Státní závěrečné zkoušky

Z GeoWikiCZ

Harmonogram státních zkoušek a obhajob LS 2014

Harmonogram SZZ G+K

V harmonogramu by již nemělo docházet k žádným změnám, nelze ale vyloučit nezbytné nepředvídatelné úpravy a berte prosím uvedený přehled jako pracovní plán.

Bakalářské státní zkoušky

Od akademického roku 2013-2014 se na Stavební fakultě ČVUT konají bakalářské státní zkoušky odděleně od obhajoby bakalářské práce. Státní zkoušky na bakalářském oboru Geodézie, kartografie a geoinformatika jsou dvě

Otázky jsou u obou SZZ členěny na dva tématické okruhy. Z tématických okruhů si studenti losují vždy po jedné otázce, po 15 minutách, které mají na přípravu pak obhajují před komisí (doba zkoušky je plánována na 15 minut, komise ji v případě nutnosti může prodloužit).

Obhajoby bakalářských prací se konají v intervalu určeném harmonogramem Fakulty stavební. Obhajoba práce se koná až po státních závěrečných zkouškách. Obhajoba bakalářské práce trvá 30 minut, z toho 10 minut na prezentaci práce, pokud komise nerozhodne jinak.

Studijní obor Geodézie a kartografie

Zimní semestr 2013-2013

Tajemník komise zajistí, aby po seznámení studentů s výsledky SZZ doplnil každý student na příslušné místo v protokolu svůj podpis.
Tajemník po ukončení SZZ zkontroluje, že ze seznamu prací byly odstraněny práce z neúspěšné obhajoby.
Magistři
Státní závěrečné zkoušky magisterského studia v letním semestru akademického roku 2013-2014 na studijním programu Geodezie a kartografie se konají dne 21. ledna 2014.

Program státních závěrečných zkoušek ve formátu PDF. (formulaře hodnocení pro tajemníky)

prof. Ing. Aleš Čepek, CSc.

Zveřejnění závěrečných prací

Vysokoškolský zákon ukládá povinnost zveřejnit disertační, diplomové, bakalářské a rigorózní práce odevzdané uchazečem k obhajobě nejméně pět pracovních dnů před konáním obhajoby.

Aby se mohli členové zkušebních komisí v dostatečném předstihu s obhajovanými pracemi seznámit a připravit si dotazy předem, zveřejňujeme všechny práce v PDF na adrese

http://geo.fsv.cvut.cz/proj

Kromě odevzdání povinných výtisků práce se PDF verze (spolu s XLSX anotacemi) posílá elektronickou poštou na adresu

gkszz@fsv.cvut.cz

kde je po kontrole vystavena v archivu prací. Soubory do velikosti řádově 15Mb lze posílát přímo, ve výjimečných případech se obraťte na tajemníka komise (viz zveřejňování velkých souborů). Protože zařazení práce do archivu po kontrole probíhá automaticky, je nezbytně nutné dodržet pravidla pro pojmenovávání souborů, například

vaclav-petras-bp-2011.pdf

kde rok je dán datem obhajoby. Ve jménu souboru musí být uvedeny právě tři pomlčky.

Případné přílohy, datové soubory, zdrojové texty a pod. je možné poslat v dalším souboru s příslušnou příponou zip, tar.gz, případně .tgz. Nepoužívejte rar ani jiné kompresní/archivační programy (takové soubory budou ignorovány).

vaclav-petras-bp-2011.tgz

Anotace

Zároveň s PDF textem práce se posílá vyplněný formulář ve formatu xlsx (MS Excel), pojmenovaný podle stejné konvence jako PDF a případné přílohy, tedy např.

vaclav-petras-bp-2011.xlsx

Formulář ve formátu xlsx si stáhnete z adresy [1].

  • Formuláře není možné vyplnit v OpenOffice nebo LibreOffice, protože generují chybný formát výstupního souboru, který nelze dávkově zpracovat.
Poznámka
  • Při vyplňování českého a anglického názvu práce nepoužívejte pouze velká písmena.

Webové rozhraní databáze

Webové rozhraní databáze závěrečných prací je na adrese

http://geo.fsv.cvut.cz/cgi-bin/proj

V databázi jsou zveřejněny redigované a zkontrolované záznamy, tj. neobsahuje nevyřízené požadavky, které čekají na zpracování. Soubory PDF, případné přílohy a anotace ve formátu xlsx je tedy nutno poslat s dostatečným předstihem, aby mohly být zveřejněny 5 dní před konáním obhajoby.

Záznamy v databázi je možné vyhledávat podle složek jmen souborů anebo podle přibližného textového vyhledávání (fuzzy search).

Textové vyhledávání řadí záznamy podle součtu editačních vzdáleností. Vstupní vyhledávaný text a prohledávaný text (záznamy v databázi) je převeden na malá písmena, jsou odstraněny znaky tečka a čárka. Vstupní a prohledávaný text je rozdělen na "slova" (oddělená bílými znaky) a . Součet editačních vzdáleností je vypočten jako

,

kde je počet vstupních vyhledávaných slov , počet slov prohledávaného textu a  je Levenshteinova vzdálenost dvou slov.

Pro přesnou shodu je hodnota koeficientu 0. Záznamy jsou seřazeny podle uvedeného koeficientu vzestupně.

Aktualizace

Soubory závěrečených prací jsou do archivu http://geo.fsv.cvut.cz/proj ukládány víceméně průběžně, v případě potřeby je možno poslat dodatečně i upravené soubory. Databáze pro webové rozhraní http://geo.fsv.cvut.cz/cgi-bin/proj je aktualizována hromadně v delších intervalech, může to být až před konáním obhajoby.

Definitivně je aktualizace databáze webového rozhraní uzavřena až po obhajobě, protože je nutno odstranit případné neobhájené práce z archivu.

Zveřejňování velkých souborů

Pokud nejde soubor odeslat emailem, protože je větší než povoluje nastavená kapacita daného systému (ty mohou být různé), je relativně nejsnažší cestou uložit soubor do některé z "úschoven" a na gkszz@fsv.cvut.cz poslat příslušný odkaz.

S takovýmito velkými soubory by se ale mělo šetřit jako se šafránem. Především PDF soubory vygenerované mechanicky z MS Wordu mohou nabývat obludných rozměrů, pokud obsahují vstupní obrázky ve vysokém rozlišení, které se ve výsledném tisku zobrazují např. v rozměru 10x5 cm, pak se jedná o zcela neodůvodnitelné plýtvání diskovou kapacitou (obří soubor neznamená nutně lepší kvalitu tisku). U datových příloh mohou být ale dobré důvody, poskytnout primární data v původním rozlišení.

Uschovny ale rozhodně nemají nahradit standardní formu komunikace, jejich použití by mělo být pouze výjimečné.

  • neposílejte přes uschovnu soubory, které lze poslat emailem
  • pokud možno, nepoužívejte server uloz.to (má nejhorší ovládání, neregistrované uživatele záměrně zpomaluje a stažení vyžaduje zadávání kódu)
  • pokud už musíte posílat přes úschovnu více souborů, zabalte je všechny do jediného zip archivu

Terminologie

Terminologie je jedním ze základních stavebních kamenů bez kterých nelze sepsat kvalitní závěrečnou práci. Pro závěrečné práce na studijním programu Geodézie a kartografie je základní ze základních terminologických pramenů

Další odkazy