155GIT1 / 4. cvičení / Příklady: Porovnání verzí

Z GeoWikiCZ
(Založena nová stránka s textem „{{Geoinformatika}} {{toc|right}} == Výpočet směrníku == K dispozici je textový soubor seznamu souřadnic [http://geo102.fsv.cvut.cz/vyuka/155GIT1/da…“)
 
mBez shrnutí editace
 
(Není zobrazeno 28 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 2: Řádek 2:
{{toc|right}}
{{toc|right}}


== Výpočet směrníku ==
* [http://peso.fsv.cvut.cz/vyuka/git1/3.html Transformace ve 2D]
* [http://peso.fsv.cvut.cz/vyuka/git1/4.html Práce se seznamem souřadnic]
* Polární metoda (rozšíření příkladu ze 2.cvičení):


K dispozici je textový soubor seznamu souřadnic [http://geo102.fsv.cvut.cz/vyuka/155GIT1/data/body.txt body.txt] ve formátu:
Na stanovisku '''4001''' byly zaměřeny vodorovné úhly a vodorovné vzdálenosti na podrobné body. Vodorovné úhly byly měřeny od směru na bod '''4002'''. Vypočtěte souřadnice podrobných bodů v rovině. Souřadnice bodů '''4001''' a '''4002''' jsou:
cb Y X
<center>
Vypočítejte směrníky všech bodů ze stanoviska o souřadnicích (''730288.89'', ''1054582.63''). Směrníky udejte v grádové míře. Postup výpočtu zapište do souboru ''smernik.m''.
{| class="border"
! bod !! X [m] !! Y [m]
|-
| 4001 || 1000.00 || 500.00
|-
| 4002 || 1552.84 || 593.23
|}
</center>
Měřené hodnoty ze stanoviska '''4001''' na podrobné body jsou uloženy v textovém souboru [http://athena.fsv.cvut.cz:8000/GIT1/cv4/mereni.txt ''mereni.txt'']. Hodnoty na řádku udávají postupně číslo podrobného bodu, vodorovný úhel (v gonech) a vodorovnou délku (v metrech).


* Směrníky převeďte do intervalu <0; 400> gon.
Ze zjištěných souřadnic podrobných bodů kontrolně vypočtěte směrníky ze stanoviska '''4001''' na všechny podrobné body (musí být shodné jako směrníky použité pro výpočet souřadnic).
* Do výstupního souboru ''body_vystup.txt'' zapište na každý řádek:


cb Y X smernik
Výsledky uložte do textového souboru ''rajon.txt''. Hodnoty na řádku budou udávat postupně číslo bodu, souřadnici X a souřadnici Y (čísla bodů uveďte jako celá čísla, souřadnice na centimetry).
 
<!-- -->
 
== Hvězdy 1 ==
 
K dispozici je textový soubor [ftp://athena.fsv.cvut.cz/ZFG/GIT1/stars1.txt stars1.txt] <!--[http://geo102.fsv.cvut.cz/vyuka/155GIT1/data/stars1.txt stars1.txt]--> ve formátu:
cislo_jevu  zenitova_vzdalenost[gon]  cas_jevu[hod min]
Soubor obsahuje v řádcích zenitové vzdálenosti poloh hvězd a časy, kdy tyto pozice hvězd v daný den nastanou (např. se může jednat o polohu, kdy je hvězda v daný den nejvýše nad obzorem apod.). Určete:
 
* které z jevů nastanou v noci;
* které z jevů nastanou ve dne;
* které z jevů budou pozorovatelné (pozorovatelné jevy hvězd jsou takové, které jsou nad obzorem a nastanou v noci).
 
Uvažujte, že den začíná v 6 hodin a končí v 18 hodin.
 
Jevy, které vyhovují zadané podmínce, vždy vypište na standardní výstup (Command Window).
 
 
== Hvězdy 2 ==
 
K dispozici je textový soubor [ftp://athena.fsv.cvut.cz/ZFG/GIT1/stars2.txt stars2.txt] <!--[http://geo102.fsv.cvut.cz/vyuka/155GIT1/data/stars2.txt stars2.txt]--> ve formátu:
cislo_jevu  zenitova_vzdalenost[gon]  cas_jevu[hod min]  zacatek_dne[hod min]  konec_dne[hod min]
Soubor obsahuje v řádcích zenitové vzdálenosti poloh hvězd, časy, kdy tyto pozice hvězd v daný den nastanou (např. se může jednat o polohu, kdy je hvězda v daný den nejvýše nad obzorem apod.) a časy začátku dne [hod min] a konce dne [hod min] pro datum příslušného jevu. Určete:
 
* které z jevů nastanou v noci;
* které z jevů nastanou ve dne;
* které z jevů budou pozorovatelné (pozorovatelné jevy hvězd jsou takové, které jsou nad obzorem a nastanou v noci).
 
Jevy, které vyhovují zadané podmínce, vždy vypište na standardní výstup (Command Window).
 
Pozn.: Každý jev je uvažován pro jiné datum, proto jsou v datech ke každému jevu uvedeny jiné začátky a konce dne pro příslušné datum.
 
 
== Výpočet výměr ==
 
K dispozici je textový soubor seznamu souřadnic [http://geo102.fsv.cvut.cz/vyuka/155GIT1/data/body.txt body.txt] ve formátu:
cb y x
Vypočítejte výměru parcely ohraničené body seznamu. Postup výpočtu zapište do souboru ''vymera.m''.
 
Pozn.: Pro výpočet lze použít L´Huillierovy vzorce, viz {{wikipedia| Výpočet plochy pomocí L´Huillierových vzorců}}
 
<math>
P = \sum\limits_{i=1}^N  \frac{x_i(y_{i+1} - y_{i-1})}{2}
</math>
 
nebo:
 
<math>
P = \sum\limits_{i=1}^N  \frac{y_i(x_{i-1} - x_{i+1})}{2}
</math>
 
kde <math>N</math> je počet vrcholů plochy (pro <math>i=1</math> je <math>y_{i-1} = y_N</math> a pro <math>i=N</math> je <math>y_{i+1} = y_1</math>; analogicky pro <math>x</math>).
 
Pozn.: Pro výpočet výměry musejí být lomové body parcely seřazeny za sebou po obvodu parcely (jinak vyjde výměra špatně), a to správným směrem (jinak vyjde výměra záporně). V podkladových souborech ''body.txt'' a ''body2.txt'' jsou body seřazeny správně.
 
[[Image:Body.svg|center]]
 
Dále proveďte:
 
# Vypočtenou výměru ve skriptu zaokrouhlete na celé metry čtvereční a vypište na obrazovku.
# Ověřte správnost postupu výpočtu výměr - vytvořte nový datový soubor s několika málo body, které budou ohraničovat oblast, jejíž výměra je evidentní (např. čtverec: 0 0, 0 1, 1 1, 1 0).
# Doplňte do skriptu test na nedostatečný počet vstupních bodů (pokud počet bodů bude menší než 3, skript vypíše příslušné upozornění a skončí).
 
Jako rozšíření úlohy lze volitelně provést další výpočet (postup uložte do souboru ''vymery.m'').
 
K dispozici je textový soubor [http://geo102.fsv.cvut.cz/vyuka/155GIT1/data/body2.txt body2.txt], který obsahuje parcelní čísla a souřadnice lomových bodů několika parcel.
 
Formát souboru je následující:
 
<pre>
čp1      % parcelní číslo
čb1 y1 x1 % číslo bodu, souřadnice y, x 1.bodu
čb2 y2 x2
...
čbN yN xN
prázdný řádek
další parcela, nebo konec souboru
</pre>
 
Pro představu je k dispozici [http://geo102.fsv.cvut.cz/vyuka/155GIT1/data/nacrt.pdf náčrt] (ve formátu pdf, orientace os S-JTSK).
Vypočítejte výměry všech parcel a zapište je do textového souboru ''vymery.txt'' ve formátu:
 
<pre>
čp1 výměra1
čp2 výměra2
...
celková výměra
</pre>
 
Pozn.: Výměry zapište do souboru zaokrouhlené na celé metry čtvereční.
 
Pro kontrolu výpočtu je k dispozici protokol o hromadném výpočtu výměr vytvořený v programu Kokeš: [http://geo102.fsv.cvut.cz/vyuka/155GIT1/data/vymeryKokes.txt vymeryKokes.txt].

Aktuální verze z 24. 3. 2022, 00:36

Na stanovisku 4001 byly zaměřeny vodorovné úhly a vodorovné vzdálenosti na podrobné body. Vodorovné úhly byly měřeny od směru na bod 4002. Vypočtěte souřadnice podrobných bodů v rovině. Souřadnice bodů 4001 a 4002 jsou:

bod X [m] Y [m]
4001 1000.00 500.00
4002 1552.84 593.23

Měřené hodnoty ze stanoviska 4001 na podrobné body jsou uloženy v textovém souboru mereni.txt. Hodnoty na řádku udávají postupně číslo podrobného bodu, vodorovný úhel (v gonech) a vodorovnou délku (v metrech).

Ze zjištěných souřadnic podrobných bodů kontrolně vypočtěte směrníky ze stanoviska 4001 na všechny podrobné body (musí být shodné jako směrníky použité pro výpočet souřadnic).

Výsledky uložte do textového souboru rajon.txt. Hodnoty na řádku budou udávat postupně číslo bodu, souřadnici X a souřadnici Y (čísla bodů uveďte jako celá čísla, souřadnice na centimetry).