155GIT1 Informatika 1: Porovnání verzí

Z GeoWikiCZ
mBez shrnutí editace
mBez shrnutí editace
Řádek 10: Řádek 10:


<center>
<center>
[https://docs.google.com/spreadsheets/d/1NfHffxGxp_VMDuqfsQaa1SuyLNVkqLjscISsISKCHmg/edit?usp=sharing Průběžné bodové hodnocení a výsledná klasifikace.]
[https://docs.google.com/spreadsheets/d/1NfHffxGxp_VMDuqfsQaa1SuyLNVkqLjscISsISKCHmg/edit?usp=sharing Průběžné bodové hodnocení a výsledná klasifikace LS 2015]
</center>
</center>



Verze z 15. 2. 2015, 17:39

Informatika 1 je první ze tří úvodních přednášek bakalářského úvodu do aplikací informatiky směřujících k závěrečnému projektu, který celou bakalářskou geoinformatickou větev uzavírá. V tomto prvním úvodním kurzu se studenti nejprve seznámí s Matlabem a GNU Octave jako s nástrojem nejen pro základní počtářství, které je nezbytnou výbavou pro výpočty technické geodézie a pod., ale i nástrojem, pro zpracování obrazových rastrových dat. Tuto část bychom mohli tématicky charakterizovat jako od lineární algebry ke zpracování obrazových dat. Závěr kurzu je věnován stručnému seznámení s Linuxem (který je využíván v následujícím kurzu úvodu do databází) a dalšími vybranými tématy jako jsou například základní pojmy UML a další.

Tři tématické okruhy

  • základní výpočty v Matlabu / GNU Octave
  • zpracování obrazových dat v Matlabu
  • v závěru semestru (pokud bude zbývat čas) další související témata

Výuka je zaměřena na praktické zvládnutí látky, tak aby na ní mohlo být navazováno v dalších předmětech. V Matlabu jsou akcentovány algoritmizace a obecné rysy, například příkazy větvení, cyklů a uživatelské funkce.

Průběžné bodové hodnocení a výsledná klasifikace LS 2015

Přednášky

Přednášející: prof. Ing. Aleš Čepek, CSc.

Cvičení

Během semestru se píší minimálně tři testy, podmínkou pro udělení zápočtu je minimálně 50% úspěšnost a minimálně n bodů, kde n je počet testů (bez opravného testu). Pokud není předem stanoveno jinak, lze u testů používat jeden list formátu A4 s poznámkami. V zápočtovém týdny se píše jeden opravný test. Opravného testu se mohou zúčastnit i úspěšní studenti, kteří si chtějí vylepšit celkové bodové skóre. Testy jsou bodově hodnoceny 1 až 5, jejich průměr je hlavním z kritérii při hodnocení klasifikovaného zápočtu. Doplňkové body je možné získat individuálně i na přednáškách a cvičeních.

Vyučující: Ing. Martin Landa, Ph.D., Ing. Petr Soukup, Ph.D. a Ing. Michal Med


Harmonogram

  1. Matlab desktop, matice, vektory, skaláry, proměnné, indexování, operátor :, submatice
  2. Maticové operace, operace po prvcích, transponování, spojování matic, odstranění submatic (řádky, sloupce), maticové a matematické funkce, operátory. Maticové a matematické funkce, speciální proměnné, operátory, textové řetězce, skripty.
  3. Čtení a zápis textových souborů.
  4. Algoritmizace, podmínky a cykly.
  5. Funkce
    • 1. test - čtení a formátovaný zápis matic z/do souboru, a elementarní operace s maticemi a vektory.
  6. Funkce a algoritmy - pokračováné
  7. ...
    • 2. test - algoritmizace a funkce.
  8. Obrazová data
  9. ...
    • 3. test - jednoduché operace s obrazovými daty.
  10. ...
  11. ...
  12. ...
  13. ...
    • Opravný test

Další odkazy