama.fsv.cvut.cz/~soucek/dp]
Cílem diplomové práce bylo využít digitální fotogrammetrii pro dokumentaci nástěnných maleb a jejich moderní prezentaci. Pro vlastní práci a praktické ověřování teoretických rozborů bylo vybráno několik zkušebních objektů, pro které byly zjištěny některé historické náležitosti a proveden vlastní sběr dat. Jednalo se o románský kostel sv.Václava v Libouni, františkánský klášter v Kadani, románský kostel sv.Vavřince v Jinonicích a románský kostel sv.Jakuba ve Vroutku. U každého objektu byla užita jiná technologie vyhodnocení. Práce je součástí dlouhodobé spolupráce laboratoře fotogrammetrie s Laboratoří kvantitativních metod při výzkumu památek na FJFI ČVUT a dále dobrých kontaktů se Státním ústavem památkové péče. Diplomová práce přináší v tomto směru informace o možnostech a praktické použitelnosti digitální technologie v oblasti  dokumentace a zejména prezentace nástěnných maleb s možností jejich vystavení na Internetu.  


==== Lenka Konečná: Klasifikace zeleně v urbanizovaných oblastech pomocí leteckých barevných    snímků  ====


'''vedoucí:''' Ing. Lena Halounová, CSc.
= Katedra speciální geodézie =
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


Diplomová práce se zabývala možností klasifikovat zeleň z barevných ortofotosnímků Prahy, které jsou součástí dat informačního systému IMIPu. Data jsou v systému degradována převodem do formátu JPG. Úspěšnost hybridní klasifikace tohoto typu dat byla pro iteračně vybrané třídy zeleně rozlišené ve finálnícm výstupu do dvou základních tříd - stromy a keře, ostatní zeleň - vyšší než 90 procent. Klasifikace byla provedena pro 2 snímky. První byl snímkem testovacím, na druhém byla ověřena metodika a zjištěna potřebná doba pro zpracování.
==== Otakar Král: Kontrola geometrické přesnosti pozemních komunikací ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Vladimír Vorel, CSc.
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


==== Petr Jeništa: Vytvoření geografického informačního systému technické mapy města Náchoda ====
Uspořádání souborů skutečných výškových odchylek. Výběrové charakteristiky a porovnání s požadavky normy pro provádění CBK. Testy normality a jejich význam pro další statistickou analýzu a řízení stavebního procesu. Výpočet neperametrických tolerančních mezí. Statistická regulace - diagram statistické stability.


'''vedoucí:''' Ing. Lena Halounová, CSc.
==== Tomáš Křemen: Určení přesnosti měření systému Profiler 4000 ====
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


Tato diplomová práce je prezentací řešení archivace velikého objemu dat výkresů formátu dgn v relační databázi. Je v ní řešen problém uložení a optimálního vzájemného propojení prostorových dat, která jsou pořízena pro různé účely, ale která spolu souvisejí. Je prezentován postup pro efektivnější využití již jednou pořízených dat.
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Milan Kašpar, CSc.
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


==== Jana Stříteská: Hodnocení kartografických zobrazení pro mapy světadílů ====
Diplomová práce se zabývá problematikou geodetického měření podzemních liniových staveb. Je rozdělena na dvě základní části.  První část je věnována určení vnitřní a vnější přesnosti systému Profiler 4000. V jednotlivých kapitolách je uveden projekt diplomové práce, popis systému Profiler 4000 a způsoby jeho využití, stručný výtah z bezpečnostních norem pro práci s lasery, místo, kde byly prováděny experimenty a postup určení vnitřní a vnější přesnosti spolu s výsledky. Druhá část je věnována zmínce o dvou současných moderních systémech pro řízení stavby tunelů CATS a DYWIDAG.


'''vedoucí:''' Ing. Petr Buchar, CSc.
==== Petr Bednář: Kontinuální měření posunů ====
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


Vzájemné posouzení různých ekvivalentních zobrazení aplikovaných pro kontinenty Afriky  a Austrálie. Porovnání uskutečněno na základě globálního Airyho kritéria  a podpořeno systémem Projection.
'''vedoucí:''' Ing. Jiří Pospíšil, CSc.
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


==== Petr Jirout: Aplikace systému MAPLE v kartografii ====
Problematika kontinuálního měření posunů,testování charakteristik laserového okuláru Meopta Přerov ve spojení s teodolitem Zeiss Theo 010A a barevné CCD kamery JVC TK-C1380 připevněné pomocí speciálního držáku na dalekohledu teodolitu.Ověřena stabilita systému, určeny charakteristiky zařízení pro simulaci posunů a zhodnocena možnost signalizace bodů.


'''vedoucí:''' Ing. Petr Buchar, CSc.
==== Petr Mikuláš: Sledování velikosti a časových změn vlivu terestrické refrakce při geodetických měřeních digitální kamerou. ====
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


Stručná charakteristika systému MAPLE. Vyvození zobrazovacích rovnic na  základě stanovených podmínek. Odvození a výpočet hodnot kartografických  zkreslení u vybraných zobrazení. Posouzení účelnosti a vhodnosti systému MAPLE pro uplatnění v matematické kartografii.  
'''vedoucí:''' Ing. Jiří Pospíšil, CSc.
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


Ověření teplotních čidel digitálního měřiče teplot Therm 3280-8M.Kalibrace kamerového boxu s neměřickou digitální kamerou Video Blaster Web Cam Go.Experiment v laboratorních podmínkách se simulací změn atmosférických veličin.Potvrzena funkčnost měřicí aparatury a vhodnost použitých refrakčních modelů.


= Katedra speciální geodézie =
==== Aleš Burghardt: Problematika měření dlouhých jeřábových drah ====


==== David Žďánský: Experimentální ověření přesnosti RTK metody měření GPS ====
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Pavel Hánek, CSc.
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


'''vedoucí:''' Ing. Jaromír Procházka, CSc.
Diplomová práce zahrnuje a hodnotí postup měření jeřábových drah pomocí přesné totální stanice, umístěné na zemi. Pozornost je věnována spojování úseků velmi dlouhých drah. Ověření bylo modelováno na železničních kolejích nádraží Dejvice s rozchodem 18,5m a délkou 232m. Byla ověřena totální stanice Leica TC1800 a vyvozeny praktické závěry a empirické přesnosti příčných a svislých rektifikačních posunú.  
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


V úvodu je stručně rozebrána obecná problematika měření GPS včetně výhledu do budoucnosti. Stručná charakteristika jednotlivých metod měření GPS používaných v geodézii  je doplněna i výhledem do budoucnosti. Další část je věnovaná metodě RTK. Jsou zde rozebrány obecné principy RTK metody. Následuje vyhodnocení poměrně rozsáhlého experimentu ověření přesnosti RTK metody měření GPS. V závěru práce je srovnání přesnosti testované metody s vybranými ČSN týkající se zejména oblasti inženýrské geodézie.
==== Jana Kudrnová: Ověření parametrů a jakosti souboru měření digitálních nivelačních přístrojů Sokkia SDL 2. ====


'''vedoucí:''' Ing. Ilona Janžurová
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


V úvodu jsou popsány nivelační metody a jejich chyby. Obsáhlá pasáž jedná o kompenzátorových přístrojích a zejméno o přístrojích digitálních, včetně kódových systémů. Těžištěm jsou ověřovací zkoušky stability záměrné přímky, vlivu nepřesné horizontace přístroje a nesvislosti latě a dále určení kilometrové chyby soupravy SDL2.Kontrolní měření probíhalo pomocí Zeiss Ni 007.


==== Tomáš Žalský: Zhodnocení přesnosti prostorové vzdálenosti, zaměřené elektronickými tachymetry Leica TC 1700 ====
==== Ladislav Svoboda: Zhodnocení přesnosti prostorových vzdáleností, zaměřených elektronickými tachymetry Leica TC 1700 v roce 2000 ====


'''vedoucí:''' Ing. Jaromír Procházka, CSc.
'''vedoucí:''' Ing. Jaromír Procházka, CSc.
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
    '''obhájeno:''' 2002-01-24


Diplomová práce pomocí chybového modelu teoreticky hodnotí vhodné pracovní postupy pro určení prostorové vzdálenosti, a to v lokální síti o 5 bodech, doplněné dvěma nezávisle určenými základnami. Určované body jsou signalizovány odraznými fóliemi, umožňujícími kompletní kombinované zaměření sítě. Velký počet nadbytečných měření, získaných opakovaně, navíc různými přístroji, umožňuje objektivní hodnocení přesnosti měřených veličin, přesnost jednotlivých přístrojů, přesnost a hospodárnost různých postupů použitelných pro řešení dané úlohy.Dále je v práci ověřen vliv odklonu dálkoměrného paprsku od záměrné přímky na měřenou délku, který  může způsobovat značnou systematickou chybu v délce.  
Práce hodnotí pomocí chybového modelu vhodné pracovní postupy, včetně vlivu velikosti směrodatných odchylek jednotlivých měřených veličin na výsledné prostorové vzdálenosti. Velký počet nadbytečných měření (vodorovných úhlů, šikmých délek měřených na odrazné terče a zenitových úhlů) získaných opakovaně 4 různými přístroji, umožnil objektivní zhodnocení přesnosti měřených veličin, přesnosti jednotlivých přístrojů, přesnosti a hospodárnosti různých postupů použitelných pro řešení dané úlohy i případného výskytu systematických chyb.




==== Jan Popelík: Kontrola vodorovných stavebních konstrukcí geodetickými metodami ====
==== Kamil Alferi: Aplikace geodetických metod pro určení deformací konstrukcí metra vlivem výstavby budovy v Pobřežní ulici ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Vladimír Vorel, CSc.
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Mojmír Švec, CSc.
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
    '''obhájeno:''' 2002-01-24
 
Využití prostorové polární metody při kontrole vodorovnosti. V úvodu je navržen technologický postup, který je následně ověřen experimentem, kdy prostorová polární metoda je porovnána s geometrickou nivelací ze středu.
 
 
==== Martin Partl: Ověřování měření kostrukčních výšek budovy trigonometrickou metodou ====
 
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Vladimír Vorel, CSc.
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
 
Diplomová práce se zabývá moderními metodami, kterými je možné ověřit konstrukční výšky stavebních objektů. Metody jsou porovnávány se současnými platnými normami, přičemž pozornost je věnována zvláště trigonometrické metodě.


Práce má popisný charakter a zabývá se geodetickými metodami, vhodnými pro určování změn polohy a tvaru staveb a objektů, způsobených stavbou metra. Hodnotí provedené práce a zobecňuje použité metody.


==== Lucie Poborská: Vyhodnocení přesnosti výsledků geodetických měření při zatěžovací zkoušce mostu v Ústí nad Labem ====


'''vedoucí:''' Ing. Jitka Suchá
==== Robert Mencl: Vyhotovení geodetické dokumentace podzemního vedení vodovodního řadu a přilehlé situace ====
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
 
Cílem bylo zpracovat měření provedená při zatěžovací zkoušce, provést eliminaci vlivu teploty a dokázat použitelnost prostorové polární metody. Druhá část práce byla věnována problematice měření délek na odrazné terče Leica - důkaz o nutnosti měření délek v obou polohách dalekohledu a výpočet šířky stopy svazku dálkoměrných paprsků.
 
 
==== Radek Chromý: Geodetické sledování posunů svahu Kinského zahrady ====


'''vedoucí:''' Doc. Ing. Mojmír Švec, CSc.
'''vedoucí:''' Doc. Ing. Mojmír Švec, CSc.
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
    '''obhájeno:''' 2002-01-24
 
Diplomová práce se zabývá určením vodorovných a svislých posunů v lokalitě Kinského zahrady. Práce popisuje použité metody měření posunů z hlediska technického i z hlediska ekonomického. Dále jsou v práci popsány ekonomické aspekty při měření posunů, postup při určení ceny výkonu, z teoretického hlediska.  Dále je uvedeno zhodnocení provedených měření s interpretací dosažených výsledků a doporučení pro obdobné úlohy.
 
 
==== Tomáš Jiřikovský: Zaměření skutečného stavu klenby historického stavebního objektu ====
 
'''vedoucí:''' Ing. Lenka Línková
    '''obhájeno:''' 2001-01-25
 
Využitelnost totálních stanic se zabudovanými dálkoměry pro měření na pasivní odraz při zaměřování stavebních památek, popis principu a vlastností přístrojů Leica, demonstrace použití přístroje Leica TCR307 při zaměření gotické klenby chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře, zhodnocení a porovnání výsledků s dřívějším fotogrammetrickým zaměřením.
 
 
'''vedoucí:''' Ing. Václav Čech
    '''obhájeno:''' 2001-01-25


V úvodu jsou popsány důvody, pro které je znalost průběhu podzemních vedení (dále jen PV) nezbytná a složitý a zdlouhavý vývoj budování evidence PV v některých evropských městech. V další části je uveden přehled inženýrských sítí a jejich rozdělení podle různých hledisek. Pro další práci byla vybrána tato PV : vodovody, kanalizace, plynovody, elektrická silová vedení a sdělovací vedení evidovaná u Českého Telecomu, a.s. Evidence PV jako součást GIS z pohledu stát-město-obec.
Jde o pořízení geodetické dokumentace skutečného zásobního vodovodního řadu a přilehlé situace v obci Skřivany, okr. Hradec Králové. Jsou popsány použité geodetické metody a přístroje s rozbory přesnosti měřických prací i popis grafického zpracování.

Aktuální verze z 20. 11. 2005, 14:24

Katedra geodézie a pozemkových úprav

Tomáš Jehlička: Program MATLAB a jeho využití pro výpočty chybových modelů geodetických úloh ve výuce geodezie

vedoucí: Ing. Josef Vlasák     obhájeno: 2002-01-24

Stručný popis programu MATLAB se zaměřením na použité funkce. Aplikace zákona hromadění středních chyb na základní geodetické úlohy. Rozšíření stávajího programu o vstup souřadnic, volný polygonový pořad, nepřístupnou vzdálenost, opakované grafické zadávání úloh. Množství příkladů s obrázky a komentáři, vhodné pro výuku v předmětu Geodézie 40.


Jana Doležalová: Způsoby eliminace vlivu refrakce na měřené zenitové úhly při trigonometrickém určování výškových rozdílů v účelové síti

vedoucí: Doc. Ing. Radim Blažek, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Práce se zabývá nejužívanějšími postupy eliminace vlivu refrakce na měřený zenitový úhel pomocí dvou základních refrakčních modelů s konstantním refrakčním koeficientem pro záměru a pro stanovisko. Je zjišťována možná velikost časové změny vlivu refrakce v podmínkách podhorského terénu na účelové síti ve Starém Městě pod Sněžníkem.


Jitka Jeníčková: Srovnání tradiční a nové technologie určování polohy bodů v účelových sítích

vedoucí: Doc. Ing. Radim Blažek, CSc.'     obhájeno: 2002-01-24

Je řešena aktuální problematika zapojení nově stabilizovaného bodu do věděcko-výzkumné sítě ve Starém Městě pod Sněžníkem. Použita je jak klasická technologie úhlových a délkových měření, tak technologie GPS. Analyzováno je celkem 6 alternativ vyrovnání vázané i volné sítě s odpovídajícími charakteristikami přesnosti.


Kristýna Eisnerová: Porovnání dosažitelné přesnosti nejužívanějších technologických postupů při určování výšek bodů v lokálních účelových sítích

vedoucí: Doc. Ing. Radim Blažek, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Pro daný účel je analyzována metoda trigonometrického určování výškových rozdílů z obousměrně a současně měřených zenitových úhlů, použitá ve věděcko-výzkumné síti ve Starém Městě pod Sněžníkem. Je navržen obecný postup výškového vyrovnání. Dosažené výsledky jsou srovnatelné s přesnou geometrickou nivelací (PN) pro IV. řád.


Jan Jandourek: Sanchezova metoda

vedoucí: Dr. Ing. Zdeněk Skořepa     obhájeno: 2002-01-24

V diplomové práci je zkoumán vliv vertikální refrakce na měřené zenitové úhly pomocí Sanchezovy metody. Podle příslušné odborné literatury je uvedena definice Sanchezovy metody, která vychází z geometrických podmínek sestavených pro refrakční úhly ve svislém trojúhelníku. Nově se řeší vzniklá soustava šesti lineárních rovnic (matice soustavy má hodnost pět)pomocí singulárního rozkladu matice soustavy pro různě formulované modely výpočtu refrakčních úhlů, resp. refrakčních koeficientů. Na základě teoretického odvození bylo provedeno i numerické řešení - zenitové úhly a šikmé délky ve svislém trojúhelníku měřil diplomant ve vědeckovýzkumné síti ve Starém Městě pod Sněžníkem.


Jaroslav Kovačka: Řešení chybového modelu plynového potrubí při přechodu vodního toku

vedoucí: Ing. Jan Ratiborský, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Téma diplomové práce vychází z okamžité potřeby praxe a bylo zadáno firmou GEFOS a.s., a bylo vyvoláno katastrofálními povodněmi roku 2002. Zabývá se problematikou přesnosti při sledování přechodu potrubního mostu tranzitního plynovodu přes vodní tok. Úkolem diplomové práce bylo provést apriorní rozbor modelového řešení celého měření a vyvodit z toho závěry, které by byly použitelné pro měření dalších potrubních přechodů přes vodní toky.

Petr Šlik: Geodetické podklady pro přípravné práce projektu KPÚ v KÚ Všeň

vedoucí: Ing. Miloslav Vaňous     obhájeno: 2002-01-24

Diplomant provedl revizi současného bodového pole, rozvržení a jeho doplnění na požadovanou hustotu. Nově určované body byly zaměřeny jednak terestrickým měřením, jednak metodou GPS a bylo provedeno srovnání výsledků obou použitých metod.


Katedra vyšší geodézie

Vratislav Šlehofer: Analýza vertikální složky kinematiky bodů GEODYN (Základní geodynamická síť České republiky)

vedoucí: Doc. Ing. Antonín Zeman, DrSc.     obhájeno: 2002-01-24

Cíl práce byl prostudovat z různých aspektů opakované zaměření v názvu zmíněné sítě s tím, že případné tendence změn ve vertikální složce budou analyzovány z hlediska jejich významnosti. Vzhledem ke krátkému intervalu opakovaných měření však mohly být významné změny indikovány jen stěží, a tak byla navržena metoda porovnání reziduí transformace evropského kvazigeoidu (EGG97) na výšky kvazigeoidu, tvořeného výsledky měření metodou GPS a variantami normálních výšek bodů GEODYN z různých historických etap.

Katedra mapování a kartografie

Pavel Hruška: Databázový systém Oracle v prostředí sítě Internet

vedoucí: Ing. Petr Soukup     obhájeno: 2002-01-24

Diplomová práce popisuje databázový systém Oracle8i a zejména jeho možnosti prezentace a správy dat na Internetu. Dále pak obsahuje popis vytvoření webové databázové aplikace (skriptovací jazyk PHP + databáze MySQL). Hlavní části textu tvoří: úvod do relačních databází, stručný popis databázového systému Oracle8i, práce s hlavními administrátorskými nástroji Oracle8i, nástroje pro prezentaci a správu dat na Internetu (Oracle Web Publishing Assistant, Oracle WebBD), popis vytvoření webové databázové aplikace (PHP+MySQL), dodatky - instalace a konfigurace Oracle8i, Oracle WebDB, PHP, MySQL, Apache, ODBC, přílohy - výpisy skriptů a důležitých souborů.


Roman Poustka: Test homogenity podrobných bodů DKM s nově určeným polohovým bodovým polem při obnově katastrálního

vedoucí: Ing. Milan Huml, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Zjištění reálného stavu přesnosti podrobných bodů polohopisu DKM, vzniklé přepracováním stávající katastrální mapy (na bázi ZMVM)v lokalitě k.ú.Čerčany. Ověření podrobého polohového bodového pole (měření GPS a klasickými metodami).Výběr reprezentativního souboru podrobných bodů, zaměření na nové bodové pole, statistické zpracování dosažených výsledků, vyhledání lokálních deformací a návrh na vyřešení nesouladů v poloze (souřadnice z DKM a souřadnice z kontrolního měření).

Pavel Růžička: Reprodukce rastrových obrazů

vedoucí: Doc. Ing. Miroslav Mikšovský, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Reprodukce rastrových obrazů s použitím analogových a digitálních technologií. Teoretické a praktické řešení zadaného problému. Zkoušky technologie přesíťování s pomocí zvláštního softwaru fotografického reprodukčního přístroje Theimer Jupiter a porovnání výsledků s přesíťováním pomocí skeneru UMAX Astra 4000U. Praktická aplikace dosažených výsledků na reprodukci barevného výtisku faksimile Ebsdorfské mapy z r.1234.

Jiří Pastyřík: Automatizovaná vektorizace rastrových souborů

vedoucí: Doc. Ing. Miroslav Mikšovský, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Možnosti automatizované vektorizace rastrových souborů v programu Adobe Streamline 4.0 a jeho porovnání s výsledky dosaženými v programu MicroStation Descartes 6.0 při zpracování map velkých měřítek a výškopisu. Optimalizace rozlišení bitmapových souborů pro automatizovanou vektorizaci.Přehled a hodnocení vektorizačních programů jiných softwarových firem.

Jana Vicherova: Mericky operat katastru nemovitosti CR

vedoucí: Doc. Ing. Jaroslav Michal, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Obsahem diplomove prace je posouzeni kvality soucasne platnych map operatu katastru nemovitosti na zaklade podrobneho rozboru o vzniku, tvorbe a technologiijejich zpracovani a na zvolene lokalite konkretni posouzeni presnosti zakresu obsahu mapy.


Jan Pytel: Objektové uživatelské rozhraní pro vyrovnání geodetických sítí

vedoucí: Doc. Ing. Aleš Čepek, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Cílem diplomové práce bylo vytvoření grafického uživatelského prostředí pro program GNU GaMa. V první části diplomové práce je popis datovývh struktur projektu GNU GaMa. Druhá část porovnává existující grafické knihovny. V třetí části je detailněji popsána grafická knihovna Qt, která byla použita při tvorbě GUI pro GNU GaMa. Závěrečné dvě kapitoly se zabývají cílem této diplomové práce - programem Rosinante. Program Rosinante je GUI projektu GNU GaMa a umožňuje uživateli využívat vyrovnání z projektu GNU GaMa bez znalosti XML vstupní dávky.

Kateřina Todtová: Digitalizace mikrozáznamů

vedoucí: Doc. Ing. Miroslav Mikšovský, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Mikrografie a její dosavadní upltňování v zeměměřictví.Mikrofilmová dokumentace a návrh na její digitalizaci. Skenování mikrozáznamů při rozlišení 1200dpi a úprava digitalizovaných obrazů grafických a textových souborů v programu Adobe Photoshop 5.5 CZ. Zkoušky převodu digitalizovaných mikrozáznamů s textovými dokumenty do textových editorů.


Robert Štolba: Posouzení možností klasifikace využití půdy z družicových pomocí nového software eCognition a určení vývoje okresu mezi lety 1975 - 1994

vedoucí: Ing. Lena Halounová, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Diplomová práce posuzuje možnost využití nového software eCognition pro klasifikaci území na družicových snímcích Landsat Thematic Mapper a MSS v oblasti okresu Chomutov s ohledem na určení vývoje v okresu za období 1975 - 1994 a porovnává plošné změny tříd les, doly, zemědělské území zástavba.

Klára Žambochová: Posouzení možnosti automatické klasifikace a vizuální interpretace leteckých měřických snímků několika časových úrovní pro určení vývoje města Chomutova

vedoucí: Ing. Lena Halounová, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Diplomová práce zpracovávala časový vývoj města Chomutov podle klasifikačního klíče převzatého z projektu CORINE a používaného výzkumným záměrem katedry ekonomiky a řízení ve stavebnictví FSv ČVUT nazvaným Projekt sledování rozvoje měst. Zpracovány a vyhodnoceny byly snímky z let 1938, 1953, 1964, 1975, 1992, 1998, přičemž byly určeny časové změny jednotlivých tříd. Projekt byl zpracován a vyhodnocen v software GeoMedia, Image Analyst, eCognition.


Jana Zaoralová: Posouzení interaktivní manipulace s vektorovými a rastrovými formáty v prostředí ArcView Internet Map Server verze 1.0a

vedoucí: Ing. Lena Halounová, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Byly posouzeny jednotlivé druhy rastrových a vektorových formátů pro použití v internetovém GIS produktu firma ESRI Internet Map Server. Porovnání bylo provedeno s ohledem na rychlost přenosu převážně skenovaných mapových podkladů, kdy byla použita státní mapová díla - katastrální mapa, základní mapa 1 : 10 000 a dvě komerční mapy. Byla vytvořena tabulka nejvhodnější rozlišovací schopnosti skenování, aby čitelnost map zůstala zachována.

Martina Poláková: Určení časových změn pomocí leteckých měřických snímků, určení nejlepší metody detekce změn na tomto typu snímků

vedoucí: Ing. Lena Halounová, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Ze tří leteckých měřických snímků, pořízených přibližně z téhož území v oblasti Severočeské hnědouhelné pánve ve třech časových úrovních, byl vyhodnocen vývoj dané lokality v okolí nádrže Barbora a bylo určeno, jakým způsobem je nejvhodnější zjišťovat změny na těchto černobílých snímcích automaticky či poloautomaticky pro vodní plochy, linie vodních toků, zástavbu a ostatní část území snímku. Vyhodnocení snímků bylo provedeno v software Image Analyst. Výsledkem je přehled možností využití metody překrytí v rastrovém modelu a porovnání s ruční intrepretací.


Sylvie Zuščáková: Vyhodnocení současného stavu využití půdy v poddolovaném území v prostředí GIS

vedoucí: Ing. Lena Halounová, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Pomocí souboru leteckých měřických snímků pořízených v roce 1999 byla posouzena aktuálnost vektorových dat z map v měřítku 1 : 5000 a provedena aktualizace těchto dat. Aktuální stav byl porovnán s geologickými podklady o důlní těžbě, která zde probíhala v minulosti. Byla vyznačena území, kde tato poddolovaná území mohou být zdrojem nestabilních ploch při případném rozšiřování zástavby a určeno, jaké je současné využití půdy těchto ploch a vyznačena místa, kde je na těchto plochách zástavba GIS řešení bylo provedeno v programu GeoMedia

Petr Lambert: InfoMapa 7.0 firmy PJSOFT - kartografické hodnocení.

vedoucí: prof. Ing. Bohuslav Veverka, DrSc.     obhájeno: 2002-01-24

Kartografické hodnocení digitálního grafického informačního systému Infomapa 7.0. Hodnocení rozděleno na na oblast počítačového prostředí a oblast kartografického provedení. V počítačovém prostředí hodnocena snadnost instalace, ovládání infomapy pomocí kurzoru a tlačítkových funkcí, testování funkčnosti volitelných parametrů, práce s vestavěnými souřadnými systémy aj. Z kartografického hlediska hodnocena kompozice mapy, její matematické prvky, úplnost a obsahová správnost obsahu, čitelnost, estetika a geometrická přesnost mapy. V závěru práce kartometrická měření, výpočetní protokoly, tabulky naměřených hodnot a výsledků. Též srovnání verzí 7.0 a 3.0 InfoMapy PJSOFT Praha.


Petr Junek: Možnosti využití ortofotomapy jako podkladu pro mapy pro orientační běh.

vedoucí: prof. Ing. Bohuslav Veverka, DrSc.     obhájeno: 2002-01-24

Problematika tvorby map pro orientační běh s možnostmi aplikace fotogrammetrických metod použitelných pro tvorbu a obnovu těchto map. Možnosti využití Základní báze geografických dat - ZABAGED, v rámci Zeměměřického úřadu v Praze. V práci popsána historie tvorby map pro orientační běhy a mezinárodní organizace tohoto sportovního odvětví.

Pavla Kubátová: Tvorba referenčního bodového pole pro kalibrace měřických i neměřických komor a určování prvků jejich vnitřní orientace

vedoucí: Dr. Ing. Karel Pavelka     obhájeno: 2002-01-24

Diplomová práce se zabývá možností určit prvky vnitřní orientace u měřických i neměřických komor (digitální fotoaparáty), u nichž nejsou tyto prvky známy a zkoumá tak možnosti jejich využití v pozemní fotogrammetrii.

Filip Čermák: Nové metody presentace a dokumentace staveb pomocí digitální fotogrammetrie

vedoucí: Dr. Ing. Karel Pavelka     obhájeno: 2002-01-24

Práce pojednavá o fotogrammetrickém zaměření kostela sv. Jakuba Většího ve Vroutku u Podbořan. Cílem práce bylo využití digitální fotogrammetrie pro tvorbu 3D modelu stavby v programu MicroStation. Dále je obsahem práce rozbor možností animace ve formě rastrového, vektorového a anaglyfického zpracování výstupů.


Jiří Švejda: Použití digitální fotogrammetrie pro dokumentaci nástěnných maleb

vedoucí: Dr. Ing. Karel Pavelka     obhájeno: 2002-01-24

Cílem diplomové práce bylo využít digitální fotogrammetrii pro dokumentaci nástěnných maleb a jejich moderní prezentaci. Pro vlastní práci a praktické ověřování teoretických rozborů bylo vybráno několik zkušebních objektů, pro které byly zjištěny některé historické náležitosti a proveden vlastní sběr dat. Jednalo se o románský kostel sv.Václava v Libouni, františkánský klášter v Kadani, románský kostel sv.Vavřince v Jinonicích a románský kostel sv.Jakuba ve Vroutku. U každého objektu byla užita jiná technologie vyhodnocení. Práce je součástí dlouhodobé spolupráce laboratoře fotogrammetrie s Laboratoří kvantitativních metod při výzkumu památek na FJFI ČVUT a dále dobrých kontaktů se Státním ústavem památkové péče. Diplomová práce přináší v tomto směru informace o možnostech a praktické použitelnosti digitální technologie v oblasti dokumentace a zejména prezentace nástěnných maleb s možností jejich vystavení na Internetu.


Katedra speciální geodézie

Otakar Král: Kontrola geometrické přesnosti pozemních komunikací

vedoucí: Doc. Ing. Vladimír Vorel, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Uspořádání souborů skutečných výškových odchylek. Výběrové charakteristiky a porovnání s požadavky normy pro provádění CBK. Testy normality a jejich význam pro další statistickou analýzu a řízení stavebního procesu. Výpočet neperametrických tolerančních mezí. Statistická regulace - diagram statistické stability.

Tomáš Křemen: Určení přesnosti měření systému Profiler 4000

vedoucí: Doc. Ing. Milan Kašpar, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Diplomová práce se zabývá problematikou geodetického měření podzemních liniových staveb. Je rozdělena na dvě základní části. První část je věnována určení vnitřní a vnější přesnosti systému Profiler 4000. V jednotlivých kapitolách je uveden projekt diplomové práce, popis systému Profiler 4000 a způsoby jeho využití, stručný výtah z bezpečnostních norem pro práci s lasery, místo, kde byly prováděny experimenty a postup určení vnitřní a vnější přesnosti spolu s výsledky. Druhá část je věnována zmínce o dvou současných moderních systémech pro řízení stavby tunelů CATS a DYWIDAG.

Petr Bednář: Kontinuální měření posunů

vedoucí: Ing. Jiří Pospíšil, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Problematika kontinuálního měření posunů,testování charakteristik laserového okuláru Meopta Přerov ve spojení s teodolitem Zeiss Theo 010A a barevné CCD kamery JVC TK-C1380 připevněné pomocí speciálního držáku na dalekohledu teodolitu.Ověřena stabilita systému, určeny charakteristiky zařízení pro simulaci posunů a zhodnocena možnost signalizace bodů.

Petr Mikuláš: Sledování velikosti a časových změn vlivu terestrické refrakce při geodetických měřeních digitální kamerou.

vedoucí: Ing. Jiří Pospíšil, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Ověření teplotních čidel digitálního měřiče teplot Therm 3280-8M.Kalibrace kamerového boxu s neměřickou digitální kamerou Video Blaster Web Cam Go.Experiment v laboratorních podmínkách se simulací změn atmosférických veličin.Potvrzena funkčnost měřicí aparatury a vhodnost použitých refrakčních modelů.

Aleš Burghardt: Problematika měření dlouhých jeřábových drah

vedoucí: Doc. Ing. Pavel Hánek, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Diplomová práce zahrnuje a hodnotí postup měření jeřábových drah pomocí přesné totální stanice, umístěné na zemi. Pozornost je věnována spojování úseků velmi dlouhých drah. Ověření bylo modelováno na železničních kolejích nádraží Dejvice s rozchodem 18,5m a délkou 232m. Byla ověřena totální stanice Leica TC1800 a vyvozeny praktické závěry a empirické přesnosti příčných a svislých rektifikačních posunú.

Jana Kudrnová: Ověření parametrů a jakosti souboru měření digitálních nivelačních přístrojů Sokkia SDL 2.

vedoucí: Ing. Ilona Janžurová     obhájeno: 2002-01-24

V úvodu jsou popsány nivelační metody a jejich chyby. Obsáhlá pasáž jedná o kompenzátorových přístrojích a zejméno o přístrojích digitálních, včetně kódových systémů. Těžištěm jsou ověřovací zkoušky stability záměrné přímky, vlivu nepřesné horizontace přístroje a nesvislosti latě a dále určení kilometrové chyby soupravy SDL2.Kontrolní měření probíhalo pomocí Zeiss Ni 007.

Ladislav Svoboda: Zhodnocení přesnosti prostorových vzdáleností, zaměřených elektronickými tachymetry Leica TC 1700 v roce 2000

vedoucí: Ing. Jaromír Procházka, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Práce hodnotí pomocí chybového modelu vhodné pracovní postupy, včetně vlivu velikosti směrodatných odchylek jednotlivých měřených veličin na výsledné prostorové vzdálenosti. Velký počet nadbytečných měření (vodorovných úhlů, šikmých délek měřených na odrazné terče a zenitových úhlů) získaných opakovaně 4 různými přístroji, umožnil objektivní zhodnocení přesnosti měřených veličin, přesnosti jednotlivých přístrojů, přesnosti a hospodárnosti různých postupů použitelných pro řešení dané úlohy i případného výskytu systematických chyb.


Kamil Alferi: Aplikace geodetických metod pro určení deformací konstrukcí metra vlivem výstavby budovy v Pobřežní ulici

vedoucí: Doc. Ing. Mojmír Švec, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Práce má popisný charakter a zabývá se geodetickými metodami, vhodnými pro určování změn polohy a tvaru staveb a objektů, způsobených stavbou metra. Hodnotí provedené práce a zobecňuje použité metody.


Robert Mencl: Vyhotovení geodetické dokumentace podzemního vedení vodovodního řadu a přilehlé situace

vedoucí: Doc. Ing. Mojmír Švec, CSc.     obhájeno: 2002-01-24

Jde o pořízení geodetické dokumentace skutečného zásobního vodovodního řadu a přilehlé situace v obci Skřivany, okr. Hradec Králové. Jsou popsány použité geodetické metody a přístroje s rozbory přesnosti měřických prací i popis grafického zpracování.